Domů     Vesmír
Jupiter: Obří otesánek, který neváhal spolknout planetu desetkrát větší než Země
Martin Janda 25.7.2021

Tváří se jako majestátní král Sluneční soustavy. A také jako její ochránce, vždyť společně s dalšími plynnými obry na sebe navazují spoustu planetek či komet, které by jinak ohrožovaly terestrické planety.

Avšak nový výzkum naznačuje, že Jupiter má za sebou dosti temnou minulost, která v sobě skrývá i planetární kanibalismus..

Sonda Juno zkoumá Jupiter od roku 2016. Kromě toho, že na Zemi posílá spoustu úchvatných fotografií, tak především zjišťuje, co je pátá planeta zač. A mimo jiné zjistila určité deformace v jeho jádře.

Dříve se mělo za to, že jádro Jupiteru je tvořeno převážně ledem a horninami. Díky podrobným měřením sondy Juno se badatelům z Curyšské a Bernské univerzity podařilo zjistit, že se v něm nacházejí i lehčí prvky, jako je helium a vodík.

Kromě toho, mezi jádrem Jupiteru a jeho okolními vrstvami neexistuje žádná skutečně rozlišitelná bariéra. Podle nich je to způsobeno nějakou kolosální událostí, ke které došlo v době, kdy planety ve Sluneční soustavě byly ještě v plenkách.

Vědci poté provedli řadu simulací a došli k závěru, že rychle rostoucí plynný obr mohl narušit dráhy okolních protoplanet. Nakonec zjistili, že existuje nejméně 40% pravděpodobnost, že Jupiter pohltil jednu z nich.

Podezření, že Jupiter jednoduše snědl jednoho ze svých sourozenců, zesílilo poté, co byly spuštěny trojrozměrné modely, které znázorňovaly, jak by srážka s protoplanetou desetkrát větší než Země ovlivnila Jupiterovo nitro.

Ukázalo se, že taková srážka by roztříštila jeho původní kompaktní jádro a smísila by těžké prvky z jádra s lehčími složkami z okolních vrstev. Tak mohlo vzniknout vnitřní složení Jupiteru, jaké známe dnes.

reklama
Související články
Mezinárodní vesmírná stanice stárne, k odchodu na odpočinek jí zbývá několik posledních let. Svět tak přijde o unikátní laboratoř, která nemá na Zemi/orbitě obdoby. Není ale všem dnům mikrogravitačního výzkumu konec. Evropa se rozhodla svůj přístup na nízkou oběžnou dráhu Země dostatečně pojistit. NASA provozuje Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) už 26tým rokem, nelehký úkol uvést jejího […]
O každém balíčku dat, který tato evropská observatoř odhalí, se mezi astrofyziky mluví jako o „zlatém dolu“ nebo „tsunami“. Nijak nepřehánějí. Gaia už 10 let revolucionizuje vše, co víme o Mléčné dráze. Její úkol se pomalu blíží do finále. Co nás tento hvězdný kartograf naučil o naší galaxii? Gaia je astrometrická mise. Zabývá se tedy […]
Ke komunikaci mezi Zemí a zařízeními vyslanými do hlubokého vesmíru se používá radiová komunikace, založená na elektromagnetickém vlnění. Nyní byl však úspěšně vyzkoušen zcela nový způsob komunikace, a to pomocí laserů, který umožňuje přenos až stonásobného množství informací. V říjnu 2023 odstartovala do vesmíru sonda Psyche americké vesmírné agentury NASA. Jejím cílem je stejnojmenný asteroid, […]
Je svatým grálem teoretické fyziky. Tzv. teorie všeho by měla vysvětlit všechny základní fyzikální jevy takříkajíc v jednom balíku. Ale tato očekávání jsou dost možná přehnaná… „I kdybychom si představovali, že lidstvo nakonec objeví ‚teorii všeho‘ zahrnující všechny jednotlivé částice a síly, výpovědní hodnota této teorie bude pro vesmír jako celek pravděpodobně marginální,“ nechal se […]
Poslední listopadový týden bude v Česku už 6. rokem patřit populárnímu festivalu Czech Space Week, který oslaví úspěchy českého kosmického průmyslu a nabídne unikátní prostor pro spolupráci firem i akademického sektoru. Časopis 21. STOLETÍ je mediálním partnerem kosmického týdne. Czech Space Week určený pro firmy, investory, startupy, studenty, děti a všechny ostatní fanoušky vesmíru, potrvá […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz