Domů     Technika
Železnice v arktickém ledu extrémní lidské úsilí
Martin Macourek 15.6.2021

Kanada je zemí, která patří ke kolébkám vlakové dopravy. Vždyť třeba kanadská pacifická železnice patří dlouhodobě ke snům mnoha kluků, kterým láska k vláčkům vydržela často až do dospělosti. My si však tentokrát povíme o jiné trati, která je ještě o něco extrémnější.

Tahle železnice nese název Ontario Northland a její druhý název, „arktický polární expres“, vás utvrdí v tom, že rozhodně není pro bábovky. I odlehlé osady severního Ontaria je čas od času třeba zásobovat, což byl hlavní důvod, proč se naši předkové do výstavby tratě vlastně pouštěli.

Zanechali nám tak dědictví, které je sice praktické, ale o které je třeba se starat. A to je obzvláště v zimním období dosti náročné.

Trať Ontario Northland začala být budována počátkem 20. století, přičemž hlavním cílem byl ekonomický rozvoj oblastí okolo jezer Timiskaming a Nipissing. Šlo zkrátka o to, aby byly osady kolem těchto jezer infrastrukturou propojeny s civilizací na jihu provincie.

Výstavba tratě však měla ještě další výhodu v tom, že při ní prospektoři našli cenné zásoby drahých kovů, mimo jiné zlata, stříbra, mědi a niklu. Díky dostupnosti po železnici navíc bylo snadnější začít v oblasti těžit dřevo.

Na kanálu Viasat Explore bude k vidění nový dokumentární seriál s všeříkajícím názvem Železnice v arktickém ledu, který diváky provede životními osudy lidí, kteří se rozhodli spojit s ontarijskou železnicí svůj pracovní, ale potažmo i osobní život.

Nikdo totiž neví, zda a kdy se vrátí z nebezpečné mise, kterou se v ledové pustině stává například i „pouhé“ řízení vlaku. V místech, kde teploty klesají pod -40 stupňů Celsia, je totiž už samotné přežití nejisté.

A když se pak dostanete do cíle i s celým vlakem, je to rozhodně důvod k oslavě.

V zimním Ontariu však krutost počasí nezažívají jen posádky vlaků, ale například i traťoví inspektoři a v neposlední řadě party dělníků a opravářů, kteří musejí v rekordním čase opravit zničenou trať i tehdy, když jim právě počasí nepřeje.

A na tisíci kilometrech zmrzlé tundry je stále co opravovat, takže si chlapi už na začátku tuhé zimy toužebně přejí, aby co nejdřív přišlo jaro.

My můžeme osudy zaměstnanců kanadské železnice sledovat z pohodlí svého domova už na začátku léta. Premiéra šestidílného seriálu začíná na Viasat Explore už 16. června ve 21:45.

 

Trailer:

https://youtu.be/OufIKYsBVR0

Související články
Objevy Ostatní Technika 11.11.2024
Martin Ševeček z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze se svým týmem úspěšně otestoval materiály pokrytí jaderného paliva, které mohou poskytnout provozovatelům ekonomický benefit, a v krajním případě i dodatečný čas pro zvládnutí jaderné havárie. Poslední rok podroboval zkouškám různé varianty palivových proutků na MIT, jedné z nejlepších technických škol na planetě. Výsledky několika běžících […]
Byl prvním sériově vyráběným hybridem, který způsobil revoluci v automobilovém průmyslu. Který z Toyoty udělal lídra v oblasti elektrifikace a vlastně i největší automobilku na světě. Dodnes je to první legenda – Prius. Už více než čtvrt století zanechává Prius automobilový otisk jako první sériově vyráběný elektrifikovaný vůz. Každá další generace přinesla lepší hybridy, lepší […]
NOVINKY Objevy Technika 7.11.2024
Google dosáhl významného pokroku ve vývoji kvantových počítačů. S procesorem Sycamore nyní dokáže překonat nejlepší superpočítače na světě při provádění složitých a specifických výpočtů. Tento procesor s 67 kvantovými bity (qubity) vykazuje novou úroveň výpočetní síly díky pokročilým operacím, které vstupují do tzv. fáze slabého šumu. Je to důležitý milník v oblasti kvantových výpočtů, protože […]
Technika Vesmír 28.10.2024
Česko se chystá na největší tuzemský festival kosmických aktivit Czech Space Week, kde nemůže chybět jedna velká společnost z malého pošumavského města. V Klatovech totiž společnost ATC Space vyrábí komponenty pro novou evropskou raketu Ariane 6. Vlajková loď Evropské kosmické agentury už 9. července uskutečnila úspěšný první start, málokdo ale ví, že se raketa neobejde […]
Technika 23.10.2024
Vyvinout silové a sdělovací kabely, které budou použitelné pro rekonstrukci nebo výstavbu nových bloků jaderných elektráren. To je hlavním cílem projektu, na kterém pracují vědci z Centra polymerních systémů (CPS) Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně společně se společností PRAKAB Pražská Kabelovna a Ústavem jaderného výzkumu ŘEŽ.   Nově vyvíjené kabely musí být odolné proti radiaci […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz