Domů     Vesmír
ʻOumuamua byla zřejmě fragmentem světa podobného Plutu
Martin Janda 18.3.2021

Když v říjnu 2017 proletěl naší sluneční soustavou objekt nazvaný 1I/ʻOumuamua, vyrojila se kolem něj spousta spekulací. Nelze se divit, vždyť 1I/ʻOumuamua nepocházela z naší Sluneční soustavy.

A tak vědci řešili, zda se jednalo o kometu, planetku, divočejší teorie pak nadhazovaly možnost, že se jedná o mimozemský pozdrav. Podle astronomů z Arizonské univerzity tento objekt tolik tajemný není. V mnohém je totiž podobný transneptunickým tělesům..

Pětačtyřicetimetrová ʻOumuamua byl prvním lidmi pozorovaným objektem v blízkém perimetru, který neměl ve svém rodném listě zapsanou naši Sluneční soustavu.

Objekt se záhy stal mediální hvězdou srovnatelnou s hollywoodskými celebritami, přičemž se zároveň rozjely nejdivočejší spekulace o jeho původu.

ʻOumuamua přitom nebude nijak vzácná, podobné objekty vnikají podle odhadů Evropské jižní observatoře (ESO) do sluneční soustavy přinejmenším jednou za rok. Jen našim teleskopům obvykle unikají. Dalším pozorovaným cizokrajným objektem, který k nám dorazil na návštěvu, byla v roce 2019 kometa 21/Borisov.

Nový výzkum přinesl některé odpovědi na otázky rojící se kolem ʻOumuamuy. Byť byl dříve vykreslován ve tvaru podlouhlého doutníku, jeho tvar spíše připomíná koláč.

Těleso je pravděpodobně fragmentem tělesa, které bylo podobné Plutu, Neptunově měsíci Triton nebo dalším objektům, jejichž původ je v Kuiperově pásu.

Naznačuje to množství dusíkatého ledu na jeho povrchu, stejně tak naměřené albedo, tedy míra odrazivosti tělesa nebo jeho povrchu. I jeho zploštělý ʻOumuamuy tvar tuto hypotézu potvrzuje, protože během let se vnější vrstvy zmrzlého dusíku odpařují.

ʻOumuamua se podle arizonských vědců od mateřského objektu oddělila před půlmiliardou let následkem impaktu.

Foto: William Hartmann/AP

Související články
Při pohledu na hvězdný pár v srdci úchvatného oblaku plynu a prachu astronomy čekalo překvapení. Hvězdné páry jsou si obvykle velmi podobné, jako dvojčata, ale v případě HD 148937 se jedna hvězda zdá být mladší a na rozdíl od druhé je magnetická. Nová data Evropské jižní observatoře (ESO) naznačují, že v systému byly původně hvězdy […]
Šest protonů v jádře, schopnost vytvářet čtyři vazby, za pozemských teplot a tlaků pevné skupenství, tak takový je uhlík. Právě on je základním stavebním kamenem veškerého života, jak jej na naší planetě známe. Nové výzkumy však ukazují, že nejen on je teoreticky schopen vytvářet živé organismy. Podle čerstvé studie by na jiných světech mohly fungovat […]
Americká agentura NASA hodlá v letošním roce odstartovat pátrání po stopách života v rámci Sluneční soustavy. K měsíci Europa proto bude vyslána sonda, která kromě vědeckých přístrojů ponese také speciální poselství o člověku a planetě Zemi. Budoucím poslíčkem byla „jmenována“ Europa Clipper, jež bude vybavena spoustou špičkových přístrojů sloužících k měření ledu zakrývajícího oceán či […]
V pondělí 8. dubna k nebi nad severní Amerikou vzhlédnou miliony pohledů. Uprostřed dne nebe potemní a obloha se zbarví do soumračna. Nastane úplné zatmění Slunce. I když od posledního neuplynulo ani 7 let, to letošní bude výjimečné. Měsíc je asi 400krát menší než Slunce, shodou okolností je také 400krát blíže Zemi. Čas od času nastane okamžik, […]
Lidí, kteří delší dobu pobývali ve vesmíru, není mnoho, takže se jakýkoliv výzkum, týkající se působení vesmírného prostřední na lidské zdraví, potýká s nedostatkem „účastníků“. Proto dlouhou dobu nebylo jasné, jak častým problémem je při pobytu na ISS „obyčejná“ bolest hlavy. Ačkoliv již od dob programu Apollo astronauti hlásili, že se při pobytu v prostředí […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz