Domů     Zajímavosti
Jak na zdravou pokožku v létě
Martin Macourek
od Martin Macourek 16.6.2021

komerční sdělení

V podstatě péče o pokožku se liší ročním obdobím. Nejvíce pokožce dávají zabrat zima a léto. V létě vystavujeme kůži sluníčku, koupání v moři či chlorované bazénové vodě. Pro léto je typické opalování, s čímž souvisí i větší riziko tvorby vrásek a pigmentových skvrn.

Přesto je možné zachovat pokožce hydrataci a zmírnit rizika spojená s předčasnou tvorbou vrásek i fleků (pigmentových skvrn).

Klíčem je používání vhodné sluneční kosmetiky i následná poopalovací péče. Více se zaměřit na hydrataci pokožky a nezanedbávat ani výživu.

V poslední době se čím dál více hovoří o sluníčku a opalování v souvislosti s vitamínem D. Mnoho odborníků nabádá, aby se lidé vystavovali sluníčku bez ochranného faktoru. Za tvorbu tohoto vitamínu je zodpovědné UV-B záření.

Proto jakákoliv ochrana: opalovací krémy s faktorem, brýle atp. zabraňuje jeho produkci.

Na straně jedné se hovoří o nedostatku slunečních paprsků a tomu se připisují i zdravotní problémy, jako je  úzkost, deprese, nevalný stav kostí, oslabená imunita, hormonální nerovnováha a další. Na straně druhé máme tady masáž z médií o nutnosti používání sluneční kosmetiky a nevystavovat se zbytečně slunečním paprskům kvůli hrozbě rakoviny. Kde je tedy pravda?

Nedostatek vitamínu D:

Špatná nálada

Ochablé svaly

Ztráta apetitu

Nevolnosti

Bolesti zad

Oslabená imunita – časté onemocnění

Slabé kosti

Bledost pokožky + tmavé kruhy pod očima

Kožní nemoci, akné

Střídmost aneb všeho moc škodí

Pokud se pídíte po pravdě, tak ta leží přesně uprostřed. Vrátíme se však zpátky k pokožce. Nedostatek vitamínu D je často spojován také s kožními nemocemi a akné. Tohle vypadá na začarovaný kruh. Opalování mi tedy dodá vitamín D, ale zase riskuji tvorbu vrásek a rakovinu kůže. Jak z kola ven?

Vůbec to není tak složité, jak se na první dojem zdá. Stačí se totiž držet zásady, že všeho příliš škodí. I příliš mnoho jídla škodí. Civilizační choroby zde nejsou z důvodu nedostatku, ale nadbytku. Totéž platí pro slunění.

Škodí jeho nadbytek. Pro tvorbu vitamínu D nám stačí pobyt 5 až 40 minut na sluníčku za den. Dobu pobytu na sluníčku bez ochranného faktoru určuje náš fototyp. Někomu bude stačit 5 minut,  jinému 10 a další s přehledem zvládne 35 minut.

Čím světlejší pokožka, tím kratší doba pobytu na slunci. Jakmile si splníme svůj ideální čas pro tvorbu vitamínu D, saháme po správné kosmetice a dalších ochranných prvcích, jako jsou například přípravky od výrobců Bioderma, Eucerin nebo Avene.

Jak pečovat o pokožku v létě?

Čištění pokožky – probíhá každý den ráno a večer bez ohledu na roční období

Udržujeme pokožku hydratovanou – v létě více než kdy jindy. Pleťové masky, osvěžující spreje, hydratační krémy, krémy po opalování nebo panthenol.

Ochranná sluneční kosmetika – patří zde i balzámy na rty, krém či olej na celé tělo, kosmetika určená pro obličej (také oční krémy)

Zklidnění pokožky – pokožka si po vyčerpávajícím dni na slunci zaslouží jemnou hydratační, výživnou a zklidňující péči

Doplňte vitamín C – jde o silný antioxidant, který je nezbytný pro tvorbu kolagenu. Vitamín C je často přítomen také v krémech a sérech na obličej

Pitný režim – nestačí pouze pečovat o pokožku zvenčí. Je potřeba hydratovat tělo i zevnitř – každičkou buňku

Klíčové faktory: UV ochrana a hydratace

Sami vidíte, že udržet svěží pokožku i během léta není zase taková výzva, jak se na první dojem může zdát. Dopřejte si svou denní dávku sluníčka bez ochranného faktoru, ale potom na něj určitě nezapomínejte.

Sluneční kosmetika je jednou z důležitých bodů v letní péči o pokožku. Hned vedle ochranné kosmetiky je to pak i poopalovací péče v podobě hydratačních a zklidňujících přípravků.

Zdroj obrázku 1: fizkes / Shutterstock.com

Zdroj obrázku 2: popcorner / Shutterstock.com

Zdroj obrázku 3: Syda Productions / Shutterstock.com

reklama
Související články
Zájem o hamburgery z hrachoviny obarvené červenou řepou už opadává, fritovaní cvrčci a mouka z larev narážejí na těžko překonatelný faktor odporu. Novou nadějí, jak lidstvo uživit, se stávají potraviny přirozené, ale vzniklé z buněk v laboratoři. Říká se tomu celulární zemědělství. V belgickém Gentu si hýčkají Margaret. Je ocelová, výkonnosti špičkových dojnic sice zdaleka […]
Tým vědců z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR zveřejnil výsledky rozsáhlého výzkumu v oblasti veřejného zdraví – jeho cílem bylo mapování výskytu viru SARS-CoV-2 v prostředcích pražské hromadné dopravy, během pandemie COVID-19. Za tímto účelem zároveň vyvinul speciální biosenzory, jejichž využití přineslo nové poznatky v boji proti infekčním chorobám „Biosenzory se ukazují jako slibný nástroj […]
Masaryk, Beneš, Havel a… Kučera. Pouze tito čtyři Češi byli zvoleni do vysoce prestižní a elitní Americké filozofické společnosti. Společnost má aktuálně méně než 1000 členů, z toho jen 158 ze zahraničí, a oceňuje mimořádné úspěchy v oblasti matematiky a fyzikálních věd, biologických věd, společenských a behaviorálních věd, umění a humanitních věd a věcí veřejných. […]
Začalo to vlastně mimochodem. Před časem jsme psali článek o „Průlomu v léčbě koktavosti: Americká studie dává naději…“, a reagoval na něj biofyzik, profesor RNDr. Josef Pešák, CSc. Několik telefonátů vystřídalo pozvání do Olomouce a to vyústilo v návštěvu a povídáním na téma balbutismus (koktavost)… Dodnes široce používaná efektivní léčba koktavosti neexistuje, funguje především na bázi logopedické […]
Asi už jste zaznamenali, že slavíme 20 let na trhu. A i když narozeniny máme my, odměníme vás. Rozdáme 20 cen v hodnotě přes 21 000 korun. Soutěžní otázka zní: Kolikáté VYDÁNÍ časopisu 21. STOLETÍ je aktuálně na stáncích? a) 221. b) 231. c) 241. (Malá nápověda: Pokud jste četli minulé číslo 5/2023, mělo by […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz