Domů     Medicína
Budou uděleny Mimořádné Ceny Neuron
Dagmar Garciová 14.9.2020

Současná situace a zkušenost s celosvětovou pandemií nového koronaviru nám znovu zdůrazňuje významnou roli vědy v řešení globálních výzev. Proto letos předá Nadační fond Neuron Mimořádné Ceny Neuron dvěma excelentním českým vědcům, kteří se zasloužili o celosvětový vědecký přínos v boji proti virovým pandemiím a bakteriálním nákazám..

Jména laureátů budou odtajněna při slavnostní ceremonii, která se uskuteční v Den české státnosti 28. září 2020 ve Státní opeře Praha. Během ní se odehraje divadelní hra Dejvického divadla Elegance molekuly.

Cílem letošního mimořádného ročníku je upozornit na významnou roli českých vědců na poli světové vědy, na důležitost dlouhodobé podpory vědy a jejího propojování napříč zeměmi a obory.

Laureáty vybíraly vědecké osobnosti rady fondu. „Vědců si nesmírně vážíme a víme, že jejich úsilí právě teď ovlivňuje naše životy více než kdy jindy. Letošním předáváním Mimořádných Cen Neuron jim proto chceme hlavně poděkovat a ukázat, jak je důležité propojovat svět vědy a byznysu a výsledky popularizovat široké veřejnosti,“ říká Monika Vondráková, Neuron Founder.

Právě mimořádný příběh o úspěšném propojení vědy a byznysu vypráví divadelní hra Elegance molekuly, jejíž vznik Nadační fond Neuron finančně podpořil. Mapuje životní cestu slavného českého chemika – profesora Antonína Holého.

Ten díky mezioborové spolupráci a podpoře osvícených byznysmenů objevil antivirotika, která dodnes zachraňují miliony pacientů s AIDS nebo hepatitidou typu B. V současnosti na jeho práci navazují laboratoře po celém světě v rámci boje proti nemoci COVID-19. „Profesor Holý a jeho tým vymysleli funkční terminaci řetězení DNA. Byli ve správné době na správném místě a byli připraveni.

Jejich životní příběh obsáhl zánik bipolárního světa, nástup HIV ale i vznik gigantické farmaceutické firmy. Začal jsem o tom všem mluvit s kamarády a známými a zjistil, že většina z nich Antonína Holého nezná.

Tak jsem se pustil do psaní,“ popisuje svou motivaci režisér Petr Zelenka.

„Hra Elegance molekuly přesně shrnuje to, o co se v Neuronu snažíme už přes jedenáct let: excelentní česká věda, ruku v ruce s podporou osvícených mecenášů může měnit svět. Letošní laureáti jsou toho opět důkazem.

Poprvé v historii fondu přizveme na slavnostní ceremonii širokou veřejnost prostřednictvím přímého přenosu České televize na kanále ČT2. Věříme, že oslava Dne české státnosti tím bude obohacena o nový rozměr,“ doplňuje Monika Vondráková.

Související články
Medicína 17.4.2025
Akutní i chronické leukemie patří mezi nádorová onemocnění krve a krvetvorby, pro která v současnosti neexistuje screeningový program zachycující nemoc v široké populaci. Na leukemii však může poukázat běžné vyšetření krevního obrazu – ať již v rámci pravidelných preventivních kontrol u praktického lékaře, nebo v případě příznaků. Důležitým předpokladem je, aby pacient určité symptomy rozpoznal […]
Medicína 15.4.2025
Ročně zemře na vykrvácení až 1,5 milionu lidí po celém světě. Mnoho nemocnic se přitom potýká s nedostatkem krve pro transfuze, a to z důvodu neustálého poklesu dárcovství krve v kombinaci se zvýšenou poptávkou po krevních transfuzích z důvodu zvýšeného stárnutí populace, provádění rozsáhlých chirurgických zákroků či léčby chemoterapií, teroristických útoků i mezinárodních vojenských konfliktů. […]
Medicína 15.4.2025
Většina lidí si nevybaví nic, případně jen velmi málo z doby, kdy jim byly méně než tři roky. Už slavný rakouský psycholog a zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud nazval tento jev infantilní amnézií. Pokud jsou tyto vzpomínky klíčem k rozvoji naší identity v dospělosti, jak je možné, že si je nepamatujeme? Paměť je složitý a komplexní […]
Svět si nedávno prošel pandemií covidu, každoročně se objevují chřipkové epidemie a obavy vzbuzuje i ptačí chřipka. Kontrola šíření virů tak zůstává i nadále globální výzvou. Vědci z University of Pennsylvania se pokusili vyvinout antivirovou žvýkačku bránící přenosu viru chřipky či herpes simplex mezi lidmi. Vyrobená je z luštěniny! Předtím, než vypukla pandemie covidu, používal […]
Demence souvisí se ztrátou paměti, zmateností a kognitivními problémy. To se ví. Co když ale první varovné signály nepocházejí z mozku, ale z očí? Nedávná vědecká studie ukázala, že změny ve zrakovém vnímání mohou předpovědět demenci až 12 let před její oficiální diagnózou. Zjištění otevírají dveře novým možnostem včasné detekce a prevence neurodegenerativních onemocnění. Zrak […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz