Domů     Medicína
Kdo se v nich má vyznat? Rozluštíme spolu inkontinenční pomůcky
Martin Macourek
od Martin Macourek 22.9.2020

komerční sdělení

Pokud jste se také právě ocitli „na lodi“ s lidmi, kterým se inkontinence nevyhnula, určitě máte v hlavě pořádný zmatek. Proč právě já? To je nejčastější otázka, kterou si všichni říkají. Jenže inkontinence nemá slitování. Objeví se u kohokoliv bez rozdílu věku a příliš se neptá na dovolení.

Takže pokud jste žili dosud s vědomím, že inkontinence rovná se starý nemocný člověk, právě jste zjistili, že to byl mýtus. Jak je to možné? Bude to nejspíš tím, že o úniku moči nikdo moc nemluví. Natož o tom svém.

Kde začít?

Jenže co teď s tím? Říkáte si. Inkontinence je tady. Vaší hlavě bude asi dlouho trvat, než si dovolí přiznat, že i vy patříte mezi inkontinentní. Měli byste ale vědět, že se rozhodně nemusí jednat o trvalý stav.

reklama

Druhů inkontinence, potažmo příčin vzniku inkontinence je hrozně moc. Jedno je celkem jisté. Vyšetření inkontinence u lékaře se nejspíš nevyhnete.

Ale nebojte, diagnóza inkontinence není nikterak drastický zákrok. Vlastně se jedná o souhrn úkonů, které dohromady vedou ke zjištění příčiny inkontinence a nastavení vhodné léčby. I zde platí pravidlo, čím dříve začnete problém řešit, tím lepší je prognóza.

Ať už navštívíte praktického lékaře, urologa nebo ženy gynekologa, všichni tito odborníci mají obrovské množství zkušeností s léčbou inkontinence. Možná bude třeba upravit životosprávu, možná vám lékař doporučí cvičení na posilování pánevního dna. Zvolit může také medikamenty nebo operativní zákrok.

Zachovejte klid – řešení existuje

Věřte nebo ne, jedna z prvních věcí, kterou budete muset udělat, je pořízení vhodných inkontinenčních pomůcek. Jedná se o vložky nebo plenkové kalhotky. Jedině s nimi budete mít pocit jistoty a bezpečí a nestane se vám trapas, když nestihnete doběhnout na toaletu.

reklama

Samovolný únik moči je k vzteku. Můžete se stokrát přesvědčovat, že moč zůstane, tam kde má. Při inkontinenci si ale tělo dělá co chce a moč odchází kdykoliv se jí zlíbí, třeba když se zrovna budete s kolegy v práci smát nebo když v obchodě zvednete karton s mlékem. S inkontinenčními pomůckami ale můžete být v klidu.

Správně si vybrat, to je podstata všeho

Jenže jaké inkontinenční pomůcky vybrat? Koukali jste se na nabídku? Je jich tolik, že byste se v nich mohli zorientovávat několik let.

A objevují se stále nové a nové. Takže co? Co byste měli vědět, je to, že při lehkém úniku moči si vystačíte s inkontinenčními vložkami. Zde záleží, zda jste žena nebo muž, protože inkontinenční vložky jsou pro každé pohlaví jinak tvarované.

reklama

Ty dámské jsou hodně podobné menstruačním. Ženy jejich vzhled příliš nepřekvapí. Také u inkontinenčních vložek najdete lepítka ze spodní strany a křidélka… Muži mají speciální tvar vložek. Vybrat si mohou z tvaru misky nebo kapsy.

Vložky vždy poslouží jen při úniku malého množství moči. Jestli přemýšlíte, kterým stupněm inkontinence vás život obdařil, spolehlivou odpověď vám dá pouze lékař na základě vyšetření.

I se silnou inkontinencí lze nadále komfortně žít

U středního až těžkého stupně inkontinence bude třeba sáhnout po inkontinenčních plenkových kalhotkách. I zde je samozřejmě na výběr hned několik variant. Aktivní osoby jistě ocení navlékací plenkové kalhotky.

Na trhu jsou dnes už kalhotky v designu spodního prádla, barevné, černé, s potiskem, kalhotky s vyšším pasem,… Opravdu je z čeho vybírat. Ležícím pacientům lépe poslouží kalhotky zalepovací. Ty mají lepítka jako dětská papírová plenka.

Savé jádro mají posunuté o něco více do zadní části, takže jsou vhodné při střední a těžké inkontinenci na noc.

Léčba inkontinence je často zdlouhavá a dost často o nervy. Má ale smysl se jí věnovat. Obava z trapasu úniku moči na veřejnosti je velký psychický nápor. Spolu s inkontinenčními pomůckami je možné i nadále žít komfortní plnohodnotný život. Užívejte si každého dne naplno.

reklama
Související články
Lamy mají jedinečný imunitní systém. Jejich protilátky jsou mnohem menší, než je tomu u jiných živočišných druhů, proto jsou stabilnější a snadněji zasáhnou svůj cíl, tedy cizorodé viry, uvnitř organismu. Stanou se nadějí lidstva v boji proti nemocem? Na to, že imunitní systém velbloudovitých, mezi které se řadí i lamy a alpaky, funguje jinak než lidský, […]
Mnoho žen zná zažívací potíže doprovázející menstruaci, které však mohou potrápit i mimo cyklus: nadýmání, zácpa či naopak průjem nebo pocit plnosti a tlaku v břiše. Ať už jde o následky dietního prohřešku, virózy nebo třeba stresu, měly by během několika dní polevit po začátku menstruace nebo po odstranění příčiny, úpravě jídelníčku a užití volně […]
Na tuto otázku mohou pomoci odpovědět lidé, kteří přežili válku v Jugoslávii! Výzkumníci centra CEITEC Masarykovy univerzity hledají dobrovolníky pro mezinárodně uznávanou studii… Stres je přirozenou reakcí organismu na vnímané hrozby nebo problémy. Vyvolává v našem těle řadu fyziologických změn, včetně uvolňování stresových hormonů, jako je kortizol a adrenalin. Zatímco krátkodobý stres může být pro […]
Dva výzkumy zabývající se tématem, zda více peněz přináší lidem i větší pocit štěstí, přinesly protichůdná zjištění. Jejich tvůrci se proto rozhodli spojit síly a zjistit, jaká je skutečně pravda… Daniel Kahneman a Angus Deaton z Princestonské univerzity publikovali v roce 2010 svoji práci, ve které uváděli, že pocit každodenního štěstí roste s rostoucím příjmem, […]
Vlastně už jsou, i když zatím jen v laboratořích. Ale pokusy s nimi jsou tak úspěšné, že už chybí jediné – rozšíření do velikosti vhodné pro člověka, ne pouze pro drobné laboratorní myši. Se zraněním pod náplastí je to trochu jako s pověstnou Schrödingerovou kočkou. Dokud náplast nesundáte a nepodíváte se pod ní, nebudete vědět, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz