reklama
Domů     Medicína
Unikátní fakta o dětském mikrobiomu
Jan Zelenka
od Jan Zelenka 28.9.2021

Zdánlivě „přátelské“ bakterie, které žijí přirozeně ve střevech dítěte, mohou ovlivnit různé aspekty jeho zdraví, včetně trávení, imunity, zdraví pokožky a duševní pohody. Střevní mikrobiom dítěte se vytváří během prvních několika let jeho života, stále se však mění a přizpůsobuje stravě, životnímu stylu a prostředí. .

Střevní mikrobiom, dříve označovaný jako střevní mikroflóra, podle nejnovější vědecké studie z letošního roku, zveřejněné v odborném časopise Nature Communications, ovlivňuje to, jakou reakci mají kojenci při stresových situacích.

Odborníci se zaměřili na složení dětského mikrobiomu, jež hraje stěžejní úlohu při neurologickém vývoji.

Kdo se bojí…

Střevní bakterie mohou na základě bádání vědců z Michiganské státní univerzity a Severokarolínské univerzity v Chapel Hill mít vliv na to, jak se u kojenců projevuje strach a jak se s touto emocí dokážou vypořádat.

reklama

Ví se, že je důležité už odmala v dětech budovat zdravé sebevědomí a vyrovnané duševní zdraví. Ale co se nevědělo, že se kromě výchovy ze strany rodičů na duševním zdraví dítěte podílí i střevní mikrobiom.

„Strachové reakce jsou běžnou součástí vývoje dítěte. Děti by si měly být vědomy hrozeb ve svém prostředí a být připraveny na ně reagovat.

Pokud ale nedokážou tuto reakci tlumit, může jim v budoucnu hrozit zvýšené riziko úzkostí nebo deprese,“ uvedla Rebecca Knickmeyerová z Michiganské státní univerzity, hlavní autorka studie.

Halloweenské masky a stolice

Experimentu se účastnilo 30 kojenců, z nichž všichni byli stále kojeni mateřským mlékem a ani jeden z nich neužíval žádná antibiotika, tyto podmínky byly zvoleny proto, aby faktory ovlivňující střevní bakterie byly co nejkonzistentnější.

reklama

K posouzení složení dětského mikrobiomu posloužily vzorky stolice a úroveň strachu byla studována pomocí halloweenských masek. Vědci totiž chtěli, aby se děti setkaly s něčím, na co jsou zvyklé, v tomto případě na svátek Halloween, kdy je všude mnoho strašidelných převleků.

Kojenci se nacházeli v místnosti, do níž následně vstoupila osoba v halloweenském převleku, odborníci poté zaznamenávali reakci dětí. „Chtěli jsme, aby šlo o příjemný zážitek, a to jak pro děti, tak pro rodiče, kteří u experimentu celou dobu byli a mohli kdykoliv zasáhnout,“ vysvětlila Knickmeyerová.

Reakce na strach

V závěru experimentu se vědcům dostaly do rukou nemálo zajímavé výsledky, které ukazují důležité souvislosti mezi některými konkrétními rysy střevního mikrobiomu a podobou dětské strachové reakce.

reklama

Jednotlivci, u nichž se v jednom měsíci po narození vyskytla ve střevech nerovnováha, pociťovali v jednom roce strach mnohem více než ti, jež měli mikrobiom vyrovnanější. Mezi dvěma skupinami byly také rozdíly v hladině některých daných bakterií.

Co se však nepodařilo zjistit, byla spojitost mezi reakcí na lidi v maskách a složením střevního mikrobiomu. Vědci jsou přesvědčeni o tom, že potenciálně strašidelné situace zpracovává jiná část mozku, která je do procesu zapojena.

Celý článek si přečtete v čísle 11/2021, které vyjde 18. řijna…

reklama
Související články
Coby potomci Adama a Evy jsme byli „naprogramováni“ k tomu, abychom se milovali a množili. Proto každý rok přijde na svět 140 milionů dětí, 500 000 z nich však s pomocí umělého oplodnění. V posledních letech totiž vitalita mužských spermií klesá. Avšak Češi našli lék… Měří zhruba 0,05 mm a pouhým okem jsou neviditelné. I […]
Patříte k těm, které každoročně potrápí rýma, a bez nosních kapek nedáte v sychravém počasí ani ránu? Pak byste si měli dávat pozor. Podle nedávného výzkumu si na přípravcích, které vám dočasně uleví, můžete snadno vypěstovat podobnou závislost jako na drogách nebo alkoholu. Po kapkách do nosu sáhne podle průzkumu společnosti Sinulan forte občas tři čtvrtinu Čechů. […]
Technologická revoluce pomalu, ale jistě začíná ukazovat druhou tvář. Až dvě miliardy jedinců na celém světě totiž sužuje krátkozrakost. Do roku 2050 má podle predikcí odborníků dojít k nárůstu na pět miliard. Stojíme na prahu další epidemie…(?) Počet lidí, které trápí zhoršený zrak, s každým rokem povážlivě roste. Podle oftalmologů je na vině nejen časté […]
V Česku ročně selže srdce 60 000 lidí, kteří se tak přidají k více než čtvrt milionu stávajících pacientů. Podle kardiologů toto číslo dlouhodobě poroste a do roku 2030 stoupne počet lidí se srdečním selháním o 50 % – na 450 000.   Choroby srdce a cév podle České kardiologické společnosti způsobují přes 40 % […]
Vzbudíte se a nic vás nebaví, netěší. Máte pocit, že je všechno špatně, že se život otočil naruby. Jenže svět zůstal stejný, to si na vás dělá „zálusk“ deprese. Toto onemocnění by se podle Světové zdravotnické organizace (WHO) mohlo v roce 2030 stát druhým nejfrekventovanějším onemocněním na světě. Lidé si poměrně často stěžují, že „mají […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz