Ačkoliv se to na první pohled může zdát zanedbatelné, malý vrtulník Ingenuity strávil ve vzduchu rudé planety více než 22 minut a nalétal přes 2,6 kilometru. Dalo by se říct, že překonává sám sebe.
Na Mars se vrtulník o velikosti dronu dostal společně s roverem Perseverance 18. února letošního roku, poprvé však vzlétl až 19. dubna. Jednalo se o vůbec první kontrolovaný let na cizí planetě. Mise Ingenuity má za úkol ukázat, zda je vůbec možné provozovat autonomní výzkumné mise v tamních nelítostných podmínkách, kdy v noci klesá teplota až k minus 90 stupňům Celsia.
Ingenuity disponuje velmi lehkou konstrukcí vážící 1,8 kilogramu a dvojicí karbonových rotorů, které se točí proti sobě. Vědci podotýkají, že létání ve velmi řídké marsovské atmosféře je o poznání náročnější než na Zemi, vrtule musí vyvinout asi 2400 otáček za minutu, což je mnohonásobně více než nám známé pozemské helikoptéry.
Výbava zařízení je velice skromná, nenese žádné vědecké přístroje, jejím úkolem je pouze vyzkoušet možnosti letů na mimozemských tělesech.
Během prozatím posledního letu, který helikoptéra absolvovala 23. srpna 2021, uletěla Ingenuity 450 metrů a ve vzduchu se držela necelé 3 minuty, obojí je dosud její rekordní výkon. Předchozí lety vytyčovaly trasu Perseverance, tentokrát se jednalo o let okružní.
Zajímavostí je, že americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) již schválil misi nazvanou Dragonfly, jejímž cílem je s použitím létajícího stroje prozkoumat povrch Titanu, jednoho z měsíců Saturnu.