Domů     Medicína
Obezita jako rizikový faktor
Dagmar Garciová 5.3.2021
Foto: Jarmoluk / pixabay.com / Volné pro komerční užití

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) zaujímají Češi sedmé místo v žebříčku nejobéznějších Evropanů. Statistiky ukazují, že do roku 2030 by měla obezitou trpět více než polovina evropské populace.

Na celosvětový problém každý rok upozorňuje Světový den obezity, který připadá na 4. března. S extrémní obezitou se často pojí i další zdravotní problémy, jako je cukrovka II. typu, kardiovaskulární nemoci, zhoršené dýchání či bolesti kloubů.

Obezitu určuje index tělesné hmotnosti (BMI), přičemž hodnoty BMI vyšší než 35 značí rizikovou obezitu.

Často ji doprovází další závažné zdravotní problémy včetně psychických. Dle odborníků jsou obézní lidé také daleko více ohrožení současnou epidemií nemoci covid-19. Riziko nákazy je u obézního člověka dvakrát vyšší než u člověka s normální váhou a pravděpodobnost, že bude muset být hospitalizován na JIP, je větší o 75 %.

Extrémně obézní lidi obvykle trápí hypertenze, ateroskleróza, cukrovka a další. Mají také oslabený imunitní systém a jsou proto rizikovou skupinou při současné epidemii onemocnění covid-19,“ říká doc. MUDr. Martin Matoulek Ph.D., přední český obezitolog.

Jedním z řešení pro lidi s extrémní obezitou může být i chirurgický zákrok (bariatricko-metabolická operace. Při tomto zákroku se pacientům zmenší objem žaludku a tím se zamezí vylučování tzv. hormonů hladu.

Díky odstranění buněk hormonů hladu pacient přestane přijímat tolik potravy co dříve, a navíc se rychleji zasytí. Operací lze také úplně vyléčit i cukrovku. Celý zákrok probíhá laparoskopicky skrz malé vpichy do břišní dutiny, nepředstavuje tedy velký zásah do těla pacienta.

Ostatní činnosti orgánů fungují normálně,“ popisuje bariatrický chirurg MUDr. Pavol Holéczy, CSc. Objem žaludku se zmenší přibližně o 80 procent a jeho zbytkový obsah se sníží ze 300 ml na 150 až 180 ml.

Bariatrická operace probíhá 45 až 120 minut, záleží na konkrétním typu zvolené metody.

Pacienti se zájmem o operaci často přichází sami nebo je doporučí odborníci, jako jsou diabetologové či obezitologové. Před zákrokem je nutné podstoupit potřebná vyšetření a konzultace s nutričním terapeutem či psychologem.

V těle o několik desítek kilogramů lehčím se pacientovi přece jenom bude žít najednou jinak, proto často přichází na řadu psycholog. S nutričním terapeutem je zase zásadní nastavit správný životní styl, který je nezbytné po operaci dodržovat, včetně pravidelného pohybu,“ doplňuje Matoulek.

V České republice se bariatrická operace provádí za normálních okolností (mimo restrikce způsobené pandemií covid-19) provádí již na 15 specializovaných místech a má spoustu pozitivních ohlasů.

Související články
Jako věčné chemikálie jsou označovány chemické sloučeniny obsahující fluor, ze kterých je zhotovována řada vodě, mastnotě a skvrnám odolných výrobků, jako je nepřilnavé nádobí či oblečení do deště. Jenže tyto chemikálie se dostávají i do našich těl a jsou spojovány s řadou zdravotních problémů. Nyní se ukazuje, že si s nimi naštěstí do jisté míry […]
Medicína 14.7.2025
V roce 2023 zemřelo v důsledku užívání tabáku celosvětově více než 7 milionů lidí. Tabák zůstává hlavním rizikovým faktorem úmrtí u mužů, kde způsobil 5,59 milionu úmrtí. U žen se pak umístil na sedmém místě s 1,77 milionu úmrtí. Tabák stojí za přibližně každou osmou smrtí na světě a v některých zemích počet úmrtí prudce […]
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spánek stává luxusem. Jenže spánek není jen odpočinek. Je to chvíle, kdy se tělo opravuje, mozek uklízí, srdce zklidňuje, imunita […]
Historie Medicína 10.7.2025
Antropologové z Národního muzea ve spolupráci s Kriminalistickým ústavem Policie ČR, Ústavem soudního lékařství ÚVN, archiváři a knihovníky oznámili významný objev, a to, že identifikovali ostatky Jana Františka Löwa z Erlsfeldu (1648–1725), předního barokního lékaře, šlechtice a čtyřnásobného rektora Univerzity Karlovy. Tento úspěch přichází symbolicky právě v roce, kdy uplynulo 300 let od jeho úmrtí a zároveň 100 let od […]
Dlouhá léta bylo slepé střevo považováno za zbytečný evoluční přežitek – orgán, který je nám prakticky k ničemu, ale umí potrápit, když se zanítí. Nové vědecké poznatky však ukazují, že je zřejmě důležitější, než se zdálo. Proč ho potřebujeme? Slepé střevo vzniklo u člověka tím, že tenké střevo neústí do tlustého přímo na jeho počátku, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz