Domů     Medicína
Praktici jsou připraveni, systém nikoliv
Pavel Polcar 2.3.2021

Snažíme se o systém – březen ale bude čistá improvizace, říkají k očkování proti covid-19 praktičtí lékaři. Do vakcinace se jich do této chvíle zapojilo přes 4 tisíce – tedy 4/5. Potýkají se však s řadou překážek, zejména s nedostatkem vakcín.

Ne všechny kraje chtějí praktikům vakcíny dodat, chrání si je pro očkování v centrech. Registrační systém, kam praktik své očkované pacienty zadává, trpí dětskými neduhy a některé pacienty odmítá akceptovat.

A od očkování lékaře zdržuje i další administrativa. Vytrasovaným pacientům již rok vystavují neschopenky pouze na ústní vzkaz z hygieny. Funguje to na čestné slovo, ale ve chvíli, kdy byla schválena 100 % platba nemocenské lidem v karanténě, to podle lékařů může vést k podvodům. Volají po systémovém řešení.

Loni na podzim jsme naočkovali 900 tisíc lidí proti chřipce a to během 6 týdnů, bez jakéhokoliv humbuku. Na očkování proti covid-19 jsme připraveni, naši pacienti také – teď je třeba aby stejnou připravenost a ochotu projevily kraje, kde se vakcíny přerozdělují a systém, který zatím naši práci spíše komplikuje, na tom se ale pracuje,“ říká předseda Sdružení praktických lékařů MUDr. Petr Šonka.

Řada krajů podle něj chce zakládat nová a nová očkovací centra a praktické lékaře vnímají spíše jako komplikaci, někoho, kdo se „vlamuje“ do systému.

Přitom praktičtí lékaři znají své pacienty nejlépe, umí dobře vyhodnotit kdo vakcínu potřebuje nejvíce. Lidé nás znají a očkování u nás upřednostňují. Nejsou třeba nové investice, strategické plány – stačí k nám dopravit vakcíny,“ říká doc. MUDr. Bohumil Seifert, Ph.D. vědecký sekretář Společnosti všeobecného lékařství (SVL) ČLS JEP. U praktiků se do včerejška „nahlásilo“ k očkování přes 15 tisíc lidí.

Praktici připravují „žebříček krajů“, kde budou hodnotit jejich schopnost proočkovat jejich obyvatele. Vyhodnotí a zveřejní kolik vakcín kraj dostal, kolik skončilo v centrech a kolik dal praktickým lékařům a jak byl v očkování úspěšný.

Pro zdravotní systém jsme nejlevnější, ordinace už stojí, my jsme zvyklí očkovat. Deset pacientů denně zvládne každá ordinace, což při počtu 4000 zapojených lékařů činí 40 tisíc očkovaných denně, 200 tisíc týdně a téměř milion za měsíc, to vše bez jakýchkoliv vícenákladů,“ uvádí MUDr. Cyril Mucha, praktický lékař a člen výboru SVL.

Lékaři upozorňují, že systém registrace je nyní nastavený tak, že pokud se pacient přihlásí do centrálního rezervačního systému – bude očkován v očkovacím centru. Jestli chce raději podstoupit vakcinaci u praktika, musí se ozvat přímo jemu.

Praktičtí lékaři se nemusí při vybírání těch, kdo vakcínu dostanou, řídit jenom věkem – mohou registrovat i pacienty mladší 70 let, kteří trpí chronickými chorobami. „Kritéria, podle nichž se chronické nemoci vybírají, vycházejí z míry rizik, jež nemoc pro covid-19 představuje,“ upřesňuje doc. Seifert.

Praktici se snaží v tuto chvíli získat co nejvíce očkovacího materiálu, jako například stříkaček – inzulinek – kterých je na trhu nedostatek, podle MUDr. Šonky se rýsuje distributor, který by byl schopen v od poloviny března zásobovat ordinace půl milionem stříkaček měsíčně.

Ambulance praktiků by měly v nejbližších dnech dostat k experimentální léčbě pro přesně definovanou skupinu pacientů antivirotikum Ivermektin. Podle MUDr. Šonky by se mohl k indikovaným pacientům reálně dostat už příští týden.

Související články
Navzdory podfinancování, stávkám a přes všechny problémy je české zdravotnictví na vysoké úrovni. A výkladní skříní celého kolosu je porodnictví, i přes rostoucí neplodnost, vyšší počet těhotenských komplikací a ne zcela zdravých těhotných žen. České porodnictví se dlouhodobě drží na mimořádné úrovni. V nejvýznamnějších parametrech, jako je novorozenecká nebo mateřská úmrtnost, se ČR svými výsledky […]
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále více mladých párů. Loni se v Česku podle Českého statistického úřadu narodilo přibližně 91 000 dětí – nejméně za posledních 22 let. „Průměrný věk […]
Bolest hlavy trápí až 85 % dospělých, častěji se objevuje u žen a více než polovina pacientů bývá do věku 45 let. Nejčastěji se bolest hlavy, která není spojena s jiným onemocněním, například virózou, projeví jako migréna či tenzní bolest hlavy. Odborníci upozorňují, že mohou mít spojitost s přetížením a změnami na trapézovém svalu. Trapézový […]
Od loňska známe celkem přesnou odpověď: U štíhlého dospělého muže vědci napočítali celkem 36 bilionů buněk, u ženy 28 bilionů a u desetiletého dítěte 17 bilionů. Zjistili i počty jednotlivých typů buněk. Do mravenčí práce s počítáním buněk se pustil tým Iana A. Hattona z Institutu Maxe Plancka pro matematiku ve vědách, který sídlí v Lipsku. Dali […]
Kdo by nechtěl být zamilovaný, cítit motýly v břiše, neustále myslet na protějšek bez nutnosti spát či jíst. I když zamilovanost netrvá věčně, protože pro tělo je velmi vyčerpávající, přináší řadu zdravotních benefitů. Po fázi zamilovanosti následuje buď přetavení vztahu v dlouhodobý, nebo rozchod. A ten pořádně bolí, protože hormony, podílející se na pocitu zamilovanosti, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz