Domů     Medicína
Unikátní fakta o dětském mikrobiomu
Jan Zelenka
od Jan Zelenka 28.9.2021

Zdánlivě „přátelské“ bakterie, které žijí přirozeně ve střevech dítěte, mohou ovlivnit různé aspekty jeho zdraví, včetně trávení, imunity, zdraví pokožky a duševní pohody. Střevní mikrobiom dítěte se vytváří během prvních několika let jeho života, stále se však mění a přizpůsobuje stravě, životnímu stylu a prostředí. .

Střevní mikrobiom, dříve označovaný jako střevní mikroflóra, podle nejnovější vědecké studie z letošního roku, zveřejněné v odborném časopise Nature Communications, ovlivňuje to, jakou reakci mají kojenci při stresových situacích.

Odborníci se zaměřili na složení dětského mikrobiomu, jež hraje stěžejní úlohu při neurologickém vývoji.

Kdo se bojí…

Střevní bakterie mohou na základě bádání vědců z Michiganské státní univerzity a Severokarolínské univerzity v Chapel Hill mít vliv na to, jak se u kojenců projevuje strach a jak se s touto emocí dokážou vypořádat.

reklama

Ví se, že je důležité už odmala v dětech budovat zdravé sebevědomí a vyrovnané duševní zdraví. Ale co se nevědělo, že se kromě výchovy ze strany rodičů na duševním zdraví dítěte podílí i střevní mikrobiom.

„Strachové reakce jsou běžnou součástí vývoje dítěte. Děti by si měly být vědomy hrozeb ve svém prostředí a být připraveny na ně reagovat.

Pokud ale nedokážou tuto reakci tlumit, může jim v budoucnu hrozit zvýšené riziko úzkostí nebo deprese,“ uvedla Rebecca Knickmeyerová z Michiganské státní univerzity, hlavní autorka studie.

Halloweenské masky a stolice

Experimentu se účastnilo 30 kojenců, z nichž všichni byli stále kojeni mateřským mlékem a ani jeden z nich neužíval žádná antibiotika, tyto podmínky byly zvoleny proto, aby faktory ovlivňující střevní bakterie byly co nejkonzistentnější.

reklama

K posouzení složení dětského mikrobiomu posloužily vzorky stolice a úroveň strachu byla studována pomocí halloweenských masek. Vědci totiž chtěli, aby se děti setkaly s něčím, na co jsou zvyklé, v tomto případě na svátek Halloween, kdy je všude mnoho strašidelných převleků.

Kojenci se nacházeli v místnosti, do níž následně vstoupila osoba v halloweenském převleku, odborníci poté zaznamenávali reakci dětí. „Chtěli jsme, aby šlo o příjemný zážitek, a to jak pro děti, tak pro rodiče, kteří u experimentu celou dobu byli a mohli kdykoliv zasáhnout,“ vysvětlila Knickmeyerová.

Reakce na strach

V závěru experimentu se vědcům dostaly do rukou nemálo zajímavé výsledky, které ukazují důležité souvislosti mezi některými konkrétními rysy střevního mikrobiomu a podobou dětské strachové reakce.

reklama

Jednotlivci, u nichž se v jednom měsíci po narození vyskytla ve střevech nerovnováha, pociťovali v jednom roce strach mnohem více než ti, jež měli mikrobiom vyrovnanější. Mezi dvěma skupinami byly také rozdíly v hladině některých daných bakterií.

Co se však nepodařilo zjistit, byla spojitost mezi reakcí na lidi v maskách a složením střevního mikrobiomu. Vědci jsou přesvědčeni o tom, že potenciálně strašidelné situace zpracovává jiná část mozku, která je do procesu zapojena.

Celý článek si přečtete v čísle 11/2021, které vyjde 18. řijna…

reklama
Související články
Herbář zdraví nezajímají písmena, bylinky se na abecedu dívají skrze listy. Je jedno, jestli jde o jetel, kozlík nebo křídlatku. To nejzákladnější je, aby rostliny prospívaly… V naší přírodě se nachází více jak 280 druhů léčivých rostlin. Nazýváme je bylinami a staly se zdrojem léčivých tzv. biologicky aktivních látek. Ve 26. díle našeho seriálu o […]
Podle vědců z Kodaňské univerzity může šálek kávy s mlékem prospět vašemu zdraví. Obsahuje totiž kombinaci proteinů a antioxidantů, která zvyšuje obranyschopnost organismu. Jak to funguje? Reakcí našeho organismu na poškození, případně napadení viry, bakteriemi a parazity, je zánět. Už lékaři ve starověkém Římě, konkrétně lékař Aulus Cornelius Celsus (25 př. n. l. –50 n. […]
Koktavost, nazývaná odborně balbuties či balbutismus, je řečová vada, která jen v Česku trápí desítky tisíc lidí, odhady hovoří až o dvou stech tisících. Ačkoliv člověka v zásadě nikterak neomezuje v běžných životních úkonech, co se týče domácnosti a povětšinou i práce, v sociálních kruzích může znamenat značný handicap. Efektivní léčba nebyla dosud odhalena a v současnosti funguje především […]
Ze všech lidských poruch patří k těm nejprobádanějším. Její podstatou je neustálý souboj mezi mozkem a emocionálně silnými podněty, který lidský hardware nemá šanci vyhrát. Neurovývojový syndrom, známý spíše pod zkratkou ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder), o sobě totiž dává vědět již v raném věku dítěte, kdy se pomalu stává nepřítelem číslo jedna. Za jeho […]
Pocit „již viděného“ prožil alespoň jednou každý z nás. Zatímco mezi laickou veřejností vzbuzuje tento fenomén více otázek než odpovědí, čeští vědci možná našli k záhadě klíč Zatímco parapsychologové věří, že déjà vu souvisí se zážitky z našich minulých životů nebo s nadpřirozenými schopnostmi, odborná veřejnost stále zůstává u holých faktů a výzkumu. Ta (ne)dominantní […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz