Domů     Zajímavosti
Jak na zdravou pokožku v létě

komerční sdělení

V podstatě péče o pokožku se liší ročním obdobím. Nejvíce pokožce dávají zabrat zima a léto. V létě vystavujeme kůži sluníčku, koupání v moři či chlorované bazénové vodě. Pro léto je typické opalování, s čímž souvisí i větší riziko tvorby vrásek a pigmentových skvrn.

Přesto je možné zachovat pokožce hydrataci a zmírnit rizika spojená s předčasnou tvorbou vrásek i fleků (pigmentových skvrn).

Klíčem je používání vhodné sluneční kosmetiky i následná poopalovací péče. Více se zaměřit na hydrataci pokožky a nezanedbávat ani výživu.

V poslední době se čím dál více hovoří o sluníčku a opalování v souvislosti s vitamínem D. Mnoho odborníků nabádá, aby se lidé vystavovali sluníčku bez ochranného faktoru. Za tvorbu tohoto vitamínu je zodpovědné UV-B záření.

Proto jakákoliv ochrana: opalovací krémy s faktorem, brýle atp. zabraňuje jeho produkci.

Na straně jedné se hovoří o nedostatku slunečních paprsků a tomu se připisují i zdravotní problémy, jako je  úzkost, deprese, nevalný stav kostí, oslabená imunita, hormonální nerovnováha a další. Na straně druhé máme tady masáž z médií o nutnosti používání sluneční kosmetiky a nevystavovat se zbytečně slunečním paprskům kvůli hrozbě rakoviny. Kde je tedy pravda?

Nedostatek vitamínu D:

Špatná nálada

Ochablé svaly

Ztráta apetitu

Nevolnosti

Bolesti zad

Oslabená imunita – časté onemocnění

Slabé kosti

Bledost pokožky + tmavé kruhy pod očima

Kožní nemoci, akné

Střídmost aneb všeho moc škodí

Pokud se pídíte po pravdě, tak ta leží přesně uprostřed. Vrátíme se však zpátky k pokožce. Nedostatek vitamínu D je často spojován také s kožními nemocemi a akné. Tohle vypadá na začarovaný kruh. Opalování mi tedy dodá vitamín D, ale zase riskuji tvorbu vrásek a rakovinu kůže. Jak z kola ven?

Vůbec to není tak složité, jak se na první dojem zdá. Stačí se totiž držet zásady, že všeho příliš škodí. I příliš mnoho jídla škodí. Civilizační choroby zde nejsou z důvodu nedostatku, ale nadbytku. Totéž platí pro slunění.

Škodí jeho nadbytek. Pro tvorbu vitamínu D nám stačí pobyt 5 až 40 minut na sluníčku za den. Dobu pobytu na sluníčku bez ochranného faktoru určuje náš fototyp. Někomu bude stačit 5 minut,  jinému 10 a další s přehledem zvládne 35 minut.

Čím světlejší pokožka, tím kratší doba pobytu na slunci. Jakmile si splníme svůj ideální čas pro tvorbu vitamínu D, saháme po správné kosmetice a dalších ochranných prvcích, jako jsou například přípravky od výrobců Bioderma, Eucerin nebo Avene.

Jak pečovat o pokožku v létě?

Čištění pokožky – probíhá každý den ráno a večer bez ohledu na roční období

Udržujeme pokožku hydratovanou – v létě více než kdy jindy. Pleťové masky, osvěžující spreje, hydratační krémy, krémy po opalování nebo panthenol.

Ochranná sluneční kosmetika – patří zde i balzámy na rty, krém či olej na celé tělo, kosmetika určená pro obličej (také oční krémy)

Zklidnění pokožky – pokožka si po vyčerpávajícím dni na slunci zaslouží jemnou hydratační, výživnou a zklidňující péči

Doplňte vitamín C – jde o silný antioxidant, který je nezbytný pro tvorbu kolagenu. Vitamín C je často přítomen také v krémech a sérech na obličej

Pitný režim – nestačí pouze pečovat o pokožku zvenčí. Je potřeba hydratovat tělo i zevnitř – každičkou buňku

Klíčové faktory: UV ochrana a hydratace

Sami vidíte, že udržet svěží pokožku i během léta není zase taková výzva, jak se na první dojem může zdát. Dopřejte si svou denní dávku sluníčka bez ochranného faktoru, ale potom na něj určitě nezapomínejte.

Sluneční kosmetika je jednou z důležitých bodů v letní péči o pokožku. Hned vedle ochranné kosmetiky je to pak i poopalovací péče v podobě hydratačních a zklidňujících přípravků.

Zdroj obrázku 1: fizkes / Shutterstock.com

Zdroj obrázku 2: popcorner / Shutterstock.com

Zdroj obrázku 3: Syda Productions / Shutterstock.com

Související články
Pohádky, které dnes známe a milujeme, jsou oproti svým původním verzím jen slabými odvary. Jádra mrazivých nebo lechtivých příběhů, z nichž kdysi povstaly, v nich nicméně přetrvávají dodnes.   Lidové pohádky bývaly lechtivých motivů, vulgarit a jadrného humoru plné. Vyprávěli si je totiž hlavně dospělí, třeba pro zpestření dlouhých zimních večerů. K proměně těchto často velice nekompromisních a […]
Experimenty s koloniemi hlodavců, kterým americký etolog John Calhoun dopřál vše potřebné ke spokojenému životu, s výjimkou životního prostoru, patří k nejvlivnějším psychologickým studiím vůbec. Mluvilo se o nich mezi odborníky a laiky a staly se „vědeckým důkazem“ sociálního rozkladu moderní společnosti. Calhoun přitom dobře věděl, jak se „myší ráj“ může zvrhnout.   Svou nejznámější kolonii, tzv. […]
V minulém týdnu se Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) postaral o sociální „senzaci“. Omylem totiž odvysílal simulaci záznamu, podle kterého astronauti na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) nacvičovali péči o člena posádky trpícího dekompresní nemocí. K vysílání došlo zhruba 28 minut po půlnoci středoevropského času. Ze záznamu bylo patrné, že jeden ze členů posádky […]
V Brně se otevřela unikátní výstava Tisíc tváří Amazonie. Představuje kulturní a přírodní rozmanitost oblasti Velké Amazonie a přináší vhled do života původních domorodých obyvatel tohoto kulturního areálu. Inovativní a pozoruhodné je, že se jedná v první řadě o jejich vlastní sebeprezentaci, to znamená, že se příslušníci místních etnik na přípravě výstavy významnou měrou podíleli. […]
Tuto notoricky známou anekdotu slyšel už někdy každý: Američané měli v 60. letech utratit miliony dolarů za vývoj pera schopného psát ve vesmíru, zatímco Sověti použili tužku. Vesmírné pero skutečně existuje a větší částka na jeho vývoj opravdu padla. Konkrétně jeden milion dolarů do něj ale investoval soukromý výrobce – o obyčejnou tužku totiž nestáli Američané, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz