Jeho knihy zná snad každý milovník zvířat a anglického venkova. Kdo ale byl James Herriot a čím to, že jeho knihy byly bestsellery, i když o nich sám skromně mluvil jako o „kratičkých příbězích psů a koček“?
Jeho pravé jméno bylo James Alfred Wight a narodil se roku 1916 v Anglii. Původním povoláním veterinář, většinu svého života prožil v Yorkshire, historickém a malebném kraji Anglie. Už od dětství malého Jamese fascinoval svět zvířat.
Volné chvíle rád trávil venku v přírodě se svým psem a už na základní škole se začal zajímat o profesi veterináře. Ze záliby trávit čas se zvířaty se postupně stala vášeň a později profese, které se věnoval více jak padesát let.
Jamesovými životnými hodnotami byly jeho práce, rodina, manželka Joan, děti Jim a Rosie, jeho psi, fotbalový klub Sunderland a anglický venkov.
Jak se ale dostal ke psaní? Sám o své kariéře spisovatele tvrdil, že ho k ní přivedla žena až ve věku, kdy už byl zralým padesátníkem. Pravdou však je, že už jako dítě a mladý student přispíval do školních časopisů a novin.
Každopádně, intenzívněji se začal psaní věnovat až v pokročilejším věku. V tvorbě se opíral o zážitky a zkušenosti ze své veterinářské praxe. Psal nejen o zvířatech, jeho knihy dokumentuji život na venkově té doby a trefně v nich popisuje místní obyvatele a majitelek domácího zvířectva.
Vždy si samozřejmě dával pozor, aby se jeho známí a klienti neuměli v knihách identifikovat, i když právě většina jeho postav je založená na lidech, které důvěrně znal.
Schopnost s jemným humorem vystihnout lidské povahy, podmanivým způsobem popsat bizarní situace z veterinářské praxe bylo tím, co jeho knihy dělalo tak populární a nadčasové. Koho by i v dnešní nepotěšil proběh, jenž rozesměje a pohladí?
Zajímavostí je, že přitom všem James trpěl ve svém životě depresemi a je dost možné, že právě psaní knih byl způsob, jak se s tím vyrovnat, když byl jinak v běžném životě dost rezervovaný a tichý.
Jeho knihy se dočkaly překladu do 36 jazyků, prodalo se jich více než 100 miliónů kusů a staly předlohou pro mnohé úspěšné filmy a seriály. Nejznámější byla seriálová produkce BBC z osmdesátých let a v současnosti se dočkal nové verze seriál, který mohou sledovat i čeští a slovenští diváci.
Remake seriálu s názvem Všechny velké a malé bytosti (originál: All Creatures Great and Small) zaznamenává obrovský úspěch v zahraničí a svědčí o tom i vysoké hodnocení na stránce imdb.com, kde z možných 10 bodů seriál drží několik týdnů hodnotu 8,4.
Pojďme si dopřát trochu laskavého humoru v dnešní době plné dramatických situací a napětí a vychutnejme si život v jeho jednoduchosti. Pokochejme se krásami anglické krajiny v seriálu Všechny velké a malé bytosti, který přináší televizní kanál Epic Drama už od 1. listopadu v 18:45. .