Domů     Technika
Využití virtuální reality pro plánování a simulaci vojenských misí
Pavel Polcar 12.10.2021
Zdroj: TZ

Unikátní systém, kombinující využití virtuální reality a výcvikové haly o velikosti 600 m2, představila na Mezinárodním veletrhu obranné a bezpečností techniky IDET společnost Virtuplex.

Systém při využití digitálních mapových podkladů umožňuje nejen naplánovat a ověřit postup výstavby rozsáhlých vojenských objektů, jako jsou např. polní nemocnice, místa velení, palebná postavení jednotek pozemních a vzdušných sil nebo základny pro zahraniční mise, ale současně i optimalizovat potřebu a ergonomické rozmístění materiálového vybavení uvnitř objektů.

Ve virtuální realitě se stírají hranice fyzické přítomnosti

Kromě možnosti 3D vizualizace jakéhokoliv prostředí a použití reálných objektů a předmětů používaných na skutečných misích, umožňuje platforma od Virtuplexu také komunikaci a interaktivní spolupráci se spolupracovníky či partnery, kteří se nachází kdekoliv na světě.

Pomocí jednoduché aplikace se připojí do společného projektu, čímž odpadá nutnost společné fyzické přítomnosti, šetří se čas a vznikají významné úspory cestovních nákladů. Systém navíc umožňuje v prostředí s více uživateli vytvářet a editovat virtuální scény nejen ve VR brýlích, ale i na obrazovce monitoru či tabletu.

Software poskytuje možnost interakce a manipulace s 3D objekty, ovládání různých virtuálních zařízení a vytváření sady grafických výstupů – od statických vizualizací, přes videosekvence, konče interaktivní aplikací ve virtuální realitě.

Podle zpětné vazby, kterou máme k dispozici v rámci spolupráce s Univerzitou obrany v Brně, víme, že možnost „postavit“ si virtuálně zahraniční základnu, polní nemocnici či nasimulovat prostředí pro zásah bezpečnostních sborů, přináší zásadní zvýšení efektivity v procesu překlopení získaných teoretických znalostí do ověřitelných a hodnotitelných dovedností, snižuje náklady na výcvik v porovnání s klasickým polním výcvikem a zvyšuje bezpečnost osob při výcviku,“ vysvětluje CEO Virtuplexu Martin Petrovický a dodává:

„Všechny simulace navíc provádíte ve velmi realistickém prostředí s neomezeným počtem opakování činností.“.

Další inovativní řešení představí start-upy skupiny JUFA

Společně s Virtuplexem se na stánku JUFA odprezentují další tři start-upy. Kreativní studio VR Alchemists zaměřené na kompletní řešení zážitků ve virtuální a rozšířené realitě, dále společnost VR medical, která díky využití virtuální reality umožňuje zdravotnickému personálu procvičovat standardní i krizové situace a zvyšovat tak jejich odbornou i mentální připravenost k zásahu.

Poslední z prezentujících se společností je VR Training zaměřující se na vytváření výkonných a uživatelsky příjemných vzdělávacích aplikací pro virtuální realitu.

Armádě, policii, ostatním složkám IZS, ale i dalším subjektům státní správy a samosprávy přináší naše firmy nové možnosti v oblasti komplexního zabezpečení přípravy personálu. Překotný technologický vývoj v oblasti výpočetní a zobrazovací techniky, zvyšování přenosové rychlosti a propustnosti datových kanálů, stejně jako vývoj nových softwarových nástrojů s využitím umělé inteligence slibuje do několika let nahrazení části drahého či nedostupného výcviku právě virtuální či rozšířenou realitou.

My to umíme již dnes. Nabízíme naši schopnost vytvořit skutečně zážitkový produkt podle zadání uživatele, umožňující nejen výrazné zvýšení efektivity vzdělávacího a výcvikového cyklu, ale i zkrácení doby potřebné pro dosažení cílových kompetencí personálu,“ říká František Mičánek, CEO skupiny JUFA a emeritní děkan NATO Defense School v Římě.

Související články
Vinaři používají dvě metody k detekci toho, zda bylo jejich bílé víno kontaminováno nežádoucími mikroby, a to čichovou zkoušku a testování vzorků vína v Petriho misce. Nyní by se k nim mohla přidat ještě třetí, hi-tech metoda, a to testování vína pomocí elektronického jazyka. Elektronický jazyk se tomu lidskému vůbec nepodobá co do vzhledu, ale […]
Přesnější a rychlejší mapování znečištění vodních ploch i lepší ovládání pasivních hladinových plavidel tažených lodí byly hlavní cíle projektů kooperace robotických dronů vyvíjených Skupinou multirobotických systémů FEL ČVUT (MRS) a autonomně řízených lodí. Výsledky představili výzkumníci před pár dny u břehů vodní nádrže Orlík. Nad hladinu a okolní louky se vzneslo během soustřední v minulých dnech […]
Umělá inteligence je tu, ať se to někomu líbí nebo ne. Nabízí přehršel možností, ale také ukrývá nemálo čertových kopýtek. A tak je tomu i v oblasti vzdělávání. Sal Khan, výkonný ředitel Khan Academy, na které skrze online přednášky studují miliony lidé po celém světě, měl loni na konferenci TED Talk, jejímž mottem je heslo […]
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen zpřístupnila zajímavou, bezmála stoletou historii budovy knihovny na Mariánském náměstí, ale umožňuje i pohlédnout na knihovnu a její služby novýma očima. Městská knihovna v Praze zahájila projekt před […]
Pro své rozměry, vybavení a technologie se stala chloubou amerického námořnictva. Jedná se totiž o největší a nejnovější letadlovou loď, která po více než 10 letech od spuštění na vodu konečně začala sloužit Spojeným státům i alianci NATO. Stavba nejmodernějšího plavidla, se kterým si USA pojistily pozici největší námořní velmoci planety, započala roku 2009. Slanost […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz