Korálové útesy jsou jedním z unikátních organismů, které jsou v současné době postiženi globálním oteplováním zcela nejvíce. Vědci z Karibiku však nyní přišli se zajímavým zjištěním.
Studie ze srpna 2021, kterou provedli vědci z Ministerstva rybolovu a rozvoje mořských zdrojů Kiribatské republiky, naznačila, že poškozenější korálové útesy žijící ve více znečištěné vodě totiž zřejmě nejlépe odolávají extrémním vlnám tepla. Mohly by tedy lépe čelit klimatickým změnám.
„Kvůli teplotní oscilaci, která způsobuje, že teplota oceánu podél rovníku rok od roku kolísá, zažívají tyto korálové útesy tepelný stres častěji než útesy v jiných částech světa. Útesy na Kiribati by mohly být předzvěstí toho, jak budou reagovat na oteplování oceánů útesy na jiných místech planety,“ uvedla hlavní autorka studie Sara Cannonová z ministerstva.
Netřeba však jásat, zatímco korálové útesy poblíž více osídlených a znečištěných vod ostrova Tarawa, hlavního města Kiribati, se teplejší vodě přizpůsobily, ty další méně narušené korálové útesy poblíž atolu Abaiang zcela podlehly zkáze, když teplá voda způsobila jejich vybělení.
„Chráněné mořské oblasti (MPA) jsou nejčastějším nástrojem, který vědci doporučují k ochraně útesů před stresovými faktory způsobenými člověkem, včetně klimatických změn. Pokud ale MPA vytvoří podmínky, v nichž se může dařit citlivějším korálům tím, že omezí místní rušivé vlivy, jako je rybolov nebo znečištění, jako je tomu v Abaiangu, může se to obrátit proti nim.
Tyto útesy se tak stanou zranitelnějšími vůči tepelnému stresu,“ dodává Cannonová.
Vědci uvádějí, že rozmanité koráli rostoucí na Tarawě sice mohou být schopné přežít extrémní současné podmínky, ale otázky ohledně jejich užitečnosti jako prostředí pro ryby a jejich schopnosti zabránit erozi zůstávají nezodpovězené.