Domů     Zajímavosti
Jak na zdravou pokožku v létě

komerční sdělení

V podstatě péče o pokožku se liší ročním obdobím. Nejvíce pokožce dávají zabrat zima a léto. V létě vystavujeme kůži sluníčku, koupání v moři či chlorované bazénové vodě. Pro léto je typické opalování, s čímž souvisí i větší riziko tvorby vrásek a pigmentových skvrn.

Přesto je možné zachovat pokožce hydrataci a zmírnit rizika spojená s předčasnou tvorbou vrásek i fleků (pigmentových skvrn).

Klíčem je používání vhodné sluneční kosmetiky i následná poopalovací péče. Více se zaměřit na hydrataci pokožky a nezanedbávat ani výživu.

V poslední době se čím dál více hovoří o sluníčku a opalování v souvislosti s vitamínem D. Mnoho odborníků nabádá, aby se lidé vystavovali sluníčku bez ochranného faktoru. Za tvorbu tohoto vitamínu je zodpovědné UV-B záření.

Proto jakákoliv ochrana: opalovací krémy s faktorem, brýle atp. zabraňuje jeho produkci.

Na straně jedné se hovoří o nedostatku slunečních paprsků a tomu se připisují i zdravotní problémy, jako je  úzkost, deprese, nevalný stav kostí, oslabená imunita, hormonální nerovnováha a další. Na straně druhé máme tady masáž z médií o nutnosti používání sluneční kosmetiky a nevystavovat se zbytečně slunečním paprskům kvůli hrozbě rakoviny. Kde je tedy pravda?

Nedostatek vitamínu D:

Špatná nálada

Ochablé svaly

Ztráta apetitu

Nevolnosti

Bolesti zad

Oslabená imunita – časté onemocnění

Slabé kosti

Bledost pokožky + tmavé kruhy pod očima

Kožní nemoci, akné

Střídmost aneb všeho moc škodí

Pokud se pídíte po pravdě, tak ta leží přesně uprostřed. Vrátíme se však zpátky k pokožce. Nedostatek vitamínu D je často spojován také s kožními nemocemi a akné. Tohle vypadá na začarovaný kruh. Opalování mi tedy dodá vitamín D, ale zase riskuji tvorbu vrásek a rakovinu kůže. Jak z kola ven?

Vůbec to není tak složité, jak se na první dojem zdá. Stačí se totiž držet zásady, že všeho příliš škodí. I příliš mnoho jídla škodí. Civilizační choroby zde nejsou z důvodu nedostatku, ale nadbytku. Totéž platí pro slunění.

Škodí jeho nadbytek. Pro tvorbu vitamínu D nám stačí pobyt 5 až 40 minut na sluníčku za den. Dobu pobytu na sluníčku bez ochranného faktoru určuje náš fototyp. Někomu bude stačit 5 minut,  jinému 10 a další s přehledem zvládne 35 minut.

Čím světlejší pokožka, tím kratší doba pobytu na slunci. Jakmile si splníme svůj ideální čas pro tvorbu vitamínu D, saháme po správné kosmetice a dalších ochranných prvcích, jako jsou například přípravky od výrobců Bioderma, Eucerin nebo Avene.

Jak pečovat o pokožku v létě?

Čištění pokožky – probíhá každý den ráno a večer bez ohledu na roční období

Udržujeme pokožku hydratovanou – v létě více než kdy jindy. Pleťové masky, osvěžující spreje, hydratační krémy, krémy po opalování nebo panthenol.

Ochranná sluneční kosmetika – patří zde i balzámy na rty, krém či olej na celé tělo, kosmetika určená pro obličej (také oční krémy)

Zklidnění pokožky – pokožka si po vyčerpávajícím dni na slunci zaslouží jemnou hydratační, výživnou a zklidňující péči

Doplňte vitamín C – jde o silný antioxidant, který je nezbytný pro tvorbu kolagenu. Vitamín C je často přítomen také v krémech a sérech na obličej

Pitný režim – nestačí pouze pečovat o pokožku zvenčí. Je potřeba hydratovat tělo i zevnitř – každičkou buňku

Klíčové faktory: UV ochrana a hydratace

Sami vidíte, že udržet svěží pokožku i během léta není zase taková výzva, jak se na první dojem může zdát. Dopřejte si svou denní dávku sluníčka bez ochranného faktoru, ale potom na něj určitě nezapomínejte.

Sluneční kosmetika je jednou z důležitých bodů v letní péči o pokožku. Hned vedle ochranné kosmetiky je to pak i poopalovací péče v podobě hydratačních a zklidňujících přípravků.

Zdroj obrázku 1: fizkes / Shutterstock.com

Zdroj obrázku 2: popcorner / Shutterstock.com

Zdroj obrázku 3: Syda Productions / Shutterstock.com

Související články
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější průzkum zemské družice. Zapojení lunárního křižníku je jedním z hlavních bodů dohody o spolupráci, kterou NASA uzavřela s Japonskou agenturou pro výzkum vesmíru JAXA. Projekt stavby lunárního křižníku […]
Někteří sociologové a psychologově tvrdí, že žijeme v éře postfaktické, tedy v době, kdy jsou fakta a racionalita upozaděny a prim hrají emoce. Že na tom něco je, ukazuje letmý pohled na sociální sítě, kde mnohdy vládne agresivita, často zabalená do potrhlých konspiračních teorií. Začátkem května oběhlo internet virální video, ve kterém šedesátiletý Peter Abbott […]
Výrok Billa Gatese zněl jasně. Výroba mléčných produktů má až příliš vysokou uhlíkovou stopu. Aby tuto skutečnost zvrátil, rozhodl se podpořit kalifornský start-up, jež hodlá klasické máslo nahradit umělým. Společnost Savor ze San Jose využívá k výrobě tuku podobného živočišnému termochemický proces, který by měl být levný a zároveň energeticky nenáročný. „Vycházeli z faktu, že […]
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci. Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce 1875 […]
Žijeme v době plastové jako generace „plastic people“, v barevném, naleštěném a nerozbitném. Zatímco z kdysi zázračného produktu se stal veřejný nepřítel číslo jedna, dnes ho bereme na milost. Plasty ale nejsou zlo. „Špatnou reklamu plastům dělají obalové výrobky s krátkou dobou použitelnosti, ale především lidské chování, jak s nimi nakládáme…“ řekl nám ředitel Ústavu makromolekulární chemie […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz