Domů     Medicína
Proč je tak náročné shodit nadbytečné kilogramy? Viníkem je i evoluce
Martin Janda 26.7.2021

Nadváha a obezita jsou globálním problémem, což je do značné míry paradoxní, protože v mnoha částech světa stále lidé umírají hlady. Každopádně, nadbytečná kila se negativně podepisují jak na fyzickém stavu organismu, tak i na psychice.

Zbavit se jich je přitom obtížné a viníkem tohoto stavu je do značné míry i evoluce..

Každý živočišný druh – a člověk samozřejmě není výjimkou – stráví spoustu času hledáním potravy. Naši dávní předci si pochopitelně nemohli zajít do supermarketu a podle seznamu si nakoupit na celý týden.

Museli spoléhat zprvu na sběračské a lovecké štěstí, později na to, že bude slušná úroda. Pud ke shánění potravy je nezbytný pro naše přežití.

Řada výzkumů ukazuje, že po zhubnutí mají hladiny cirkulujících hormonů, které ovlivňují naši chuť k jídlu, tendenci podporovat přejídání a opětovné přibírání na váze.

Minnesotský experiment publikovaný v roce 1950 naznačil, že člověk po období energetické nouze má tendenci se přejídat, dokud se tuková hmota nevrátí na původní úroveň či ji dokonce nepřekročí.

Lidská fyziologie byla po tisíciletí utvářena evolučními procesy, které ji uzpůsobily k lovecko-sběračskému způsobu života. Ten vyžaduje velkou míru fyzické aktivity a je připraven na střídání období hladu a nadbytku.

Lidé s úspornými metabolickými adaptacemi, kteří upřednostňovali ukládání přebytečné energie ve formě tuku, měli větší šanci přežít a předat své geny.

V obdobích hladu by schopnost udržet si zásoby tuku byla rovněž výhodná. Tyto adaptace, které byly kdysi užitečné, jsou dnes příčinou nebývalé míry obezity u všech populací, které vedou životní styl charakterizovaný nízkou úrovní fyzické aktivity a přemíry potravy.

Jinými slovy, lidský organismus je naprogramován k ukládání tuku a posléze k jeho udržení. V současnosti však schází dostatek pohybu, aby se jej lidé zbavili. On je přece jen trochu rozdíl mezi několikaminutovým cvičením a týdenním pronásledováním mamuta.

Dá se tedy říci, že současné prostředí je do značné míry obezitogenní. A při regulaci tuku tak už nelze spoléhat na vnější události či na vnitřní procesy v těle, nýbrž na svůj rozum.

Související články
Druhý říjnový týden udržuje v napětí a očekávání nejlepší světové vědce, právě v těchto dnech jsou totiž rozdávány Nobelovy ceny, jakožto ocenění za práci a objevy hned v několika oborech. Laureáty Nobelovy ceny za medicínu a fyziologii se letos stali američtí biologové Victor Ambros a Gary Ruvkun za objev mikroRNA a její role v regulaci […]
Virus marburg vyvolává hemoragickou horečku marburg, jejíž mortalita dosahuje až 90 %. Proti nemoci neexistuje lék ani schválená vakcína. Nyní vypukla epidemie nemoci ve Rwandě. Pokud by se nákaza šířila dále, jsou odborníci, kteří pracují na vývoji vakcín, ochotni poskytnout očkovací látky, které již prošly klinickou studií, rwandské vládě, aby se zamezilo dalšímu šíření nemoci. […]
Antibiotická rezistence se stává jednou z největších výzev současného zdravotnictví. Miliardy lidí v chudých zemích si nemohou dovolit ani základní antibiotika na léčbu běžných bakteriálních infekcí, na což ve svých důsledcích mohou doplatit i bohaté země. Pokud se rychle nezmění přístup k tomuto problému, svět se může vrátit do doby, kdy i jednoduchá infekce znamenala […]
Objev antibiotik představoval pro lidstvo dlouhou dobu spásu, odhaduje se, že jen samotný penicilin zachránil 82 milionů životů. Jenže živé organismy se vyvíjejí, bakterie nevyjímaje, a tak si proti antibiotikům postupně budují odolnost. V nejbližší budoucnosti se tak zřejmě nemoci, jejichž původci jsou bakterie, opět stanou metlou lidstva… Odolností bakterií vůči antibiotikům se zabývá projekt […]
Kardiovaskulární onemocnění jsou stále nejčastější příčinou úmrtí ve světě i u nás. V roce 2022 trpělo nějakou nemocí srdce téměř 3 miliony Čechů. Lékaři tradičně hodnotí riziko rozvoje těchto chorob u pacientů na základě vysokých hodnot LDL tedy „špatného“ cholesterolu. Nový výzkum ukazuje, že je přínosné sledovat i další parametry… Lékaři se snaží předvídat riziko […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz