Domů     Vesmír
ʻOumuamua byla zřejmě fragmentem světa podobného Plutu
Martin Janda 18.3.2021

Když v říjnu 2017 proletěl naší sluneční soustavou objekt nazvaný 1I/ʻOumuamua, vyrojila se kolem něj spousta spekulací. Nelze se divit, vždyť 1I/ʻOumuamua nepocházela z naší Sluneční soustavy.

A tak vědci řešili, zda se jednalo o kometu, planetku, divočejší teorie pak nadhazovaly možnost, že se jedná o mimozemský pozdrav. Podle astronomů z Arizonské univerzity tento objekt tolik tajemný není. V mnohém je totiž podobný transneptunickým tělesům..

Pětačtyřicetimetrová ʻOumuamua byl prvním lidmi pozorovaným objektem v blízkém perimetru, který neměl ve svém rodném listě zapsanou naši Sluneční soustavu.

Objekt se záhy stal mediální hvězdou srovnatelnou s hollywoodskými celebritami, přičemž se zároveň rozjely nejdivočejší spekulace o jeho původu.

ʻOumuamua přitom nebude nijak vzácná, podobné objekty vnikají podle odhadů Evropské jižní observatoře (ESO) do sluneční soustavy přinejmenším jednou za rok. Jen našim teleskopům obvykle unikají. Dalším pozorovaným cizokrajným objektem, který k nám dorazil na návštěvu, byla v roce 2019 kometa 21/Borisov.

Nový výzkum přinesl některé odpovědi na otázky rojící se kolem ʻOumuamuy. Byť byl dříve vykreslován ve tvaru podlouhlého doutníku, jeho tvar spíše připomíná koláč.

Těleso je pravděpodobně fragmentem tělesa, které bylo podobné Plutu, Neptunově měsíci Triton nebo dalším objektům, jejichž původ je v Kuiperově pásu.

Naznačuje to množství dusíkatého ledu na jeho povrchu, stejně tak naměřené albedo, tedy míra odrazivosti tělesa nebo jeho povrchu. I jeho zploštělý ʻOumuamuy tvar tuto hypotézu potvrzuje, protože během let se vnější vrstvy zmrzlého dusíku odpařují.

ʻOumuamua se podle arizonských vědců od mateřského objektu oddělila před půlmiliardou let následkem impaktu.

Foto: William Hartmann/AP

Související články
Sonda BepiColombo, společná mise Evropské a Japonské vesmírné agentury, dokončila jeden ze svých průletů kolem Merkuru. Následně zaslala snímky znázorňující krátery posetý povrch planety, kterou začne obíhat v roce 2026. Ve čtvrtek se sonda přiblížila k Merkuru více než kdykoli předtím a zaslala ostré černobílé snímky nehostinného, skvrnitého povrchu planety při východu slunce. Sonda BepiColombo […]
Český záložní astronaut Aleš Svoboda se včera vydal na simulovanou víkendovou misi na Měsíc – s dalšími členy posádky při ní bude provádět různé vědecké a technologické experimenty. Součástí mise je výstup na povrch Měsíce s pomocí virtuální reality. Tréninkovou misi pořádá Akademie věd ČR v rámci Strategie AV21 Vesmír pro lidstvo s dalšími partnery […]
Díky měření evropské sondy Planck víme, že vesmír je starý 13,81 miliardy let. Když mu tedy bylo 350 milionů let, byl takříkajíc v dětském věku. Přesto už obsahoval uhlík, základní stavební kámen života, jak jej známe ze Země. Vyplývá to z pozorování Webbova teleskopu, který ve svém pohledu do vesmírné minulosti odhalil galaxii, ve které […]
I když se první žena dostala do vesmíru jen dva roky po prvním muži, své pevné místo ve vesmírných posádkách získaly ženy až po dalších dvaceti letech. Nyní už nikdo nepochybuje o tom, že jsou právoplatnými členkami posádek vesmírných lodí. V některých ohledech muže dokonce předčí, mají například menší spotřebu kyslíku i jídla. Nový výzkum […]
Fyzika kolem nás, v nás, ale i daleko od nás, je fascinující. Určuje pravidla všem ostatním vědám. Fyzika není jen dílem ve velké skládačce, nýbrž je podkladem, na kterém leží vše. Tato rubrika představuje příběh jedné z částic. Tentokrát elektronu… Elektrony jsou malé částice s velmi malou hmotností, ale jejich vliv je obrovský. Váží pouze […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz