Domů     Technika
Digitální revoluce v zemědělství
Jan Zelenka 26.1.2021

Autonomní systémy, programy pro digitální řízení farem, bezpilotní prostředky (drony) a družicové navigační systémy (GNSS) jsou revoluční technologie, které pomáhají zemědělcům mapovat terén, monitorovat půdu, sledovat stav porostů, vývoj a případné stresové projevy rostlin, či kontrolovat postup práce zemědělských strojů vybavených GNSS řízením a monitoringem..

Jako příklad můžeme uvést automatické řízení zemědělských strojů, kdy aplikační technika v podobě rozmetadel a postřikovačů s pomocí senzorů pro diagnostiku výživového stavu rostlin sama mění dávku hnojiva nebo cílenou aplikaci herbicidů podle identifikace zaplevelení.

Ochranu rostlin lze provést přímo pomocí dronů, které nesou nádrže s koncentrovaným přípravkem a cíleně jej aplikují na detekovaný škodlivý organismus. Výsledky výzkumu ukazují, že takto cílená aplikace významně snižuje celkové množství použité látky a omezuje zátěž životního prostředí. Zároveň tímto způsobem snižujeme finanční náklady.

Snímkování pomocí dronu DJI Mavic Pro. Autor fotografie: Michal Šustr

Dron také dokáže pořídit vysoce přesné multispektrální snímky půdních bloků s pokrytím až stovek hektarů na jediný let, a to při mnohem vyšším rozlišení než poskytují satelitní snímky a bez ohledu na oblačnost.

Následným zpracováním pořízených snímků pomocí GIS software získáváme výstupy klíčové pro zvyšování výnosů, snížení nákladů a celkové zlepšení efektivity hospodaření zemědělského podniku.

Mapový výstup navíc přesně informuje, které oblasti potřebují podrobnější průzkum pro účinné plánování – což znamená méně času stráveného zkoumáním půdních bloků a více času na ošetřování plodin, které to potřebují.

Ačkoli jsou tyto postupy nejčastěji využívány u větších zemědělských podniků vybavených nejmodernější technikou, výzkum na Agronomické fakultě Mendelovy univerzity v Brně se zaměřuje také na zavádění technologií precizního zemědělství a postupů smart farming do menších společností a rodinných farem.

Příklad vyhodnocení stavu porostů ozimých plodin po zimě na základě multispektrálního snímkování. Autor fotografie: Vojtěch Lukas

 „S ohledem na produkční podmínky v České republice, které jsou dané členitostí pedoklimatických podmínek, nevyrovnaností větších půdních celků, používáním chemických látek a udržováním úrodnosti půd, je lokálně cílené hospodaření rozhodně správnou cestou dalšího rozvoje českého zemědělství, na kterém se Agronomická fakulta významnou měrou podílet,“ uvádí Ing. Vojtěch Lukas, Ph.D., výzkumník Ústavu agrosystémů a bioklimatologie Mendelovy univerzity.

Zajímají vás nové postupy a technologie v rostlinné a živočišné výrobě? Jak efektivně adaptovat naše zemědělství na měnící se klimatické a společenské podmínky? Jak úspěšně řídit zemědělský podnik? Je pro vás prioritou produkce zdravých potravin a ochrana krajiny?

Studium na Agronomické fakultě MENDELU vás naučí hospodařit na zemědělské půdě moderním způsobem.

Dron DJI Mavic Pro. Autor fotografie: Michal Šustr

Markéta Fedorová

Související články
Omezení rychlosti na 30 km/h vede podle nového výzkumu k sedmatřicetiprocentnímu poklesu úmrtí při dopravních nehodách. Kromě toho se při takovém snížení rychlosti snižuje jak hluk, tak i emise a spotřeba paliva. Studie, jejíž autory jsou řečtí vědci George Yannis a Eva Michelaraki, se zaměřila na kvantifikaci v oblasti bezpečnosti, životního prostředí, energie, dopravy, obyvatelnosti […]
Fyzika kolem nás, v nás, ale i daleko od nás, je fascinující. Určuje pravidla všem ostatním vědám. Fyzika není jen dílem ve velké skládačce, nýbrž je podkladem, na kterém leží vše. Tato rubrika představuje příběh jedné z částic. Tentokrát elektronu… Elektrony jsou malé částice s velmi malou hmotností, ale jejich vliv je obrovský. Váží pouze […]
Před více než 100 lety dal Jaroslav Heyrovský světu revoluční analytickou metodu – polarografii. Před téměř 70 lety vyrobili Češi plastickou trhavinu Semtex a ve stejné době Otto Wichterle dokončoval první hydrogelovou kontaktní čočku pro korekci optických vad zraku. V nedávnější době profesor Holý vyvinul nové skupiny léčiv, antivirotik, proti HIV/AIDS, virovou hepatitidu typu B či […]
Česká republika hledá cesty, jak snížit uhlíkové emise, k čemuž se zavázala v rámci tak zvaného Green Dealu, a to zejména z provozu benzinových a naftových motorů v dopravě. U železniční dopravy by k tomu vedle elektrizace železnic mohl přispět i provoz vlaků na vodík či baterie. Dle závěrů nejnovější studie by mohly být tyto […]
Vědci z centra CATRIN Univerzity Palackého v Olomouci vyvinuli nový senzor pro měření v rozmezí od 10 do 90 stupňů Celsia. Na revoluční technologii spolupracovali s odborníky ze Západočeské univerzity (ZČU) v Plzni a Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO). Základem je nový grafenový derivát, díky kterému je senzor přesný a spolehlivý, zároveň […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz