Domů     Příroda
V hlavní roli rys ostrovid
Pavel Polcar 4.10.2020

Národní muzeum otevřelo v Muzeu české loutky a cirkusu v Prachaticích výstavu s názvem Sblížení: Lidé a velké šelmy Šumavy. Výstava, kterou připravilo Hnutí Duha, vypráví půl století starý příběh ochrany unikátní šumavské přírody a jejích divokých obyvatel.

V hlavní roli se představí tajemná a krásná šelma – rys ostrovid (Lynx lynx).

Návštěvníci se mohou těšit na rozsáhlou a kvalitní fotodokumentaci téměř půlstoletí dlouhého příběhu návratu velkých šelem na Šumavu. Díky ukázkám nových technologií pro monitoring vzácných zvířat nahlédnou „pod ruku“ výzkumníkům, kteří se již 25 let zabývají jejich sledováním.

Mapové infografiky ukazují, jak se rysi šířili v Pošumaví, a představí zajímavé životními příběhy proslulých rysích tuláků, kteří se léta pohybují na českém-bavorsko-rakouském pomezí. Expozice přibližuje i aktuální stav velkých šelem v České republice i jejich další osud v naší přírodě.

Vydáme se také po stopách kočky divoké, poznáme kdysi vzácného krkavce a zapátráme v historii po osudu vlků, kteří se již vícekrát snažili znovu osídlit svůj dávný šumavský domov,“ říkají představitelé muzea.

Klíčovou úlohu ve vyprávění hrají také lidé: šumavští obyvatelé, lesníci, ochranáři a milovníci zdejší svérázné krajiny. Kromě historické části se na výstavě návštěvníci dozví také aktuální poznatky o skrytém životě velkých šelem, jejich současném rozšíření, ohrožení i zajímavostech z každodenního života.

„Výstava doufejme přispěje k lepšímu pochopení a sblížení lidí s těmito krásnými zvířaty. Jako vrcholoví predátoři mají velké šelmy v přírodě nezastupitelnou, velmi užitečnou roli. K životu nepotřebují nic jiného než náš respekt a ochotu sdílet s nimi společný životní prostor.

Pro ochranu rysa a dalších druhů velkých šelem je třeba široká spolupráce na mezinárodní úrovni,“ říká autorka výstavy Josefa Volfová. Spolu s Luďkem Tomanem se při její přípravě vydali zpátky v čase za původem šumavského rysa.

Od pamětníků a z archivů získali dosud nepublikovanou dokumentaci Projektu Lynx. Díky němu bylo v letech 1982–1989 do šumavské přírody vypuštěno 17 rysů ze slovenských hor. Návštěvníci tak shlédnou fotografickou dokumentaci této historie, dobové dokumenty, korespondenci i vzpomínky tehdejších aktérů.

Výstava obsahuje i medailonky osobností, které se o návrat šelem zasloužily. Především se jedná o největšího znalce rysů Ludvíka Kunce, šumavského ochranáře Ladislava Vodáka, Elišku Novákovou, Pavla Trpáka či Štefana Zatrocha.

Výstava je i poděkováním jim a všem dalším, kteří se dodnes podílejí na ochraně vzácných šelem i odkazu zmíněných osobností a není jim lhostejná budoucnost přírodního bohatství v srdci Evropy.

Související články
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal jméno podle jihočeské metropole – Budvirus. Jedná se o takzvaný obří virus, který napadá jednobuněčné vodní řasy skrytěnky. Výzkumníci potvrdili, že tento virus má významnou roli v ekosystému, protože […]
Ostatní Příroda 21.11.2024
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR společně s portugalskými odborníky odlovili dvě dosud největší ryby, které byly kdy uloveny ve sladkých vodách Portugalska. Jednalo se o sumce velké, z nichž jeden měřil 222 cm a vážil 76,5 kg a druhý měl 228 cm a 91,5 kg. Sumec velký (Silurus glanis) je přitom ve vodách  jižní Evropy […]
Ostatní Příroda 20.11.2024
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nechávali ležet na zemi. Tím blbounu nejapnému začaly odtikávat hodiny – o století později už jako druh neexistoval. Nejbližším žijícím příbuzným doda zůstává holub […]
Ostatní Příroda 19.11.2024
Mořští biologové strávili 20 let zkoumáním hlubokomořského tvora, kterého pojmenovali Bathydevius caudactylus, aby nyní potvrdili, že se jedná o zcela nový, dosud neobjevený druh. Mořský plž, obývající hlubiny východního severního Tichého oceánu, připomíná průhlednou kapuci a jako ochranu před predátory využívá bioluminiscenci. Na rozdíl od běžných mořských plžů, kteří žijí na mořském dně případně u […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz