Domů     Historie
Seriál Operace Buffalo: Tajemný úsek australské historie

komerční sdělení

To, co se v 50. letech 20. století odehrávalo v Austrálii, šlo tehdy trochu mimo nás. Jenže překvapivě o tom dodnes příliš neví ani samotní Australané.

Padesátá léta byla nechvalně proslulá tzv. studenou válkou mezi Západem a Východem a paranoiou na obou stranách barikády. Právě v tomto časoprostoru se odehrává děj seriálu Operace Buffalo. Britové se v té době rozhodli, že kdesi v zapadákově jižní Austrálie provedou jaderné testy.

Už tato samotná zápletka je brilantním námětem na seriál, ale tohle drama se samozřejmě netočí jen kolem nějaké atomové bomby. Co by to bylo za dílo bez konkrétních lidských osudů. Tentokrát jde hlavně o posádku vojenské základny Maralinga, kde se staví přítel proti příteli, partner proti partnerovi, a potažmo i vláda proti svým lidem.

Seriál je inspirovaný skutečnými událostmi a od první minuty vám nedovolí vstát ze židle. Unikátní přitom je, že se v něm vyskytuje celkem 92 mluvicích postav, tedy herců, kteří zde mají minimálně jednu větu.

Hlavním hrdinou je major Leo Carmichael, jehož úkolem je vést výstavbu atomových testovacích věží na základně Maralinga. Jeho nadřízeným je generál „mrzout“ Crankford, který sám není s testováním ztotožněný.

Mimo jiné chce rozbít argumenty oficiální propagandy, která tvrdí, že v oblasti nejsou žádní domorodci, tím, že se nějaké vydá hledat. A důležitou hrdinkou Operace Buffalo je i Eva Lloyd-Georgeová, meteoroložka vyslaná do pouště tajnými službami, aby zjistila, kdo ze základny vynáší utajované informace.

Šestidílný seriál Operace Buffalo je dílem jediného muže, režiséra a scénáristy v jedné osobě Petera Duncana, který se nechal slyšet, že mimo tématu vyzbrojování a studené války ho na celém projektu nejvíce fascinovali špioni.

Svůj obdiv ke špionům zdědil po své matce. Dále jej zaujala komplikovanost celého příběhu, kterou postupně rozplétal při psaní scénáře. Armádu, politiky, špiony a v neposlední řadě i domorodé Aborigince celá situace velice ovlivnila, ač jde o poměrně neviditelnou jizvu na tváři moderní Austrálie.

Duncan svůj příběh pojal jednoduše jako klasické drama jednoho pracoviště, které se jen tak náhodou točí okolo atomových bomb. Ale vlastně by se mohlo odehrávat kdekoliv jinde. Hlavním námětem totiž není atomová bomba, ale strach ze zrady a nedůvěra mezi lidmi. A právě to by mělo být varováním i pro nás.

Velkolepý šestidílný dramatický seriál Operace Buffalo, natočený v australské produkci roku 2019, si můžete pustit premiérově od čtvrtka 17. června ve 21:00 na kanále Epic Drama..

 

Trailer:

https://youtu.be/mp8dOPT7Aao

Související články
V severozápadní Evropě se před zhruba 6 000 až 7000 lety usadili neolitičtí farmáři pocházející z východního Středomoří. Před 5300 až 4900 lety však záhadně zmizeli. Mohly za to morové epidemie, nebo neúroda? Neolitičtí farmáři přišli do severozápadní Evropy z východního Středomoří, aby zde nahradili malé skupinky lovců a sběračů. Přinesli s sebou zemědělství a […]
Erupce sopky Vesuv v roce 79 byla smrtící, drtivá a nekompromisní. Avšak nejen ona tehdy vraždila. Nová zjištění potvrzují hypotézu, že mnoho lidí v Pompejích, Herculaneu a dalších městech tehdy zemřelo při zřícení budov v důsledku zemětřesení. Výzkum publikovaný v časopise Frontiers in Earth Science přináší důkazy, že Pompeje byly současně se sopečnou erupcí zničeny […]
Fermentace neboli kvašení je technikou, která prodlužuje trvanlivost potravin, zlepšuje jejich stravitelnost a obohacuje jejich chuť. Až třetina všech potravin, konzumovaných člověkem, se vyrábí nějaký způsobem kvašení. Od chleba přes jogurt, pivo a víno až po kimči či miso. Nyní zažívá fermentace svoji renesanci. Existuje více druhů fermentace, nejčastější je kvašení alkoholové a mléčné. Při […]
První počítače spatřily světlo světa ve třicátých letech 20. století. Zatímco jejich stavbou se zabývali muži, programování těchto strojů bylo výhradně doménou žen. Průkopnickými příspěvky k počítačovému programování, vývoji softwaru a návrhu a implementaci programovacích jazyků přispěla i jedna ze tří prvních „programátorek“ na světě, Grace Hopperová. Narodila se jako Grace Murrayová v roce 1906 […]
Dosud neznámou neolitickou osadu u Kutné Hory objevili badatelé z Archeologického ústavu AV ČR. Unikátní je v tom, že v následujících tisíciletích na jejím místě nevznikla žádná jiná sídliště a díky tomu se místo perfektně zachovalo – včetně půdorysů čtyř dlouhých domů. Život prvních neolitických obyvatel nebyl jednoduchý a byl pevně spjat s přírodou. Jídlo […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz