Domů     Zajímavosti
Jak na zdravou pokožku v létě

komerční sdělení

V podstatě péče o pokožku se liší ročním obdobím. Nejvíce pokožce dávají zabrat zima a léto. V létě vystavujeme kůži sluníčku, koupání v moři či chlorované bazénové vodě. Pro léto je typické opalování, s čímž souvisí i větší riziko tvorby vrásek a pigmentových skvrn.

Přesto je možné zachovat pokožce hydrataci a zmírnit rizika spojená s předčasnou tvorbou vrásek i fleků (pigmentových skvrn).

Klíčem je používání vhodné sluneční kosmetiky i následná poopalovací péče. Více se zaměřit na hydrataci pokožky a nezanedbávat ani výživu.

V poslední době se čím dál více hovoří o sluníčku a opalování v souvislosti s vitamínem D. Mnoho odborníků nabádá, aby se lidé vystavovali sluníčku bez ochranného faktoru. Za tvorbu tohoto vitamínu je zodpovědné UV-B záření.

Proto jakákoliv ochrana: opalovací krémy s faktorem, brýle atp. zabraňuje jeho produkci.

Na straně jedné se hovoří o nedostatku slunečních paprsků a tomu se připisují i zdravotní problémy, jako je  úzkost, deprese, nevalný stav kostí, oslabená imunita, hormonální nerovnováha a další. Na straně druhé máme tady masáž z médií o nutnosti používání sluneční kosmetiky a nevystavovat se zbytečně slunečním paprskům kvůli hrozbě rakoviny. Kde je tedy pravda?

Nedostatek vitamínu D:

Špatná nálada

Ochablé svaly

Ztráta apetitu

Nevolnosti

Bolesti zad

Oslabená imunita – časté onemocnění

Slabé kosti

Bledost pokožky + tmavé kruhy pod očima

Kožní nemoci, akné

Střídmost aneb všeho moc škodí

Pokud se pídíte po pravdě, tak ta leží přesně uprostřed. Vrátíme se však zpátky k pokožce. Nedostatek vitamínu D je často spojován také s kožními nemocemi a akné. Tohle vypadá na začarovaný kruh. Opalování mi tedy dodá vitamín D, ale zase riskuji tvorbu vrásek a rakovinu kůže. Jak z kola ven?

Vůbec to není tak složité, jak se na první dojem zdá. Stačí se totiž držet zásady, že všeho příliš škodí. I příliš mnoho jídla škodí. Civilizační choroby zde nejsou z důvodu nedostatku, ale nadbytku. Totéž platí pro slunění.

Škodí jeho nadbytek. Pro tvorbu vitamínu D nám stačí pobyt 5 až 40 minut na sluníčku za den. Dobu pobytu na sluníčku bez ochranného faktoru určuje náš fototyp. Někomu bude stačit 5 minut,  jinému 10 a další s přehledem zvládne 35 minut.

Čím světlejší pokožka, tím kratší doba pobytu na slunci. Jakmile si splníme svůj ideální čas pro tvorbu vitamínu D, saháme po správné kosmetice a dalších ochranných prvcích, jako jsou například přípravky od výrobců Bioderma, Eucerin nebo Avene.

Jak pečovat o pokožku v létě?

Čištění pokožky – probíhá každý den ráno a večer bez ohledu na roční období

Udržujeme pokožku hydratovanou – v létě více než kdy jindy. Pleťové masky, osvěžující spreje, hydratační krémy, krémy po opalování nebo panthenol.

Ochranná sluneční kosmetika – patří zde i balzámy na rty, krém či olej na celé tělo, kosmetika určená pro obličej (také oční krémy)

Zklidnění pokožky – pokožka si po vyčerpávajícím dni na slunci zaslouží jemnou hydratační, výživnou a zklidňující péči

Doplňte vitamín C – jde o silný antioxidant, který je nezbytný pro tvorbu kolagenu. Vitamín C je často přítomen také v krémech a sérech na obličej

Pitný režim – nestačí pouze pečovat o pokožku zvenčí. Je potřeba hydratovat tělo i zevnitř – každičkou buňku

Klíčové faktory: UV ochrana a hydratace

Sami vidíte, že udržet svěží pokožku i během léta není zase taková výzva, jak se na první dojem může zdát. Dopřejte si svou denní dávku sluníčka bez ochranného faktoru, ale potom na něj určitě nezapomínejte.

Sluneční kosmetika je jednou z důležitých bodů v letní péči o pokožku. Hned vedle ochranné kosmetiky je to pak i poopalovací péče v podobě hydratačních a zklidňujících přípravků.

Zdroj obrázku 1: fizkes / Shutterstock.com

Zdroj obrázku 2: popcorner / Shutterstock.com

Zdroj obrázku 3: Syda Productions / Shutterstock.com

Související články
Sokolnictví, jedno z nejstarších loveckých umění, má v České republice hluboké historické kořeny a stále živou tradici. Není jen fascinující podívanou, ale také důležitým nástrojem ochrany přírody. Jeho význam byl dokonce oceněn zapsáním na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Tradice sokolnictví sahají až do starověku, kdy se lov s dravými ptáky rozšířil z Asie do […]
Vesmír Zajímavosti 19.3.2025
Už týden je v provozu observatoř NASA SPHEREx, mise, která během následujících dvou let prostuduje miliony galaxií a hvězd v Mléčné dráze. Jak vědci doufají, její data nám pomohou pochopit nejranější okamžiky vesmíru a jeho vývoj. Astrofyzikální dalekohled vynesla na nízkou oběžnou dráhu Země 11. března raketa Falcon 9 společnosti SpaceX z kalifornské Vandenbergovy vesmírné základny. Od mise […]
Tím, jak se lidé dožívají stále vyššího věku, se jich značná část potýká s neurodegenerativními onemocněními, jako jsou stařecká demence či Alzheimerova choroba. Aktuálně neexistuje účinný nástroj k časné detekci těchto problémů, lidé tak podporu, kterou si jejich zdravotní stav zaslouží, získávají až se zpožděním. To by do budoucna mohl změnit jednoduchý a bezbolestný test! […]
Vesmír Zajímavosti 18.3.2025
Byla první ženou ve vedení NASA, která po celý svůj život neúnavně obhajovala nové nástroje, které by vědcům mohly umožnit studovat širší vesmír. Měla velkou zásluhu na tom, že byl roku 1990 do vesmíru vyslán Hubbleův teleskop, který umožňuje zkoumat astronomické jevy bez rušení zemskou atmosférou. Díky tomu získala přezdívku „matka Hubblea“. Nancy Grace Romanová […]
Přebytečný tuk v těle je spojován s řadou zdravotních problémů. Vědci již vědí, že viscerální tuk, ukládající se v břiše kolem důležitých orgánů, je pro lidské zdraví více ohrožující než tuk podkožní. V rámci nejnovější studie odhalili odborníci z Ben Gurionovy univerzity v izraelském Negevu dosud neznámé poddruhy tukové tkáně, které by mohly otevřít nové […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz