Domů     Zajímavosti
Historie nábytku: Jak šel čas od doby kamenné až po současnost

komerční sdělení

O prvních kusů nábytku vyrobeného z kamene ušlo lidstvo dlouhou cestu. Vydejte se na ní společně s námi a seznamte se s interiérovými trendy napříč všemi staletími.

Prehistorie

První zmínky o nábytku pochází z doby, kdy se lidé začali sdružovat do osad. Jeden z prvních evropských nábytků se dochoval z doby 2000 let př. n. l. z vesnice na Orknejských ostrovech. Lidé si v této době stavěli obydlí a z kamene dokázali vytvořit různé kusy nábytku.

Starověký Egypt

Dochované zmínky o životě ve starověkém Egyptě nám prozrazují, že lidé žili v honosných sídlech bohatě vybavených nábytkem. Ovšem jen ti bohatí. Chudí lidé obývali hliněné chýše, jejichž hlavním kusem nábytku byla truhla pro uchování majetku.

Starověké Řecko

Řecké domy bylo o něco chudší než ty egyptské. Řekové spali na rohožích a majetek si ukládali do dřevěných truhel. Jejich obydlí se vyznačovala bohatými mozaikami a okna zdobily tabulky skla. Zdi byly malované a v domech se používaly olejové lampy.

Středověk

Ve středověku se obydlí bohatých a chudých lidí velmi lišila. Bohatí měli domy o několika místnostech. Hlavní místnost sloužila jako setkávací. Majitelé domu měli svou soukromou ložnici s výraznou postelí a posezením.

Křesla byla určena především pro pána domu, ostatní obyvatelé seděli na stoličkách nebo lavicích.

16. století

Postupem let se nábytek stával rozmanitější a více zdobený. Především bohatí lidé měli domovy vybavené těžkým dubovým nábytkem, který se často dědil z generace na generaci.

Chudí lidé žili v opoznání skromnějších obydlích, s podlahou udusanou z hlíny a s dírou ve střeše místo komínu.

17. století

Dekor nábytku se stále rozvíjel a zlepšoval. Jednotlivé kusy se už nevyráběly jen z dubu, ale také z mahagonu a ořešáku. Dřevo bylo často zdobené, vyřezávané a vykládané perletí.

Bohatí lidé měli čalouněné židle a v 17. století vzniklo také první křeslo. Chudí lidé stále žili v jednoduchých domech s prostým interiérem.

18. století

Během 18. století se výroba nábytku neustále zdokonalovala. Začaly vznikat katalogy nábytku a knihy o jeho výrobě. Mezi známá jména patří například designér Thomas Chippendale nebo klenotník James Cox.

19. století

Nábytek byl stále populárnější, jeho cena klesala, ale i tak si ho mohli dovolit jen bohatí. Chudí lidé a služebnictvo často žili v podkroví domu s minimem nábytku.

Ti nejchudší stále spali na slámě. Nábytek byl ozdobou místností, které sloužily především k prezentaci hostům. Obytné místnosti byly skromnější a více užitkové.

20. století

Ve 20. století vzrostla životní úroveň a i chudší lidé si mohli dovolit obstojný nábytek. Lidé také využívali všechny místnosti v domě a přestali je rozlišovat na ty pro okrasu a pro běžný život.

Plyn a elektřina se staly běžnou součástí lidských životů.

Současnost

V dnešní době existuje nepřeberné množství výrobců nábytku a na své si přijde každý. Levné kusy jsou vyrobené z plastu nebo překližky. Luxusní interiér je zdobený masivem, kamenem nebo exotickými dřevy.

Velmi oblíbené jsou také ekologické a recyklovatelné materiály. Firmy více dbají na budoucnost naší planety a zaměřují se na materiály, které pochází z plastů vytažených z moře nebo starých rybářských sítí.

Související články
Desetitisíce sklenic uspořádaných v obřích lednicích. Konstantní teplota -18 °C. A uchované odrůdy pšenice až z roku 1917. Česká genová banka, jejíž provoz zajišťuje odborný tým CARC (Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu), uchovává rostlinné dědictví české země pro výživovou bezpečnost i biodiverzitu a velikostí patří mezi 10 největších v Evropě.   Podle Organizace pro výživu a […]
A nejen po zdi… Gekoni se klidně procházejí po stropě nebo se přichytí na skle terária hlavou dolů, jako by na ně nepůsobila gravitace. Jejich superschopnosti se snaží napodobit technici při konstrukci robotů a dalších vynálezů.   Gekoni umí nejen přilnout ke svislým povrchům včetně zcela hladkých, jako jsou dlaždice a sklo, ale také se […]
Svět si nedávno prošel pandemií covidu, každoročně se objevují chřipkové epidemie a obavy vzbuzuje i ptačí chřipka. Kontrola šíření virů tak zůstává i nadále globální výzvou. Vědci z University of Pennsylvania se pokusili vyvinout antivirovou žvýkačku bránící přenosu viru chřipky či herpes simplex mezi lidmi. Vyrobená je z luštěniny! Předtím, než vypukla pandemie covidu, používal […]
Vědci zkoumali vegetaci na ostrově Barro Colorado v Panamě, aby potvrdili škodlivé účinky zásahu bleskem na stromy. Kupodivu zjistili, že jeden, konkrétně silovoň Dipteryx oleifera, k sobě blesky záměrně přitahuje, aby se zbavil svých konkurentů a zejména parazitické liány, aniž by sám byl poškozen! Ostrov Barro Colorado se nachází v uměle vytvořeném Gatunském jezeře uprostřed […]
Demence souvisí se ztrátou paměti, zmateností a kognitivními problémy. To se ví. Co když ale první varovné signály nepocházejí z mozku, ale z očí? Nedávná vědecká studie ukázala, že změny ve zrakovém vnímání mohou předpovědět demenci až 12 let před její oficiální diagnózou. Zjištění otevírají dveře novým možnostem včasné detekce a prevence neurodegenerativních onemocnění. Zrak […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz