Domů     Příroda
5 nejdůležitějších věcí, co budete potřebovat při pobytu v přírodě

komerční sdělení

Láká vás strávit nějaký čas v přírodě? Vrhnout se do divočiny a snažit se na vlastní pěst čelit všem nástrahám přírody? Než se do toho pustíte bez jakýchkoliv zkušeností, můžete absolvovat kurz přežití v přírodě anebo si alespoň přečíst následující řádky.

Představíme vám 5 nejdůležitějších věcí, které při pobytu v přírodě budete potřebovat a dáme vám pár tipů, jak venku přežít.

Zdroj obrázku: {Ervin-Edward} / Shutterstock.com

Oheň je základ

Už Robinson Crusoe si byl vědom toho, že oheň je základ. Díky ohni můžete převařit vodu, uvařit si jídlo, zahřát se, a hlavně – držet si predátory pořádně od těla. Pokud jste zvědaví, jací tvorové se v noci kolem vašeho stanoviště pohybovali, můžete kolem svého útočiště nastražit fotopasti a ráno je zkontrolovat.

Naučte se připravovat oheň s použitím věcí, co najdete v přírodě. Nikdy nevíte, kdy ztratíte zapalovač a budete odkázáni jen sami na sebe a na předměty, které najdete v lese.

Přístřešek

Místo, kde se ohřejete, přespíte a načerpáte energii. Trénujte rychlost sestavení přístřešku před tím, než vyrazíte naostro do přírody. Co se volby přístřešku týče, vyberte si stan ve specializovaných obchodech vhodný do takových podmínek, do nichž se chystáte.

Dávejte přednost skladnosti a lehkosti – nechcete strávit hodiny s více kily na zádech, než je nezbytně nutné. Pokud najdete místo, které je chráněné před sluncem, deštěm a dalšími vlivy počasí, neztrácejte čas stavěním stanu a využijte toho, co příroda nabízí.

Signalizace v případě nebezpečí

Při pobytu v přírodě musíte být připraveni i na ty nejhorší možné scénáře. Pokud by se vám něco stalo a vy potřebovali pomoc, existuje několik metod, jak o sobě dát vědět. Nejčastější způsob je pomocí ohně.

V případě, že nejste v jeho blízkosti a je slunečný den, můžete využít signalizaci zrcátkem. Ovšem pouze v případě, že vidíte nízko letící letadlo či lidi v okolí. Pokud je noc, použijte čelovku nebo jakoukoliv baterku, kterou máte s sebou, například dobře poslouží i LED svítilny pro lovce.

Pomocí světla můžete jednoduše upoutat pozornost lidí, kteří se vyskytují ve vašem okolí.

Zdroj obrázku: { Vova Shevchuk} / Shutterstock.com

Jídlo a pití

Nezbytnou součástí přežití kdekoliv je dostatečný přísun vody a jídla. Vždy počítejte s tím, že budete mít nedostatek jídla, proto u sebe stále mějte energetické gely a tyčinky. A hlavně dostatek vody! Tu si pak můžete večer převařit.

Na co si dejte pozor:

Nikdy nesbírejte plody, které neznáte!

Nikdy netrhejte a nejezte rostliny, které nezná

Nepijte svou moč – dejte přednost tabletám na čištění vody a jejímu převařování.

Znalost první pomoci

Samozřejmostí, kterou ale raději vypíchneme, je znalost první pomoci. Nikdy nevíte, na co v přírodě narazíte nebo co se vám přihodí. V případech ohrožení nebo zranění je důležité vědět, co dělat. Pravidlem, které se snažte uplatňovat za každých okolností, je zachování klidu. Nepanikařit a racionálně čelit nastalé situaci vám může zachránit život.

Chodili jste jako malí do skautu? Pokud ano, možná si pamatujete, že jste měli svoji „kápézetku“, neboli krabičku poslední záchrany. Není od věci si podobnou krabičku vytvořit i na pobyty v přírodě. Vybavte ji vším, co budete potřebovat, například dezinfekcí, obvazy, rukavicemi, trojcípým šátkem, hojicím gelem, hliníkovou termofólií a dalšími věcmi dle svého uvážení.

Před každou výpravou svou KPZ zkontrolujte a její obsah přizpůsobte oblasti, do níž se chystáte.

Pokud se chystáte sami na nějaký delší pochod či pobyt v divoké přírodě, sbalte si vše potřebné, ale zároveň dbejte na to, ať na zádech nenosíte tuny. Využít můžete i opasky, na které dáte nejrůznější předměty, které budete během chůze potřebovat. Ušetříte si tak neustálé sundávání a nandávání batohu.

Související články
Příroda je plná travičů. Není před nimi úniku, jsou ve vodě, ve vzduchu i na souši, od těch nejdrobnějších, bakterií, až po šestimetrovou kobru královskou. Všichni ale mají jedno společné – v jejich jedech jsou látky, které by mohly nesmírně pomoci při léčení různých nemocí. V únoru tohoto roku rozvířila atmosféru v Lakewoodu v americkém státě […]
Mimořádný objev se podařil vědcům z olomouckého pracoviště Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR. Ve spolupráci s německými kolegy z Leibniz Institute of Plant Genetics and Crop Plant Research identifikovali u rostliny čirok pyl s unikátními vlastnostmi. Výzkum by v budoucnu mohl pomoci se šlechtěním odolnějších zemědělských plodin. O objevu informuje prestižní časopis The New […]
Už od roku 2005 zkoumá profesor Julian Byaliss, který hostuje na Oxford Brookes University, horu Mabu a její okolí v africkém Mosambiku. Zdejší deštný prales je totiž domovem řady endemických druhů rostlin a živočichů. Odborníci proto usilují o to, aby byla oblast navržena jako nový ekoregion s názvem South East Africa Montane Archipelago (SEAMA). Mount […]
Podzimní období v Coloradu přináší zvláštní jev, nastává totiž čas páření tarantulí. Pavoučí milostné hrátky dokonce přitahují nadšence z dalekých koutů, kteří touží spatřit každoroční milostné rituály těchto pavouků. Některá města dokonce pořádají slavnosti na počest těchto osmninožců. Za tímto veselím se však často skrývá smrtící realita, alespoň pro nešťastné samečky. Tarantule mají špatnou pověst, […]
Půda pod našima nohama, plná hub, bakterií, brouků a dalších organismů, možná na první pohled nevypadá jako místo, kde by to nějak výrazně žilo. Ale kdybyste do ní ponořili dostatečně citlivý mikrofon, byli byste překvapeni, jak akusticky rušné to tam může být. Tato zvědavost vedla některé mikrobiology k otázce: Mohou zvuky skutečně podpořit růst mikroorganismů? […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz