Obří druh žraloka megalodon (Carcharocles megalodon) mohl dle nalezených kostí dosahovat délky až 18 metrů, co je však zajímavější, zřejmě se jednalo svým způsobem o starostlivého rodiče, to alespoň naznačuje nová studie britských vědců.
Megalodoni údajně schovávali svá mláďata v mělkých přírodních prohlubních, kde vytvářeli jakési pomyslné školky, ve kterých se potomci nemuseli obávat střetu s predátorem. O malé žraloky se vždy starala skupina dospělých jedinců, zajímavý objev zveřejnila britská Královská společnost.
Zatímco dospělí megalodoni neváhali útočit ani na velryby, mladí se často stávali potravou, dospělosti a značné velikosti dosahovali totiž až zhruba ve 25 letech života. Zajímavé je, že podobnou strategii ochrany druhu využívá i dnes několik druhů žraloků.
„Naše studie ukázala, že byla široce rozšířená, a to jak v čase, tak v prostoru,“ uvedl jeden z autorů studie biolog Carlos Martinez-Perez.
Ochrana mladých žraloků však megalodonům nepomohla přežít do současnosti, s úbytkem vhodných míst pro školky se postupně vytrácely i obří paryby.