Domů     Medicína
Jen „čísla“ ze spermiogramu nestačí
Pavel Polcar 7.1.2021

Mužská plodnost klesá a reflektují to i „tabulky“ WHO. Normální výsledek spermiogramu podle nich vykazuje aspoň 15 milionů spermií v jednom mililitru ejakulátu, z nichž je aspoň 32 % pohyblivých progresivně a 4 % normálně utvořených.

Samotná čísla však bez správné interpretace a dalších vyšetření neznamenají automaticky neschopnost počít vlastního potomka.

Není norma jako norma

V souvislosti s klesající mužskou plodností se často zmiňují stále mírnější „normy“ WHO. Ty se upravují – za poslední desetiletí výlučně směrem dolů – na základě dat a studií odborných společností a pracovišť zabývajících se plodností.

Například pokud jde o koncentraci spermií. Dnes je spodní referenční hranice stanovena na 15 milionů, za dvacet let se tedy snížila zhruba o 37 procent. Měnily se ale i další parametry, asi k největší změně došlo při hodnocení morfologie spermií.

Z původních minimálně požadovaných 30 procent tvarově normálních spermií jsou dnes jako hraniční hodnota pro normální výsledek považována čtyři procenta.

Čím více se rozvíjejí techniky zobrazení spermií, tím více detailů je možné vidět a hodnotit. Laboratoře dnes hodnotí tvar spermií mnohem přísněji, a původní klasifikace abnormalit tak už neodpovídaly skutečnosti.

Proto byla hranice ‚normálnosti‘ posunuta na už zmíněná čtyři procenta,“ vysvětluje RNDr. Renata Hüttelová, vedoucí embryologické laboratoře kliniky IVF CUBE v Praze, a upozorňuje na další důležitý fakt:

Ve skutečnosti se dokument WHO nazývá ‚manuál‘ a jeho nová verze už nehovoří o ‚normální‘ hodnotě parametru, ale o tzv. spodní referenční hranici. Ukazuje, v jakém rozmezí se obvykle pohybují hodnoty jednotlivých parametrů ejakulátu.“.

Důležitá je správná interpretace

I když čísla už na první pohled hovoří jasnou řečí o klesající mužské plodnosti, jednotlivé parametry, zejména koncentrace, pohyblivost a tvar spermií, mohou mít pro stanovení diagnózy i následnou léčbu různou váhu.

Jinými slovy, důležitá je správná interpretace výsledku hodnocení ejakulátu a na jednotlivé, číselné hodnoty je třeba se vždy dívat ve spojení s ostatními. „Nižší koncentrace spermií, které ale mají velmi dobrou pohyblivost, nemusí být pro plodnost výrazně limitující.

Anebo určitá odchylka od ideálního tvaru spermie, kterých je v ejakulátu hodně a velmi dobře se pohybují, způsobí mužskou neplodnost, zatímco jiná se v plodnosti vůbec neprojeví,“ vysvětluje embryoložka Renata Hüttelová a dodává:

Možnosti asistované reprodukce jsou dnes už na tak vysoké úrovni, že šance na početí vlastního potomka mají i muži, v jejichž ejakulátu se nenašly žádné spermie. V takovém případě je však spermie třeba získat operační cestou z varlat anebo nadvarlat.“.

Rozhoduje jediná

Plodnost mužů opravdu klesá. Je to způsobené zejména současným životním stylem (mnoho stresu, málo pohybu, obezita, kouření, přehřívání organismu, těsné oblečení) a zhoršující se kvalitou životního prostředí.

Tyto vlivy se tak kromě jiného mohou podepsat pod snižující se kvalitu a koncentraci spermií v ejakulátu. Na druhé straně však není třeba číselné hodnoty vnímat fatálně, hodnoty spermiogramu se mohou měnit a kolísat.

V případě abnormálního nálezu je nutné vyšetření opakovat po jednom až třech měsících.

Nejen parametry ejakulátu jsou důležité, podstatná je především kvalita té jediné spermie, která nakonec oplodní vajíčko a dá vzniknout novému jedinci. Také proto se snažíme spíše zaměřovat na kvalitu spermie jako takové než jen na číselné vyjádření ‚kvality‘ ejakulátu.

Proto kromě vyšetření ejakulátu nabízíme mužům i kombinovaný diagnostický test spermií, jímž prokážeme jejich další vlastnosti. Je možné podrobně vyšetřit pohyblivost o morfologii spermií (tzv. diagnostické IMSI), posoudit funkční zralost spermií, zvážit test DNA fragmentace spermií,“ říká embryoložka a dodává:

Včasná konzultace s odborníkem potom může výrazně pomoct a zkrátit dobu plnou planých nadějí a zklamání. Test plodnosti je možné absolvovat i bez návaznosti na léčbu neplodnosti.“.

Související články
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že vyšší koncentrace jemných částic PM10 a PM2.5 mohou snižovat riziko vzniku melanomu, nejnebezpečnějšího typu rakoviny kůže. Mechanismus je jednoduchý: částice v ovzduší blokují ultrafialové […]
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme […]
Zhoubné nádory slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, a to zejména kvůli jejich pozdní diagnostice. To by mohl do budoucna změnit jednoduchý test z krve, který by onemocnění odhalil už v rané fázi. Novou metodu testuje česká firma Lipidica, která získala vedle českého, evropského a japonského i americký patent. Otevírá se jí tak cesta […]
Už v 60. letech minulého století byla prokázána souvislost mezi nízkými hladinami vitaminu D v těle a roztroušenou sklerózou, ovšem žádné z tehdy provedených klinických studií se nepodařilo prokázat, že vysoké dávky vitaminu D mohu progresi nemoci zvrátit. Odborníci z univerzity ve francouzském Montpellier věří, že jim se to nyní povedlo. Roztroušená skleróza je chronické […]
Nedávný výzkum konečně rozluštil záhadu, s níž si medicína lámala hlavu po staletí: Odkud se vzala syfilis. Potvrdil spekulace, že infekci přivezli Kolumbovi námořníci, kteří se nakazili v nově objeveném kontinentě.   Málokterá jiná infekce budí takový děs a současně jistou negativní fascinaci. Že nevyvolávala takový odpor jako třeba lepra, která podobně deformuje tělo, zjevně souvisí se […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz