Domů     Vesmír
ʻOumuamua byla zřejmě fragmentem světa podobného Plutu
Martin Janda
od Martin Janda 18.3.2021

Když v říjnu 2017 proletěl naší sluneční soustavou objekt nazvaný 1I/ʻOumuamua, vyrojila se kolem něj spousta spekulací. Nelze se divit, vždyť 1I/ʻOumuamua nepocházela z naší Sluneční soustavy.

A tak vědci řešili, zda se jednalo o kometu, planetku, divočejší teorie pak nadhazovaly možnost, že se jedná o mimozemský pozdrav. Podle astronomů z Arizonské univerzity tento objekt tolik tajemný není. V mnohém je totiž podobný transneptunickým tělesům..

Pětačtyřicetimetrová ʻOumuamua byl prvním lidmi pozorovaným objektem v blízkém perimetru, který neměl ve svém rodném listě zapsanou naši Sluneční soustavu.

Objekt se záhy stal mediální hvězdou srovnatelnou s hollywoodskými celebritami, přičemž se zároveň rozjely nejdivočejší spekulace o jeho původu.

ʻOumuamua přitom nebude nijak vzácná, podobné objekty vnikají podle odhadů Evropské jižní observatoře (ESO) do sluneční soustavy přinejmenším jednou za rok. Jen našim teleskopům obvykle unikají. Dalším pozorovaným cizokrajným objektem, který k nám dorazil na návštěvu, byla v roce 2019 kometa 21/Borisov.

Nový výzkum přinesl některé odpovědi na otázky rojící se kolem ʻOumuamuy. Byť byl dříve vykreslován ve tvaru podlouhlého doutníku, jeho tvar spíše připomíná koláč.

Těleso je pravděpodobně fragmentem tělesa, které bylo podobné Plutu, Neptunově měsíci Triton nebo dalším objektům, jejichž původ je v Kuiperově pásu.

Naznačuje to množství dusíkatého ledu na jeho povrchu, stejně tak naměřené albedo, tedy míra odrazivosti tělesa nebo jeho povrchu. I jeho zploštělý ʻOumuamuy tvar tuto hypotézu potvrzuje, protože během let se vnější vrstvy zmrzlého dusíku odpařují.

ʻOumuamua se podle arizonských vědců od mateřského objektu oddělila před půlmiliardou let následkem impaktu.

Foto: William Hartmann/AP

reklama
Související články
Galaxie GS-9209 se nachází předlouhých 25 miliard světelných let od Země. Je to jedna z nejvzdálenějších galaxií, které si kdy lidstvo prohlédlo. V jejím středu se nachází supermasivní černá díra, která podle nových pozorování je mohutnější, než se dosud předpokládalo. A právě tato mohutnost brání vzniku nových hvězd. Tým vědců z Edinburské univerzity použil k […]
Aktuální cíl lidstva je jasný – úspěšně stanout na Měsíci, obydlet i Mars. Kromě infrastruktury a techniky je však nutné myslet také na obživu… Je libo salát nebo čínské zelí? Skladba jídelníčku posádek směřujících vstříc dosud neosídleným planetám představuje pro vesmírné agentury výzvu. Byť je skladba potravin vyvážená a na první pohled pestrá, něco jí […]
Mise sondy JUICE k Jupiteru je jedním z nejvýznamnějších projektů naší Evropské kosmické agentury (ESA). Ale jak to tak bývá, žádná kosmická mise se neobejde bez problémů. Aparát, který se na cestu vydal 14. dubna, měl potíže s vysunutím své nejdelší antény. Šestnáct metrů dlouhá anténa RIME (Radar for Icy Moons Explorer) je však už […]
Sondy pro výzkum vnitřních částí Sluneční soustavy si na nedostatek energie obvykle nestěžují. Dopady činnosti Slunce jsou zde natolik intenzivní, že aparátům vypuštěným ze Země stačí rozvinout své solární panely a mohou bez obav plnit své zadané úkoly. Od Marsu dále od Slunce však sluneční svit slábne natolik, že pro pohony sond je třeba hledat […]
Astronomové poprvé zachytili na jednom snímku stín černé díry v centru galaxie Messier 87 (M87) a mohutný výtrysk, který z ní vychází. Pozorování byla pomocí dalekohledů Global Millimetre VLBI Array (GMVA), Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) a Greenland Telescope (GLT). Tento nový snímek pomůže astronomům lépe pochopit, jak mohou výtrysky černých děr vznikat. Většina galaxií […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz