Domů     Technika
Základní pomůcka pro elektrotechniky: Jak vybrat vhodný osciloskop?

komerční sdělení

Osciloskopy se používají v elektrotechnice, kde jsou nepostradatelnými pomůckami. K čemu slouží a jak si vybrat ten správný?

Co je osciloskop?

Osciloskop je typem elektronického měřícího přístroje. Tato zařízení jsou vybavena obrazovkou, na které se vykresluje časový průběh měřeného napěťového signálu.

Výběr osciloskopu je především nutné přizpůsobit účelu využití. Zejména je proto nutné si stanovit předpokládaný kmitočtový rozsah. Stejně tak je vhodné si na počátku uvědomit, zda bude přístroj sloužit ke zkoumání analogových signálů nebo i digitálních.

Rozdělení osciloskopů a nejdůležitější vlastnosti

Zařízení je v základu možno rozdělit na analogová a digitální. Analogové osciloskopy se pak dělí na klasické, paměťové a vzorkovací. Výhodou je, že u nich nedochází ke zkreslování signálu A/D převodem. Naměřené hodnoty se však obtížněji zpracovávají, proto se tyto typy osciloskopů objevují již méně často.

Digitální přístroje tvoří samostatnou skupinu. Mohou zastoupit funkci paměťových a vzorkovacích osciloskopů, případně komunikovat s počítačem. Běžně se u zařízení, která využívají PC, také setkáte s označením USB osciloskopy.

Osciloskopy také existují v přenosné variantě. Zde je však nutné si uvědomit, že jejich pořízení je finančně náročnější. Přenosné osciloskopy mohou také vykazovat horší parametry oproti klasickému provedení.

Jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru osciloskopu je vertikální rozlišení osciloskopu. Dalšími podstatnými vlastnostmi, na které je nutno se zaměřit, jsou i šířka frekvenčního pásma BWD a vzorkovací rychlost.

Další podstatné vlastnosti představují i velikost akviziční paměti a počet kanálů.

Využití osciloskopu

Kvalitní osciloskop s vhodně vybranými parametry může s úspěchem nahradit i multimetr. Efektivně lze díky tomu omezit náklady na vybavení dílny.

Svoje uplatnění najdou tyto přístroje jak v profesionální sféře, například v automobilovém průmyslu při diagnostice poruch elektrických komponent automobilů, případně i v podmínkách dílen amatérských elektroniků.

O společnosti TME

Osciloskopy a další přístroje pro tento segment, jako jsou například již vzpomenuté multimetry, najdete v rozmanité nabídce produktového portfolia značky TME.

Tato polská společnost sídlí ve městě Lodž. Svoje logistické zázemí pak má ve středním Polsku. Skladovací centrum tvoří prostory o celkovém rozsahu 18 800 m. Díky tomuto rozsáhlému prostoru lze denně expedovat až 5 000 objednávek do zemí celého světa.

Dnes tak TME, celým názvem Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o., patří k předním distributorům součástek pro oblast elektrotechniky, elektroniky, dílenského vybavení a průmyslové automatizace.

Jedná se o nadnárodní firmu, která má kromě České republiky své pobočky i v řadě dalších světových zemích, jako je Německo či Itálie.

Související články
Český národní pavilon na světové výstavě EXPO 2025 byl oficiálně otevřen veřejnosti a hned od začátku zaujal nejen svou architekturou, ale i pestrým programem. Významným bodem je účast středoškolského týmu LASAR, který představí inovativní řešení problematiky kosmického odpadu. Pavilon navržený studiem Apropos Architects je architektonickým skvostem, jehož dřevěná a skleněná konstrukce ve tvaru spirály symbolizuje […]
Technika 10.4.2025
V Brně vzniklo České polovodičové centrum, které propojí výzkum s průmyslem a pomůže nastartovat polovodičový ekosystém. Má ambici posílit nejen českou, ale i evropskou technologickou suverenitu. Nově otevřené České polovodičové centrum (Czech Semiconductor Centre – CSC) má za cíl propojit výzkumné instituce, univerzity a technologické firmy. Pomůže především malým podnikům a startupům s vývojem čipů, […]
Technika 10.4.2025
Společnost Toyota Engineering Society začala loni pracovat na sférickém mobilním zařízení, které bude schopné přepravovat lidi v průhledné kulaté kapsli. Po čtyřech měsících vývoje představila funkční prototyp. Připomíná mobilní kapsli, kterou se pohybovali návštěvníci parku dinosaurů ve filmu Jurský svět. Vozidlo funguje na stejném principu jako kolo pro křečky. Na vnitřní straně koule jsou položeny […]
Tým z laboratoře CAPADS na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze provedl průlomové měření v oblasti intenzitní optické interferometrie, která je zásadní pro přesné měření směrů a vzdáleností ve vesmíru. Zlepšení v přesnosti by mohlo dosáhnout až několika řádů a výrazně přispět k hlubšímu pochopení kosmických struktur a jevů. Výzkum týmu se zaměřil na tzv. Hanbury […]
Může technologie zrušit smrt, jak ji známe? Možná ano. Uchování mozku by podle jednoho mladého australského vědce mohlo být možnou cestou k tomu, aby lidstvo překonalo své největší biologicky dané omezení. V roce 1918 bylo Elizabeth Hughes Gossettové jedenáct let. Místo, aby si hrála s jinými dětmi, pomalu umírala. Lékaři jí totiž diagnostikovali diabetes 1. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz