Domů     Medicína
Mateřským mlékem se nepřenáší
Dagmar Garciová 6.12.2020

Může kojící matka přenést koronavirus na své dítě? Touto otázkou se od počátku koronavirové pandemie zabývají vědci po celém světě.

Odpověď přináší americká studie z Kalifornské univerzity. Vědci zkoumali mateřské mléko nemocných žen a přítomnost viru, který způsobuje nemoc covid-19, u žádného vzorku nepotvrdili.

Na základě dosavadních poznatků předpokládáme, že nemoc covid-19 nemá na šestinedělí ani těhotenství žádný vliv. Světová zdravotnická organizace ani Evropská organizace pro asistovanou reprodukci nevydaly žádné upozornění, že by se lidé neměli pohlavně stýkat,“ říká MUDr. Štěpán Machač, Ph.D., z reprodukční kliniky Reprofit.

Kvůli obavě z nákazy koronavirem odkládají některé páry založení rodiny, a to jak přirozeným způsobem, tak za pomoci asistované reprodukce. „Z důvodu pandemie rozhodně početí oddalovat nedoporučuji.

Zdánlivě vypadá, že odklad miminka nic neznamená, ale starším párům může bohužel takzvaně ujet vlak. Ve vyšším věku plodnost rapidně klesá, a každý měsíc se tak počítá,“ upozorňuje MUDr. Machač.

Těhotné ženy by však měly v období pandemie dodržovat všechna doporučená nařízení a vyhýbat se rizikovým kontaktům. Důležitý je přísun vitaminů i pobyt na čerstvém vzduchu a slunci právě z důvodu dostatku vitaminu D. Pokud je v rodině někdo nakažený, je podle odborníků vhodné, aby se od něj těhotná žena izolovala.

Obezřetné by měly být především ženy trpící diabetem, obezitou nebo vysokým krevním tlakem, jelikož osoby s těmito nemocemi mívají zpravidla těžší průběh nemoci covid-19 a už samotné těhotenství je pro ně zátěž,“ vysvětluje MUDr. Machač, který musel koronavirové pandemii uzpůsobit chod své ordinace.

Pacientům při vstupu měří teplotu a těm, kteří mají horečku, kašel nebo další typické symptomy pro nemoc covid-19, léčbu odkládá.

Máme pacientky, které se nakazily koronavirem a současně se u nás léčily. U těchto případů nedoporučujeme transfer embryí do dělohy. Nebojíme se o embryo, ale nevíme, zda se zdravotní stav pacientky nezhorší, a chceme předejít riziku, že těhotná žena skončí na jednotce intenzivní péče,“ říká MUDr. Machač.

Situace v ordinacích a porodnicích je podle něj mnohem klidnější, než tomu bylo při první vlně pandemie. „V březnu a dubnu jsme ještě spoustu věcí nevěděli a byli v nejistotě. Teď už jsme si zvykli jak my, tak porodníci,“ popisuje MUDr. Machač.

Pro těhotné ženy a jejich potomky mohou být nebezpečné jiné nemoci. Z matky na dítě se nejčastěji přenáší infekce streptokokem. „Pro novorozeně je to závažná infekce, všechny matky proto v 36. týdnu vyšetřujeme, jestli v pochvě nemají streptokoka.

Když infekci skutečně objevíme, podáme ženě při porodu antibiotika,“ přibližuje MUDr. Machač. Zatímco u ženy v drtivé většině probíhá infekce streptokokem bezpříznakově, miminku by mohla způsobit zápal plic.

Z matky na dítě se nákaza přenáší až vaginálním porodem. Kromě streptokoka může žena na dítě přenést i pohlavní nemoci. Lékaři proto nastávající maminky vždy preventivně testují.

Související články
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spánek stává luxusem. Jenže spánek není jen odpočinek. Je to chvíle, kdy se tělo opravuje, mozek uklízí, srdce zklidňuje, imunita […]
Historie Medicína 10.7.2025
Antropologové z Národního muzea ve spolupráci s Kriminalistickým ústavem Policie ČR, Ústavem soudního lékařství ÚVN, archiváři a knihovníky oznámili významný objev, a to, že identifikovali ostatky Jana Františka Löwa z Erlsfeldu (1648–1725), předního barokního lékaře, šlechtice a čtyřnásobného rektora Univerzity Karlovy. Tento úspěch přichází symbolicky právě v roce, kdy uplynulo 300 let od jeho úmrtí a zároveň 100 let od […]
Dlouhá léta bylo slepé střevo považováno za zbytečný evoluční přežitek – orgán, který je nám prakticky k ničemu, ale umí potrápit, když se zanítí. Nové vědecké poznatky však ukazují, že je zřejmě důležitější, než se zdálo. Proč ho potřebujeme? Slepé střevo vzniklo u člověka tím, že tenké střevo neústí do tlustého přímo na jeho počátku, […]
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
Mluví se o nich jako o svatém grálu. Lék Ozempic, primárně určený na léčbu diabetu 2. typu, a další podobného typu se ukázaly jako spása pro všechny lidi s nadváhou a obezitou. Prootže se po nich hubne. Ukazuje se, že chrání i před kardiovaskulárními onemocněními, a dokonce by si měly poradit i s Alzheimerovou nemocí. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz