Domů     Medicína
Lze vyčíst těhotenství z očí?
Dagmar Garciová 13.3.2021
Úvodní fotka – Free-Photos / Pixabay.com

Něco je na tobě jiné, jinak ti září oči. Ty budeš určitě těhotná…“ Taková situace může nastat mnohem častěji, než se domníváte. I přesto, že se mnohé nastávající maminky snaží svůj jiný stav ze začátku skrývat, těhotenství a s ním i související změny s tělem se projeví i na očích.

Každé těhotenství s sebou pro budoucí maminky přináší velké změny. Do těla se vyplavuje velké množství hormonů, které mohou způsobit dočasné zhoršení zraku. Mohou vám tak narůst minusové dioptrie. Zhoršený zrak není jediným příznakem, že jste v očekávání.

Změny přicházejí

Mezi těhotenské symptomy patří dále dvojité nebo rozmazané vidění. Často se setkávám také s tím, že budoucí maminka reaguje na světlo citlivěji. Hormonální změny v těle ženy mohou dočasně způsobovat redukci množství slz anebo jejich konzistenci.

Je proto potřeba dávat si velký pozor na vysušení očí,“ konstatuje Kristýna Štěbetáková, optometristka společnosti Alensa.

Za změnu zraku v těhotenství může zvýšená hladina hormonu relaxin. Vědecké analýzy potvrdily, že se tento hormon v době, kdy je žena těhotná, vyplavuje až dvacetinásobně víc. Jedná se o poměrně velký výkyv, na který tělo reaguje nejen zhoršením zraku.

Hormon relaxin je zodpovědný také za to, že všechny svaly, vazy a tkáně se stávají měkčí a vláčnější. Je to z důvodu lepší adaptace na očekávání plodu v děloze matky.

Jde o dočasný stav

Během těhotenství se často objevuje u žen krátkozrakost neboli myopia. Zhoršení zraku se nejčastěji pohybuje na úrovni čtvrt až půl dioptrie. Trpíte-li krátkozrakostí už před těhotenstvím, je pravděpodobné, že se váš zrak během těchto devíti měsíců nezhorší.

V případě jakýchkoliv pochybností však vše diskutujte se svým ošetřujícím lékařem,“ radí dále Štěbetáková.

Kromě zvýšené hladiny hormonů působí na zrak také zadržování vody v těle. To má vliv na zvětšení tloušťky a zakřivení oka. V případě, že nosíte kontaktní čočky, mohou tyto změny znepříjemnit jejich nošení.

Těchto tělesných transformací ale není potřeba se příliš obávat. Ve valné většině případů se jedná pouze o dočasné změny, které se po porodu vrátí opět do normálu. V každém případě vám však doporučujeme před porodem i po něm absolvovat preventivní kontrolu u svého očního lékaře, který posoudí případně změny a pomůže vám je zvládnout bez zbytečných komplikací.

Související články
Medicína 18.4.2025
Vědcům z Institutu Maxe Plancka pro kvantovou optiku se podařilo vytvořit nový test, který je schopen odhalit vzorky krve pacientů, kteří trpí rakovinou plic, a to s 81% přesností. Do budoucna by tento přístup pomohl pomoci významně posunout screening a diagnostiku rakoviny. Test je poháněn umělou inteligencí, která zkoumá rozdíly v molekulách, nacházejících se v […]
Medicína 17.4.2025
Akutní i chronické leukemie patří mezi nádorová onemocnění krve a krvetvorby, pro která v současnosti neexistuje screeningový program zachycující nemoc v široké populaci. Na leukemii však může poukázat běžné vyšetření krevního obrazu – ať již v rámci pravidelných preventivních kontrol u praktického lékaře, nebo v případě příznaků. Důležitým předpokladem je, aby pacient určité symptomy rozpoznal […]
Medicína 15.4.2025
Ročně zemře na vykrvácení až 1,5 milionu lidí po celém světě. Mnoho nemocnic se přitom potýká s nedostatkem krve pro transfuze, a to z důvodu neustálého poklesu dárcovství krve v kombinaci se zvýšenou poptávkou po krevních transfuzích z důvodu zvýšeného stárnutí populace, provádění rozsáhlých chirurgických zákroků či léčby chemoterapií, teroristických útoků i mezinárodních vojenských konfliktů. […]
Medicína 15.4.2025
Většina lidí si nevybaví nic, případně jen velmi málo z doby, kdy jim byly méně než tři roky. Už slavný rakouský psycholog a zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud nazval tento jev infantilní amnézií. Pokud jsou tyto vzpomínky klíčem k rozvoji naší identity v dospělosti, jak je možné, že si je nepamatujeme? Paměť je složitý a komplexní […]
Svět si nedávno prošel pandemií covidu, každoročně se objevují chřipkové epidemie a obavy vzbuzuje i ptačí chřipka. Kontrola šíření virů tak zůstává i nadále globální výzvou. Vědci z University of Pennsylvania se pokusili vyvinout antivirovou žvýkačku bránící přenosu viru chřipky či herpes simplex mezi lidmi. Vyrobená je z luštěniny! Předtím, než vypukla pandemie covidu, používal […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz