Domů     Zajímavosti
Jak transplantace vlasů probíhá a pro koho se hodí?

komerční sdělení

Transplantace vlasů je oblíbený kosmetický zákrok, který lidem trpícím padáním vlasů vrací sebevědomí a dobrý pocit. Jak se tento zákrok vyvíjel a proč v něm dnes hraje prim Turecko?

Podstatou vlasové transplantace je přenos vlasů z dárcovské oblasti do míst, kde už vlasový porost neroste. Vlasy rostoucí v dárcovské zóně (na temeni a týlu) totiž nepadají – a tuto vlastnost si zachovají, ať jsou přeneseny kamkoliv.

První pokusy s přenesením vlasů se datují do roku 1822, teprve ve 30. letech minulého století ale přišel japonský chirurg Shoji Okuda s metodou, jejíž princip se využívá dodnes – transplantací vlasových štěpů.

Jde o malý kousek tkáně, který obsahuje 1 až 4 vlasy, kůži, vlasové folikuly, cibulky a další komponenty potřebné k tomu, aby vlas rostl.

FUE – moderní metoda transplantace vlasů

Opravdový boom transplantace vlasů v Turecku tak nastal až počátkem tisíciletí s představením metody FUE (Follicular Unit Extraction), při které se tisíce štěpů odebírají po jednom speciální dutou jehlou.

Zákrok trvá 6 až 8 hodin a předchází mu důkladné předoperační vyšetření. Transplantace metodou FUE  není pro pacienty bolestivá (probíhá v lokální anestezii), nevzniká při ní jizva – jako u starších technik – a rekonvalescence je mnohem rychlejší.

S odběrem začíná vždy chirurg – a po ujištění, že jsou odebrané štěpy v pořádku, přebírá odběr několik zkušených, certifikovaných techniků.

Část techniků se mezitím věnuje úpravě odebraných štěpů; každý z nich pod mikroskopem očistí od přebytečné tkáně a vloží je do živného roztoku s růstovými faktory, který zabraňuje jejich odumření.

Trvá totiž několik hodin, než se odebrané štěpy vloží do tzv. kanálků. Jde o „kapsy“ v kůži, které chirurg otevírá v místě, kde už vlasy nerostou. Jde o nejdůležitější část operace; kanálky se musí vytvořit pod určitým úhlem a v určité hloubce.

V opačném případě hrozí, že se transplantované vlasy neujmou, popř. porostou v nepřirozeném úhlu.

Na špičkových klinikách se k tomuto úkonu využívá mikroskalpel se safírovou čepelí. Tato relativně nová metoda se označuje jako Sapphire FUE a oblibě se těší především v tureckém Istanbulu. Ne náhodou se Istanbul označuje – i díky vysoké koncentraci špičkových transplantačních pracovišť – jako hlavní město vlasových transplantací.

Hodí se transplantaci vlasů i pro vás?

Zákrok můžete podstoupit, pokud:

trpíte dědičným plešatěním (tzv. androgenní alopecií),

je vám mezi 25 a 65 lety,

jste v dobrém zdravotním stavu,

máte dostatek vlasů v dárcovské oblasti (zhodnotí transplantační klinika).

S výběrem vhodné kliniky vám mohou pomoci i české agentury. Pokud tedy trpíte vypadáváním vlasů, neházejte flintu do žita – řešení vašeho problému existuje.

reklama
Související články
Jsou menší než zrnko soli, a jsme s nimi v kontaktu možná víc, než bychom si uvědomovali. Kolují nám v krvi, zaplňují naše plíce, dokonce i střeva. A to pořád není to nejhorší… Podle posledních závěrů vdechnou lidé ročně zhruba 22 000 000 mikro i nanoplastů. A to jednoduše proto, že jsou prakticky všude, v […]
Procházka v lese, spojená se sběrem hub nebo lesního ovoce, je příjemná záležitost. Ale na různých místech světa můžete narazit také na takzvané potravinové lesy, které sice les připomínají, ale plní jiný účel Jde hlavně o pomoc lidem, kteří mají problémy se zásobováním potravinami. Například v USA existuje více než 6500 venkovských a městských oblastí, […]
Bylo to právě (tepelně zpracované) maso, které nasměrovalo člověka na jinou vývojovou linii oproti jiných hominidům (lidoopům). Tisíce staletí zažitá tradice, že maso pochází výhradně ze zvířat, už ale neplatí. Je tu nový druh – maso laboratorní. Letošní rok mohou Američané označit za zlomový. Po Singapuru se totiž západní velmoc stala druhou na světě, která […]
Hlavním tématem letošního ročníku Noci vědců je „tajemství“. Avšak několik lákadel, které na 6. října připravuje Slezská univerzita v Opavě, můžeme prozradit už nyní. V nabídce je například vesmír, umělá inteligence, hry pro děti, ochutnávka středověké kuchyně nebo jedlého hmyzu. Vstup je zdarma. Dlouho do noci budou mít otevřena všechna tradiční univerzitní místa a budovy […]
V současné době patří Česká republika mezi pět největších pěstitelů chmele na světě. Nejvyužívanější odrůdou při výrobě českého piva je chmel, pocházející ze Žatecké chmelařské oblasti. Dalšími oblastmi pěstování chmele jsou Úštěcko a pak Tršická pánev s lokalitami na Přerovsku, Olomoucku a Hranicku. Právě odtud pochází chmel pro nové pivo Litovel Josef…   České odrůdy chmele […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz