Masivnější testování zaměstnanců má podle odborníků vést nejen k rychlejšímu zvládnutí epidemie COVID-19 v České republice, ale samotným firmám také pomáhá řídit případné riziko nákazy a tím snižovat náklady na provoz.
„Co se týká kapacit, jsme připraveni. Disponujeme odběrovými místy i mobilními týmy odborníků, které otestují osoby přímo na pracovištích. Výsledky mohou být k dispozici během dvaceti minut od odběru,“ tvrdí Kamil Doležel, generální ředitel společnosti AeskuLab, která je největším soukromým poskytovatelem laboratorních služeb v České republice.
Laboratoře AeskuLab používají pro diagnostiku onemocnění COVID-19 takzvané přímé testy, které zachytí přítomnost viru v organismu. „Mezi ně patří PCR testy, jež detekují gen viru, a antigenní testy, v jejichž případě zjišťujeme přítomnost specifických virových proteinů SARS-CoV-2 v ústech a krku pacientů.
Obě varianty jsou vhodné pro akutní fázi onemocnění, diagnóza se dělá pomocí výtěru z nosohltanu,“ vysvětluje MUDr. Jana Mixová, medicínská ředitelka AeskuLab.
K dispozici jsou ale i nepřímé testy, které detekují hladinu protilátek v organismu. Jejich tvorba je normální reakcí na infekci COVID-19 a prokazuje, že pacient byl vystaven viru. Tento test je užitečný k prokázání nákazy v minulosti a indikuje částečnou ochranu proti opakované infekci, ačkoli stupeň imunity zatím není vědecky potvrzen.
Sérologické testy mohou řadě firem pomoci řídit případné riziko nákazy a optimalizovat efektivitu provozu například tím, že zaměstnavatel může využívat pracovníky, kteří již protilátky mají, tam, kde je vyšší riziko onemocnění.
A chránit tak kolegy, kteří se s COVID-19 zatím nesetkali. „Dodržování veškerých preventivních hygienických opatření je nicméně stále na místě“, dodává MUDr. Mixová.
„V závislosti na organizaci řízení konkrétní společnosti jsme schopni připravit individuální testovací schéma, jehož cílem je minimalizovat riziko nákazy v návaznosti na styl práce v daném provozu. Jednotlivé skupiny navrhneme preventivně testovat v optimálních algoritmech dle doporučení odborných společností a Ministerstva zdravotnictví, které jsme samozřejmě připraveni modifikovat dle aktuálních potřeb, a požadavků na výrobu a provoz,“ dodává Kamil Doležel.