Domů     Technika
Průmyslový robot – důležitý prvek nebo stále drahá alternativa?

komerční sdělení

Podnikatel, který se rozhodne automatizovat nebo robotizovat výrobu ve svém závodě, stojí před skutečnou výzvou. Často je volba mezi průmyslovým robotem a tzv. Tvrdou automatizací není jednoduchá.

Kdy je tedy výhodné použít spíše robot než systém servopohonu nebo jiné řešení?.

Robotizace je na vzestupu

Tuzemský trh průmyslových robotů se ve srovnání se západními trhy stále vyznačuje nízkou úrovní robotizace a automatizace výroby. To znamená, že je stále ještě dlouhá cesta k robotizaci a automatizaci firem a vykazuje velký potenciál, pokud jde o takové instalace.

Podle analytiků by se tato situace měla brzy změnit a počet prodaných robotů a robotických aplikací se výrazně zvýší. Hlavním faktorem ovlivňujícím tuto situaci bude touha po zvýšení konkurenceschopnosti vaší společnosti na prodejních trzích.

Spolupracovníci také ocení ochotu zvýšit technické kompetence zaměstnanců, což povede k větší prestiži a uznání v očích současného klienta nebo v podmínkách získání nové zakázky a nových zákazníků.

Při zvažování mnoha možných řešení v oblasti automatizace a robotizace výrobního logistického procesu ve výrobním závodě si zákazníci často musí vybrat mezi tvrdou automatizací, která je založená na řešení navrženém pro daný proces a použití univerzálního průmyslového robota, který lze přizpůsobit pro daný úkol.

Průmyslový robot je bezporuchový

Ve srovnání se systémem mechanických manipulátorů je průmyslový robot naprosto bezporuchový; odhadovaná doba práce je 80 000 hodin.

V případě mechanického systému je rozhodující design a výroba – takové systémy jsou vždy prototypy, speciálně navržené pro jednu aplikaci. Bezporuchový provoz mechanických systémů je obtížné odhadnout. Kvalitní roboty vyrábí rovněž dánská společnost Universal Robots.

Universal Robots je jedním z předních výrobců průmyslových robotů, robotických systémů a integrátorů výrobních systémů. V roce 2008 byly na dánském a německém trhu k dispozici první roboty UR5. Společnost také uvedla na trh roboty vhodné pro úkoly s vysokým užitečným zatížením, jako je manipulace s těžkým materiálem, obsluha těžkých strojů, balení a paletizace a autonomní mobilní roboti (AMR).

Jednotlivé produktové řady se skládají z těžkých UR16e, stolních UR3 a UR3e, UR5 a UR5e a UR10 a UR10e.

Průmyslový robot je flexibilní

Průmyslový robot je flexibilní a snadno se přeprogramuje. To je jedna z nejdůležitějších výhod průmyslových robotů oproti běžné automatizaci. Robota lze snadno přeprogramovat a tak lze celou aplikaci přizpůsobit k provádění dalších úkolů nebo například k přizpůsobení novým typům obalů.

S dnešní rychle se měnící výrobou a potřebou rychle reagovat na požadavky zákazníků je to neocenitelná výhoda.

Servis průmyslového robota je velmi snadný

Díky jednotné konstrukci je průmyslový robot ve srovnání s mechanickým systémem mnohem jednodušší na údržbu. Veškerá dokumentace je k dispozici standardně a řídicí jednotka a všechny mechanické součásti jsou standardizovány s kompletním seznamem náhradních dílů.

Související články
Objevy Technika 2.7.2025
Školní jaderný reaktor VR-1 na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze, známý jako „Vrabec“, v prosinci oslaví 35 let od svého spuštění. A protože takové výročí si zaslouží něco speciálního, otevře fakulta 8. října 2025 reaktor pro širokou veřejnost! Běžně se do reaktorové haly jen tak někdo nedostane – slouží hlavně studentům a […]
Do roku 2050 vzroste světová populace na 9,8 miliardy, přičemž 70 % z těchto lidí bude žít ve městech a jejich nejbližším okolí. Aby to bylo možné, je potřeba hledat inovativní řešení a dostupné technologie k přetvoření měst na chytrá města budoucnosti, která budou snižovat své dopady na životní prostředí a zároveň šetrně nakládat s […]
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ateistů, Mezinárodní agentury pro atomovou energii i TV seriálu Teorie velkého třesku. A to navzdory tomu, že je vadný – svět na něm vystavený by zkolaboval […]
Technika 28.6.2025
Led není jen voda v pevném skupenství, ale je to zároveň i záznamové médium budoucnosti. Vědci z Koreje, Číny a České republiky přišli s překvapivým způsobem, jak v ledu ukládat informace: skrze vzory vzduchových bublinek vznikajících při mrznutí. Ve studii zveřejněné v časopise Cell Reports Physical Science badatelé představili techniku, která by se bez nadsázky […]
Technika Vesmír 23.6.2025
Na mezinárodní přehlídce Paris Air Show předvádí česká firma Radalytica inovativní robotický systém RadalyX, který dokáže zrentgenovat celé letadlo přímo v hangáru. Využívá nejmodernější částicové detektory a dokáže zobrazovat složitou vnitřní strukturu výrobků. Díky přenosnosti a vysoké mobilitě robotických ramen už tak nemusí majitel vozit stroj do laboratoře ani jej rozebírat či rozřezat. Typickým příkladem […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz