Domů     Technika
Průmyslový robot – důležitý prvek nebo stále drahá alternativa?
Martin Macourek
od Martin Macourek 3.5.2021

komerční sdělení

Podnikatel, který se rozhodne automatizovat nebo robotizovat výrobu ve svém závodě, stojí před skutečnou výzvou. Často je volba mezi průmyslovým robotem a tzv. Tvrdou automatizací není jednoduchá.

Kdy je tedy výhodné použít spíše robot než systém servopohonu nebo jiné řešení?.

Robotizace je na vzestupu

Tuzemský trh průmyslových robotů se ve srovnání se západními trhy stále vyznačuje nízkou úrovní robotizace a automatizace výroby. To znamená, že je stále ještě dlouhá cesta k robotizaci a automatizaci firem a vykazuje velký potenciál, pokud jde o takové instalace.

reklama

Podle analytiků by se tato situace měla brzy změnit a počet prodaných robotů a robotických aplikací se výrazně zvýší. Hlavním faktorem ovlivňujícím tuto situaci bude touha po zvýšení konkurenceschopnosti vaší společnosti na prodejních trzích.

Spolupracovníci také ocení ochotu zvýšit technické kompetence zaměstnanců, což povede k větší prestiži a uznání v očích současného klienta nebo v podmínkách získání nové zakázky a nových zákazníků.

Při zvažování mnoha možných řešení v oblasti automatizace a robotizace výrobního logistického procesu ve výrobním závodě si zákazníci často musí vybrat mezi tvrdou automatizací, která je založená na řešení navrženém pro daný proces a použití univerzálního průmyslového robota, který lze přizpůsobit pro daný úkol.

Průmyslový robot je bezporuchový

Ve srovnání se systémem mechanických manipulátorů je průmyslový robot naprosto bezporuchový; odhadovaná doba práce je 80 000 hodin.

reklama

V případě mechanického systému je rozhodující design a výroba – takové systémy jsou vždy prototypy, speciálně navržené pro jednu aplikaci. Bezporuchový provoz mechanických systémů je obtížné odhadnout. Kvalitní roboty vyrábí rovněž dánská společnost Universal Robots.

Universal Robots je jedním z předních výrobců průmyslových robotů, robotických systémů a integrátorů výrobních systémů. V roce 2008 byly na dánském a německém trhu k dispozici první roboty UR5. Společnost také uvedla na trh roboty vhodné pro úkoly s vysokým užitečným zatížením, jako je manipulace s těžkým materiálem, obsluha těžkých strojů, balení a paletizace a autonomní mobilní roboti (AMR).

Jednotlivé produktové řady se skládají z těžkých UR16e, stolních UR3 a UR3e, UR5 a UR5e a UR10 a UR10e.

Průmyslový robot je flexibilní

Průmyslový robot je flexibilní a snadno se přeprogramuje. To je jedna z nejdůležitějších výhod průmyslových robotů oproti běžné automatizaci. Robota lze snadno přeprogramovat a tak lze celou aplikaci přizpůsobit k provádění dalších úkolů nebo například k přizpůsobení novým typům obalů.

S dnešní rychle se měnící výrobou a potřebou rychle reagovat na požadavky zákazníků je to neocenitelná výhoda.

Servis průmyslového robota je velmi snadný

Díky jednotné konstrukci je průmyslový robot ve srovnání s mechanickým systémem mnohem jednodušší na údržbu. Veškerá dokumentace je k dispozici standardně a řídicí jednotka a všechny mechanické součásti jsou standardizovány s kompletním seznamem náhradních dílů.

reklama
Související články
Před 68 lety skupina amerických vědců požádala o grant ve výši 13 500 dolarů na uspořádání letního workshopu na Darmouth College v New Hampshire. Oblast, které se chtěli věnovat, byla umělá inteligence. Od těchto skromných začátků se vývoj samozřejmě posunul. A kde je dnes? Umělá inteligence (AI) se od filmových a knižních představ přesunula do […]
Evropská vesmírná agentura (ESA) potvrdila pokračování mezinárodní mise Lunar Geology Orbiter (LUGO), tím se projekt přesouvá do další fáze, během které mezinárodní tým vedený brněnskou společností TRL Space detailně zpracuje přesný design celé mise. LUGO chce odpovědět na nejasnosti ohledně stáří měsíční vulkanické aktivity, a zároveň jako první zmapovat jeskynní systémy na Měsíci. Sonda bude vážit […]
Bouře, hurikány, extrémní sucha i přívalové deště. Klimatické změny si s lidskou civilizací pohrávají jak mořský příboj s papírovou loďkou. Tyto změny se zatím nedaří lidstvu zastavit, ale i za pomoci české družice bude možné je monitorovat. Jedním z hlavních úkolů české družicové mise SOVA bude zpřesnit klimatické modely a předpovědi extrémního počasí. Satelit bude zkoumat procesy ve […]
V roce 2028 by měla na oběžnou dráhu Země vystoupat česká družice SOVA. Zkoumat bude procesy ve středních a vyšších vrstvách atmosféry, které dosud nebyly dostatečně studovány, což by mělo pomoci přesněji předpovídat extrémní jevy počasí. S váhou okolo 100 kg bude SOVA (anglicky Satellite Observation of waVes in the Atmosphere) největším českým satelitem letícím […]
Až se astronauti poprvé po více než 50 letech vrátí na Měsíc v rámci mise NASA Artemis III, budou mít na sobě skafandr nové generace. Lepší, flexibilnější, odolnější, pohodlnější. Pokročilý speciální oblek zajistí, že astronauti budou vybaveni vysoce výkonným a robustním vybavením a že se do něj vejde mnoho typů lidských postav. Nový skafandr Axiom […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz