Domů     Historie
Seriál Operace Buffalo: Tajemný úsek australské historie
Martin Macourek
od Martin Macourek 16.6.2021

komerční sdělení

To, co se v 50. letech 20. století odehrávalo v Austrálii, šlo tehdy trochu mimo nás. Jenže překvapivě o tom dodnes příliš neví ani samotní Australané.

Padesátá léta byla nechvalně proslulá tzv. studenou válkou mezi Západem a Východem a paranoiou na obou stranách barikády. Právě v tomto časoprostoru se odehrává děj seriálu Operace Buffalo. Britové se v té době rozhodli, že kdesi v zapadákově jižní Austrálie provedou jaderné testy.

Už tato samotná zápletka je brilantním námětem na seriál, ale tohle drama se samozřejmě netočí jen kolem nějaké atomové bomby. Co by to bylo za dílo bez konkrétních lidských osudů. Tentokrát jde hlavně o posádku vojenské základny Maralinga, kde se staví přítel proti příteli, partner proti partnerovi, a potažmo i vláda proti svým lidem.

Seriál je inspirovaný skutečnými událostmi a od první minuty vám nedovolí vstát ze židle. Unikátní přitom je, že se v něm vyskytuje celkem 92 mluvicích postav, tedy herců, kteří zde mají minimálně jednu větu.

Hlavním hrdinou je major Leo Carmichael, jehož úkolem je vést výstavbu atomových testovacích věží na základně Maralinga. Jeho nadřízeným je generál „mrzout“ Crankford, který sám není s testováním ztotožněný.

Mimo jiné chce rozbít argumenty oficiální propagandy, která tvrdí, že v oblasti nejsou žádní domorodci, tím, že se nějaké vydá hledat. A důležitou hrdinkou Operace Buffalo je i Eva Lloyd-Georgeová, meteoroložka vyslaná do pouště tajnými službami, aby zjistila, kdo ze základny vynáší utajované informace.

Šestidílný seriál Operace Buffalo je dílem jediného muže, režiséra a scénáristy v jedné osobě Petera Duncana, který se nechal slyšet, že mimo tématu vyzbrojování a studené války ho na celém projektu nejvíce fascinovali špioni.

Svůj obdiv ke špionům zdědil po své matce. Dále jej zaujala komplikovanost celého příběhu, kterou postupně rozplétal při psaní scénáře. Armádu, politiky, špiony a v neposlední řadě i domorodé Aborigince celá situace velice ovlivnila, ač jde o poměrně neviditelnou jizvu na tváři moderní Austrálie.

Duncan svůj příběh pojal jednoduše jako klasické drama jednoho pracoviště, které se jen tak náhodou točí okolo atomových bomb. Ale vlastně by se mohlo odehrávat kdekoliv jinde. Hlavním námětem totiž není atomová bomba, ale strach ze zrady a nedůvěra mezi lidmi. A právě to by mělo být varováním i pro nás.

Velkolepý šestidílný dramatický seriál Operace Buffalo, natočený v australské produkci roku 2019, si můžete pustit premiérově od čtvrtka 17. června ve 21:00 na kanále Epic Drama..

 

Trailer:

https://youtu.be/mp8dOPT7Aao

reklama
Související články
Kleopatra je bezesporu nejznámější královnou starého Egypta. Nebyla však jedinou vládkyní ze země pyramid. Prozkoumejte společně s Viasat History střípky ze života nejzajímavějších a nejzáhadnějších královen této velké civilizace.  Nový třídílný speciál Královny starověkého Egypta, jehož premiéra proběhne v pátek 2. června, se na základně nejnovějších vědeckých výzkumů zabývá příběhem královny Tiye, která byla před […]
Chomolungma, Sagarmatha nebo Mount Everest. Co název, to střípek pasující k její nevyzpytatelnosti a posvátnosti. Až do července 2022 podniklo k vrcholu této „osmitisícovky“ výpravu 6098 lidí. Mezi nimi také na pohled nesourodá dvojice Norgay a Hillary. „Ta hora je tak vysoká, že ji žádný pták nepřeletí,“ praví starodávné legendy. Zároveň se má jednat o […]
Alexander Fleming a historka o plísni na jeho stole, která likvidovala bakterie, není celý příběh o objevu penicilínu. Fleming udělal první krok, ale nebyl chemik, takže nedokázal penicilín izolovat a dlouho nevěřil, že by se dal vyrábět jako lék. Tím, kdo účinnou látku z plísně získal, byl až Ernst Chain. Jeho jméno jste přitom mohli […]
LIDAR je nová technologie snímkovaní, která dokáže nahlížet i skrz vzrostlý prales a jiný porost. Zejména ve Střední a Jižní Americe v posledních letech přinesla řadu nových objevů, jež značně poopravily naše chápání toho, jak rozsáhlé civilizace tam vlastně kdysi žily. Jak LIDAR funguje? LIDAR je zkratka pro Light Detection and Ranging. Jedná se o […]
Podle vědců pocházejí nejstarší záznamy o líbání z doby před 4 500 lety, jsou tedy o 1 000 let dříve, než se dosud předpokládalo. Intimní dotek úst znali už obyvatelé Mezopotámie a navíc polibky jsou zřejmě kulturně univerzálnější, než věda dosud připouštěla. Vědci upozornili na důkazy, které naznačují, že líbání bylo praktikováno v některých nejstarších […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz