Domů     Historie
Seriál Operace Buffalo: Tajemný úsek australské historie
Martin Macourek 16.6.2021

To, co se v 50. letech 20. století odehrávalo v Austrálii, šlo tehdy trochu mimo nás. Jenže překvapivě o tom dodnes příliš neví ani samotní Australané.

Padesátá léta byla nechvalně proslulá tzv. studenou válkou mezi Západem a Východem a paranoiou na obou stranách barikády. Právě v tomto časoprostoru se odehrává děj seriálu Operace Buffalo. Britové se v té době rozhodli, že kdesi v zapadákově jižní Austrálie provedou jaderné testy.

Už tato samotná zápletka je brilantním námětem na seriál, ale tohle drama se samozřejmě netočí jen kolem nějaké atomové bomby. Co by to bylo za dílo bez konkrétních lidských osudů. Tentokrát jde hlavně o posádku vojenské základny Maralinga, kde se staví přítel proti příteli, partner proti partnerovi, a potažmo i vláda proti svým lidem.

Seriál je inspirovaný skutečnými událostmi a od první minuty vám nedovolí vstát ze židle. Unikátní přitom je, že se v něm vyskytuje celkem 92 mluvicích postav, tedy herců, kteří zde mají minimálně jednu větu.

Hlavním hrdinou je major Leo Carmichael, jehož úkolem je vést výstavbu atomových testovacích věží na základně Maralinga. Jeho nadřízeným je generál „mrzout“ Crankford, který sám není s testováním ztotožněný.

Mimo jiné chce rozbít argumenty oficiální propagandy, která tvrdí, že v oblasti nejsou žádní domorodci, tím, že se nějaké vydá hledat. A důležitou hrdinkou Operace Buffalo je i Eva Lloyd-Georgeová, meteoroložka vyslaná do pouště tajnými službami, aby zjistila, kdo ze základny vynáší utajované informace.

Šestidílný seriál Operace Buffalo je dílem jediného muže, režiséra a scénáristy v jedné osobě Petera Duncana, který se nechal slyšet, že mimo tématu vyzbrojování a studené války ho na celém projektu nejvíce fascinovali špioni.

Svůj obdiv ke špionům zdědil po své matce. Dále jej zaujala komplikovanost celého příběhu, kterou postupně rozplétal při psaní scénáře. Armádu, politiky, špiony a v neposlední řadě i domorodé Aborigince celá situace velice ovlivnila, ač jde o poměrně neviditelnou jizvu na tváři moderní Austrálie.

Duncan svůj příběh pojal jednoduše jako klasické drama jednoho pracoviště, které se jen tak náhodou točí okolo atomových bomb. Ale vlastně by se mohlo odehrávat kdekoliv jinde. Hlavním námětem totiž není atomová bomba, ale strach ze zrady a nedůvěra mezi lidmi. A právě to by mělo být varováním i pro nás.

Velkolepý šestidílný dramatický seriál Operace Buffalo, natočený v australské produkci roku 2019, si můžete pustit premiérově od čtvrtka 17. června ve 21:00 na kanále Epic Drama..

 

Trailer:

https://youtu.be/mp8dOPT7Aao

Související články
Historie 12.3.2025
Pražské Národní muzeum hostí jednu z nejvýznamnějších výstav letošního roku. Pod názvem Čingischán a jeho svět se návštěvníci mohou ponořit do fascinující historie mongolského impéria a jeho vládce. Tato unikátní expozice, připravená ve spolupráci s mongolským Národním muzeem Čingischán a Archeologickým ústavem Mongolské akademie věd, představuje více než 260 vzácných exponátů z období Velké Mongolské […]
Historie 25.2.2025
Řeč umožnila rozvoj lidské společnosti, díky ní si byli jednotlivci schopni sdělit důležité informace, a plánovat, přispěla i k rozvoji kreativity a lepšímu porozumění záměrům jiných. Vědci z Rockefellerovy univerzity nyní zkoumali, co vedlo k jejímu rozvoji právě u lidí a nikoliv u jiného zvířecího druhu. Na „vině“ byla pravděpodobně mutace, drobná změna v DNA… […]
Historie 25.2.2025
Vědci měli dlouho za dané, že fosilizací dojde ke zničení všech organických složek ve vzorku a tudíž jakýkoliv jejich nález svědčí jen a pouze o kontaminaci vzorku. Nyní se však ukazuje, že se zřejmě mýlili. Ve zkamenělé kosti Edmontosaura byly totiž objeveny zbytky kolagenu. Edmontosaurus je rod velkého kachnozubého dinosaura, jednoho z nejmladších známých neptačích […]
Historie 21.2.2025
Objev hrobky faraona Tutanchamona v roce 1922 byl převratnou událostí, zejména proto, že nebyla znesvěcena a spolu se sarkofágem s ostatky se v ní nacházela i spousta cenných předmětů, které archeologům pomohly nahlédnout do života tohoto mladého faraona. Na další objev královské hrobky si museli počkat sto let! Západně od Údolí králů, pohřebiště faraonů nedaleko […]
Historie 18.2.2025
Nacisté používali pro kódování vojenských zpráv šifrovací stroj Enigma. Věřili mu natolik, že považovali za nemožné, aby jeho kódy někdo rozluštil. A přeci se to britskému matematikovi a jeho spolupracovníkům povedlo. Má se za to, že tím zkrátili dobu trvání druhé světové války o tři roky, a zachránili tak miliony životů. Od 23. června 2021, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz