Domů     Zajímavosti
Jak transplantace vlasů probíhá a pro koho se hodí?
Martin Macourek 7.10.2020

Transplantace vlasů je oblíbený kosmetický zákrok, který lidem trpícím padáním vlasů vrací sebevědomí a dobrý pocit. Jak se tento zákrok vyvíjel a proč v něm dnes hraje prim Turecko?

Podstatou vlasové transplantace je přenos vlasů z dárcovské oblasti do míst, kde už vlasový porost neroste. Vlasy rostoucí v dárcovské zóně (na temeni a týlu) totiž nepadají – a tuto vlastnost si zachovají, ať jsou přeneseny kamkoliv.

První pokusy s přenesením vlasů se datují do roku 1822, teprve ve 30. letech minulého století ale přišel japonský chirurg Shoji Okuda s metodou, jejíž princip se využívá dodnes – transplantací vlasových štěpů.

Jde o malý kousek tkáně, který obsahuje 1 až 4 vlasy, kůži, vlasové folikuly, cibulky a další komponenty potřebné k tomu, aby vlas rostl.

FUE – moderní metoda transplantace vlasů

Opravdový boom transplantace vlasů v Turecku tak nastal až počátkem tisíciletí s představením metody FUE (Follicular Unit Extraction), při které se tisíce štěpů odebírají po jednom speciální dutou jehlou.

Zákrok trvá 6 až 8 hodin a předchází mu důkladné předoperační vyšetření. Transplantace metodou FUE  není pro pacienty bolestivá (probíhá v lokální anestezii), nevzniká při ní jizva – jako u starších technik – a rekonvalescence je mnohem rychlejší.

S odběrem začíná vždy chirurg – a po ujištění, že jsou odebrané štěpy v pořádku, přebírá odběr několik zkušených, certifikovaných techniků.

Část techniků se mezitím věnuje úpravě odebraných štěpů; každý z nich pod mikroskopem očistí od přebytečné tkáně a vloží je do živného roztoku s růstovými faktory, který zabraňuje jejich odumření.

Trvá totiž několik hodin, než se odebrané štěpy vloží do tzv. kanálků. Jde o „kapsy“ v kůži, které chirurg otevírá v místě, kde už vlasy nerostou. Jde o nejdůležitější část operace; kanálky se musí vytvořit pod určitým úhlem a v určité hloubce.

V opačném případě hrozí, že se transplantované vlasy neujmou, popř. porostou v nepřirozeném úhlu.

Na špičkových klinikách se k tomuto úkonu využívá mikroskalpel se safírovou čepelí. Tato relativně nová metoda se označuje jako Sapphire FUE a oblibě se těší především v tureckém Istanbulu. Ne náhodou se Istanbul označuje – i díky vysoké koncentraci špičkových transplantačních pracovišť – jako hlavní město vlasových transplantací.

Hodí se transplantaci vlasů i pro vás?

Zákrok můžete podstoupit, pokud:

trpíte dědičným plešatěním (tzv. androgenní alopecií),

je vám mezi 25 a 65 lety,

jste v dobrém zdravotním stavu,

máte dostatek vlasů v dárcovské oblasti (zhodnotí transplantační klinika).

S výběrem vhodné kliniky vám mohou pomoci i české agentury. Pokud tedy trpíte vypadáváním vlasů, neházejte flintu do žita – řešení vašeho problému existuje.

Související články
Vědci zabývající se studiem mořských živočichů si čím dál častěji všímají změn v jejich chování, ke kterým dochází poslední dobou. Největším problémem je požívání plastů těmito tvory, což má závažné dopady. Vede u nich ke ztrátě výživy, vnitřním poraněním, zablokování střev, hladovění a v některých případech i smrti. Chování mořských zvířat se však mění i […]
Říká se mu velbloud rostlinné říše, protože je suchovzdorný, což je při současných klimatických změnách u plodin nedocenitelnou vlastností. Čirok v naší zemi zatím málo známe, ale je pátou nejpěstovanější obilninou světa. Čirok je v České republice proti majoritním obilninám – pšenici, rýži a kukuřici, zatím okrajový, globálně však představuje významnou zemědělskou plodinu. Základem výživy […]
Vesmír Zajímavosti 12.1.2025
Život, jaký známe z naší planety, nemůže vzniknout kdekoli. Podmínky na naší planetě jsou ideálně vyladěné, takže životu se zde – prozatím – daří. Ale nebude tomu tak navěky. Aby mohl život, tak jak jej známe, prosperovat, musí se sejít řada okolností. Teplo, ale ne příliš velké, aby se nevyvařila další zásadní podmínka života – […]
Vesmír Zajímavosti 11.1.2025
Největší měsíc trpasličí planety Pluto Charon je tak velký, že se někdy o obou objektech mluví jako o dvojsystému. Však také poměr velikosti obou těles je 2:1. Nová simulace nyní naznačuje, jak tento okouzlující pár vznikl. Astronomové si dlouho kladli otázku, jak se Charon vůbec mohl dostat na oběžnou dráhu kolem Pluta. Článek publikovaný časopise […]
Zatím z nejasných důvodů stoupá nyní počet mladých lidí, zejména ve vyspělých zemích, kteří trpí rakovinou střev. Odborníci se domnívají, že za tím stojí příliš průmyslově zpracovaná strava, a tak hledají potraviny, které by mohly toto riziko zvrátit. Podle nejnovějšího výzkumu jsou jimi například mléčné a jiné výrobky s obsahem vápníku. Rakovina tlustého střeva a […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz