Po devíti staletích se s velkou pravděpodobností probouzí sopka Keilir na Islandu. Seismologové uvádějí, že by během několika dnů mohlo dojít k erupci, a to jen 35 kilometrů od hlavního města Reykjavíku.
Již několik dní podle vědců probíhá silná seismologická aktivita poblíž zmíněné hory. „Netvrdíme, že máme důkazy, že erupce začala. Ale tohle vypadá přesně jako aktivita, kterou očekáváme před erupcí,“ říká Kristín Jónsdóttirová z islandského meteorologického úřadu.
Oblast mezi Keilirem a Litla Hrútar vykazuje známky propadu, což dle vyjádření místních úřadů značí bezprostřední erupci. Úroveň výstrahy vzrostla ze žluté na oranžovou. Civilní obrana ostrova podotýká, že se neodehrává žádná katastrofa a lidé mohou v poklidu pokračovat ve svém každodenním životě.
Přesto jsou místní otřesy silné, na poloostrově byly zaznamenány tisíce otřesů o síle přes pět stupňů Richterovy stupnice.
Jestliže se magma dostane na povrch, je nepravděpodobné, že by mělo podobu výbuchu lávy a popela vystřelujícího k obloze, uvedl geofyzik Freysteinn Sigmundsson, očekává se spíše pomalejší únik lávy skrze prasklinu na povrchu.