Domů     Medicína
Budou uděleny Mimořádné Ceny Neuron
Dagmar Garciová 14.9.2020

Současná situace a zkušenost s celosvětovou pandemií nového koronaviru nám znovu zdůrazňuje významnou roli vědy v řešení globálních výzev. Proto letos předá Nadační fond Neuron Mimořádné Ceny Neuron dvěma excelentním českým vědcům, kteří se zasloužili o celosvětový vědecký přínos v boji proti virovým pandemiím a bakteriálním nákazám..

Jména laureátů budou odtajněna při slavnostní ceremonii, která se uskuteční v Den české státnosti 28. září 2020 ve Státní opeře Praha. Během ní se odehraje divadelní hra Dejvického divadla Elegance molekuly.

Cílem letošního mimořádného ročníku je upozornit na významnou roli českých vědců na poli světové vědy, na důležitost dlouhodobé podpory vědy a jejího propojování napříč zeměmi a obory.

Laureáty vybíraly vědecké osobnosti rady fondu. „Vědců si nesmírně vážíme a víme, že jejich úsilí právě teď ovlivňuje naše životy více než kdy jindy. Letošním předáváním Mimořádných Cen Neuron jim proto chceme hlavně poděkovat a ukázat, jak je důležité propojovat svět vědy a byznysu a výsledky popularizovat široké veřejnosti,“ říká Monika Vondráková, Neuron Founder.

Právě mimořádný příběh o úspěšném propojení vědy a byznysu vypráví divadelní hra Elegance molekuly, jejíž vznik Nadační fond Neuron finančně podpořil. Mapuje životní cestu slavného českého chemika – profesora Antonína Holého.

Ten díky mezioborové spolupráci a podpoře osvícených byznysmenů objevil antivirotika, která dodnes zachraňují miliony pacientů s AIDS nebo hepatitidou typu B. V současnosti na jeho práci navazují laboratoře po celém světě v rámci boje proti nemoci COVID-19. „Profesor Holý a jeho tým vymysleli funkční terminaci řetězení DNA. Byli ve správné době na správném místě a byli připraveni.

Jejich životní příběh obsáhl zánik bipolárního světa, nástup HIV ale i vznik gigantické farmaceutické firmy. Začal jsem o tom všem mluvit s kamarády a známými a zjistil, že většina z nich Antonína Holého nezná.

Tak jsem se pustil do psaní,“ popisuje svou motivaci režisér Petr Zelenka.

„Hra Elegance molekuly přesně shrnuje to, o co se v Neuronu snažíme už přes jedenáct let: excelentní česká věda, ruku v ruce s podporou osvícených mecenášů může měnit svět. Letošní laureáti jsou toho opět důkazem.

Poprvé v historii fondu přizveme na slavnostní ceremonii širokou veřejnost prostřednictvím přímého přenosu České televize na kanále ČT2. Věříme, že oslava Dne české státnosti tím bude obohacena o nový rozměr,“ doplňuje Monika Vondráková.

Související články
Medicína Ostatní 20.11.2024
Metabolismus znamená život a život je nemyslitelný bez buňky. Tyhle automatické pravdy začíná výzkum zpochybňovat. Vědci vyvinuli metabolismus, který se sám udržuje, přitom buňku nepotřebuje. Je to zatím jen první krok, spíš nesmělý, ale naděje – i obavy – s ním spojené jsou obrovské.   Před několika měsíci vydala Společnost Maxe Plancka zprávu, která by […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
Medicína 16.11.2024
Puberta startuje u dívek kolem 10 až 12 let, ale stále častěji se objevují případy, kdy k tomuto procesu dochází mnohem dříve. Nové studie naznačují, že jedním z faktorů, které mohou hrát roli při předčasném nástupu puberty, jsou chemikálie přítomné v prostředí, s nimiž děti přicházejí do styku od útlého věku. Chemikálie, které jsou spojovány […]
Medicína Ostatní 15.11.2024
Postupná ztráta vlasů u mužů je přijímána jako něco běžného a normálního. Oproti tomu o ztrátě vlasů u žen se příliš nemluví, přestože s ní bojuje až 40 % žen po čtyřicítce. Příčin může být hned několik. Vypadávání vlasů ve formě skvrn nebo úplná ztráta vlasů i tělního ochlupení je pak příznakem autoimunitního onemocněními, zvaného […]
Medicína 10.11.2024
Vědecký svět dosáhl dalšího významného milníku. Výzkumníci totiž dokázali vytvořit syntetická lidská embrya pouze z kmenových buněk, což znamená, že pro jejich vznik nebyly potřeba vajíčka ani spermie. Tento objev, který je považován za přelom v oblasti výzkumu embryonálního vývoje, nabízí nové příležitosti pro pochopení genetických poruch a příčin opakovaných potratů. Zároveň však přináší řadu […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz