Domů     Medicína
Úrazy očí u dětí
Pavel Polcar 13.7.2021
Úvodní foto: Skitterphoto / pixabay

Až čtvrtina úrazů oka se v letních měsících týká dětí. Spousta poranění se neobejde bez trvalých následků. Doživotní problémy mohou způsobit svou neodbornou pomocí také rodiče. Co rozhodně nedělat a jak poznat, že je poranění vážné?

K nejčastějším úrazům očí u dětí patří zasažení oka chemikálií, cizí tělísko v oku, úder do oka nebo řezné rány. „Děti nejčastěji utrpí poranění očí při hře, sportu, rekreačních aktivitách a nehodách v autě.

Zranění mohou způsobit také ostré předměty nebo čisticí prostředky. V poslední době narůstají obličejová a oční poranění po pokousání psem,” vyjmenoval Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Veliká rizika

Největší riziko pro dětský zrak představuje píchnutí se do oka. Takové úrazy vznikají nejčastěji například při hře s ostrými předměty nebo autonehodě a často se neobejdou bez trvalých následků. „Oční poranění obecně dělíme na uzavřená, kdy celistvost oka není narušena.

Patří mezi ně například cizí tělísko na povrchu oka nebo rána míčem. A otevřená, kdy cizí předmět vnikl do oka. Otevřená poranění jsou méně častá než uzavřená, zato pro zrak představují výrazně vyšší riziko trvalého poškození.

Tento typ poranění vystavuje dítě riziku trvalé ztráty zraku. Tržné rány a otevřená oční poranění vyžadují okamžité vyhledání očního lékaře. Obvykle se neobejdou bez chirurgického zákroku, který dokáže zrak zachránit a minimalizovat následky úrazu.

Vážná jsou však i uzavřená poranění oka, nejčastěji se jedná o tzv. tupé trauma. To může způsobit krvácení do oka. Krev v oku může v krajních případech způsobit i zvýšení nitroočního tlaku, které může zrak poškodit,“ popsala Denisa Darsová, vedoucí lékařka dětské ambulance Gemini oční kliniky Liberec.

Jak úspěšně léčit?

Pro úspěšnou léčbu je zásadní včasné a správné ošetření. Velmi často se stává, že rodiče zpanikaří a svému potomkovi neodbornou pomocí spíše přitíží. „Každé závažnější poranění oka je nutné vyšetřit oftalmologem, aby se zjistilo, že nedošlo k hlubšímu poškození než jen na povrchu oka.

Existuje pár zásad, které je nutné při prvním ošetření poraněného oka dodržet. Než se dotknete očních víček dítěte, důkladně si umyjte ruce. Nedotýkejte se samotného oka, netlačte na něj ani jej nemasírujte a snažte se co nejvíce zamezit tomu, aby se poraněného oka dítě dotýkalo.

Nepokoušejte se odstranit cizí tělísko, vyjma vyplachování tekoucí vodou. Jinak hrozí, že se povrch oka, zejména rohovky, poškrábe,“ uvedla Denisa Darsová.

Související články
Medicína 14.3.2025
Na světě žije asi 40 milionů lidí s nákazou HIV, z toho dvě třetiny v Africe. Moderní léky již umí infekci potlačit, ale nakaženého viru nezbaví. Ročně se jím pak nově nakazí asi milion lidí, přičemž vakcína je stále v nedohlednu. Nyní ale začalo svítat na lepší časy. Nový injekčně podávaný lék zvaný lenacapavir totiž […]
Medicína 14.3.2025
Nová studie, za kterou stojí tým vedený Sebastiaanem van Heeschem z Oncode Institute v nizozemském Utrechtu, odhalila v lidském genomu celou armádu „podměrečných“ genů, kódujících takzvané mikroproteiny, jež jsou tvořené méně než stovkou aminokyselin, o nichž se dříve vědci domnívali, že nejsou příliš důležité. Mýlili se! Lidský genom je souhrnem veškeré genetické informace zapsané v […]
Medicína 11.3.2025
Mnozí z nás mají v živé paměti covidové testování. Hlavní roli v něm sehrály tak zvané antigenní testy, lépe řečeno laterální průtokové testy, jejichž nespornou výhodou byla rychlost v určení, zda je či není člověk nakažen. Jejich spolehlivost se však různila. O té doby ušly překotným vývojem, dnes jsou proto využívány nejen k diagnostice nemocí, […]
Medicína 11.3.2025
Vysoký krevní tlak může mít řadu příčin, jednou z nich je i tak zvaný Connův syndrom, spočívající v zadržování nadměrného množství soli v těle. A právě na tuto zdravotní komplikaci cílí nová léčba, vyvinutá lékaři v Londýně a Cambridgi, označovaná jako TTT, díky které by mohlo dojít ke zmírnění či úplnému vymizení vysokého krevního tlaku […]
Přebytečný tuk v těle je spojován s řadou zdravotních problémů. Vědci již vědí, že viscerální tuk, ukládající se v břiše kolem důležitých orgánů, je pro lidské zdraví více ohrožující než tuk podkožní. V rámci nejnovější studie odhalili odborníci z Ben Gurionovy univerzity v izraelském Negevu dosud neznámé poddruhy tukové tkáně, které by mohly otevřít nové […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz