Pití kávy nebo čaje je něco, čemu se rády oddávají miliony lidí po celém světě, navíc může být podle největší studie svého druhu spojeno s nižším rizikem mrtvice a demence.
Cévní mozkové příhody způsobují celosvětově 10 % úmrtí, zatímco demence je jedním z největších světových zdravotních problémů – očekává se, že do roku 2050 s ní bude žít 130 milionů lidí. V rámci výzkumu bylo více než deset let sledováno 365 000 lidí ve věku 50 až 74 let.
Na začátku účastníci, kteří byli do studie zapojeni, sami uvedli, kolik kávy a čaje běžně vypijí. Během výzkumného období se u 5 079 z nich rozvinula demence a 10 053 prodělalo alespoň jednu mozkovou příhodu.
Výzkumníci zjistili, že lidé, kteří pijí dva až tři šálky kávy nebo tři až pět šálků čaje denně nebo kombinaci čtyř až šesti šálků kávy a čaje, měli nejnižší riziko mrtvice nebo demence.
„Ti, kteří pili dva až tři šálky kávy a dva až tři šálky čaje denně, měli o 32 % nižší riziko mrtvice. Tito lidé měli o 28 % nižší riziko demence ve srovnání s těmi, kteří nepili čaj ani kávu,“ uvedl Yuan Zhang a jeho kolegové z Tianjin Medical University v Číně.
Profesorka Tara Spires-Jones, vedoucí programu britského institutu pro výzkum demence a zástupkyně ředitele Centra pro objevování mozkových věd na Univerzitě v Edinburghu, která se na výzkumu nepodílela, jej popsala jako „zajímavý“ a „robustně vedený“, ale zdůraznil, že je třeba udělat více práce, abychom plně porozuměli potenciálním biologickým souvislostem mezi čajem a kávou a rizikem mrtvice a demence.
Jakmile spotřeba kávy dosáhla sedmi nebo osmi šálků denně, riziko mrtvice bylo větší než u lidí, kteří kávu nepili, a mnohem vyšší než u těch, kteří pili dva nebo tři šálky denně. U většiny lidí závisí riziko demence na komplexní interakci věku, genetiky a životního stylu.
„Pochopení toho, které aspekty našeho životního stylu mají největší vliv na zdraví mozku, je klíčem k tomu, abychom lidem umožnili přijímat informovaná rozhodnutí o svém životě,“ dodal na závěr Zhang.