Domů     Vesmír
Technologie vyvinuté pro lety do kosmu, které našly místo i v našem každodenním životě

komerční sdělení

Když se řekne vesmírný výzkum, každý z nás si nejspíš vybaví velmi nákladnou záležitost, jež není určena pro „obyčejné lidi.“ Ve skutečnosti není nic vzdálenějšího pravdě. Řadu vynálezů, určených jen pro pobyt mimo zemskou atmosféru, totiž dnes používáme zcela běžně. A mnohdy nám značně ulehčují život.

Bez vesmíru by nebyla kojenecká výživa

Samozřejmě – sušené mléko je technologií už velmi prastarou. Ovšem po dlouhou dobu v něm chyběly dvě velmi důležité polonenasycené mastné kyselina DHA a AA, jež se v mateřském mléku běžně vyskytují a jsou důležité pro vývoj mozku kojenců.

A byly „objeveny“ vlastně omylem – díky výzkumu NASA, který se zaměřil na možnost vyrábění kyslíku na oběžné dráze za pomoci mořských řas. Zkušenosti s jejich pěstováním pak byly využity v potravinářském průmyslu, a to zejména v oblasti kojenecké výživy a dalších doplňků stravy.

Díky NASA máme i část povinné části autolékárničky

Řeč je o termofólii. Známe ji jako stříbrnou nebo zlatou přikrývku, kterou tvoří lehký plast s tenkou vrstvou hliníku. Nabízí mimořádně silnou tepelnou izolaci, a jako bonus i nepromokavost a neprodyšnost.

Zabrání tedy nejenom ztrátě tělesného tepla například při zranění nebo během šoku, ale v případě nouze ji lze použít i jako pláštěnku.

A k čemu ji používá NASA? Jako izolaci a ochranu pro všechna svá zařízení. Najít ji tedy můžete na ISS, stejně jak ona populárních „roverech“ brázdících povrch Marsu. Ani astronauti Apolla 11 a další legendy by se bez ní neobešli! A přitom vypadá na první pohled tak nenápadně.

Jak je to s příběhem suchého zipu

Velmi často se jako příklad úspěšného „kosmického“ výzkumu používá i suchý zip. Má dokonce i svůj den – oslavit ho můžete 2. srpna. Ovšem ve skutečnosti vznikl během druhé světové války ve Švýcarsku a lety NASA ho jen zpopularizovaly.

Stejně dobře totiž udrží osobní věci astronautů i naše boty nebo dětské pleny. Jeho prapůvodním vzorem je pak plod lopuchu se svými zpětnými háčky, díky nimž se semena zachytávají na srsti savců a šíří se tak do dalekého okolí.

Ve hře je i komfortní spánek

Zamysleli jste se někdy nad tím, jak je vlastně definována luxusní matrace? Je to díky materiálu, komfortu poležení, odolnosti – nebo dokonce vším dohromady? Podle odborníků je nejdůležitější dojem, jaký na vás během spánku zanechává.

Například matrace Curem vám díky unikátním použitým technologiím nabídnou doslova „stav beztíže“ už v okamžiku, kdy na ně ulehnete.

Jde o pěnové matrace vyráběné speciální technologií nástřiku pěny. Kombinují několik typů i tuhostí pěn a vaší páteři dodají tu nejlepší možnou stabilitu v jakékoliv poloze.

A co má tato technologie společného s vesmírem? Inu, i astronauti potřebují kvalitní matrace, aby si řádně odpočinuli. Vyžadují nejvyšší možný komfort spánku, kombinovaný s perfektními ortopedickými vlastnostmi – to kvůli zvýšené zátěži na klouby a páteř, jež na ně bude čekat po návratu do pozemské atmosféry. A právě díky tomu vznikla známá paměťová pěna.

Matrace Curem jsou testovány v moderním testovacím centru SleepLabTM ve Švýcarsku. Nic není přehlíženo – důležitý je jak pečlivý výběr a kontrola vstupních materiálů, tak i vysoká kvalita zpracování. Díky tomu optimalizují tlak na vaše tělo přesně podle hmotnosti a tvaru postavy.  Plně se vám v tomto ohledu přizpůsobí a výsledný spánek je tedy mnohem hodnotnější a klidnější, protože díky zmíněnému stavu odlehčení nemusíte tak často střídat spánkové polohy. Jde o unikátní technologii Curem IQ Comfort.

A jako bonus k nim také dostanete 10letou záruku. Ať už si vyberete kteroukoli z matrací Curem, budete určitě nadšeni.

Související články
Ostatní Vesmír 23.11.2024
Vědci simulovali situaci, která by mohla vysvětlit, jak čtvrtá planeta přišla ke svým malým měsícům, Phobosu a Deimosu. Tyto měsíce se svým vzhledem i charakteristikami vymykají běžným standardům a právě tato zvláštnost astronomy už léta fascinuje. Phobos, měřící 27 kilometrů v průměru, a Deimos, který dosahuje pouhých 15 kilometrů, jsou na měsíce nezvykle malé. Navíc […]
Ostatní Vesmír 19.11.2024
Jupiter je největší planetou naší sluneční soustavy, v pořadí je pátý od Slunce. Nejen kvůli své velikostí je považován za zásadní planetu, která nezanedbatelně ovlivnila formování sluneční soustavy, včetně planety Země. Je předmětem soustavného zájmu astronomů již po staletí. Nyní ho obíhá sonda Juno. Jaké poznatky o planetě nám přinesla? K Jupiteru se vydala celá […]
Ostatní Vesmír 12.11.2024
Dostat lidskou posádku na Mars je další metou, kterou chce lidstvo při dobývání vesmíru porazit. V důsledku toho se snaží vesmírné agentury mnoha zemí i soukromé společnosti vyvinout vesmírnou loď, která by byla schopna tam astronauty dostat. Nejslabším článkem na cestě k rudé planetě je ale lidské tělo. Vědci studují jeho reakci na pobyt ve […]
Vesmír 2.11.2024
Halloween je tady a s ním jako na zavolanou přichází zprávy o dvou černých dírách, které vzbuzují mezi astronomy pořádný respekt a možná i trochu strach. Jedna z těchto černých děr je jakýmsi sériovým vrahem, který se chystá zničit druhou hvězdu během pouhých pěti let. Druhá zase patří do systému, který vědci popisují jako „černoděrový […]
Vesmír 1.11.2024
Když před 66 miliony lety narazila do Země planetka, které se přezdívá Chicxulubský asteroid, způsobila celoplanetární pohromu. Vedla k vyhynutí dinosaurů a dalších forem života. Nyní vědci zjistili, že 200krát větší planetka naopak před 3 miliardami let napomohla rozvoji života na naší planetě. Důkazem toho, že na Zemi dopadla na konci křídy planetka, která způsobila […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz