Již v úterý 18. srpna dorazí vědci z Biologického centra AV ČR ve své mobilní laboratoři na Sokolský ostrov v Českých Budějovicích a přivezou spoustu exponátů, které poodhalí všem zájemcům z řad široké veřejnosti tajuplný svět půdy.
Zájemci se tak mohou těšit na živé půdní živočichy, které si detailně prohlédnou pod binolupami a mikroskopy. Specialisté zároveň nastíní, jak dlouho se v půdě rozkládají odpadky, jak správně kompostovat bioodpad a mnoho dalšího.
„Naše půda nevzkvétá. Kvůli tomu jak nešetrně ji využíváme, ztratila velké množství organické hmoty a biologické rozmanitosti, a tedy už neplní správně všechny své funkce,“ říká půdní bioložka Veronika Jílková z Biologického centra AV ČR, která je organizátorkou úterního programu v Českých Budějovicích.
V mobilní laboratoři chtějí vědci lidem ukázat, jak by zdravá půda měla vypadat, a co je třeba udělat pro to, abychom ji pomohli dostat se zpět do kondice.
Návštěvníci uvidí, jak se zkoumá půda pod mikroskopem, jak vypadá půdní agregát, jací živočichové žijí v půdě a v čem jsou prospěšní, nebo jak správně třídit bioodpad, abychom mohli třeba i s pomocí žížal vyrobit pro půdu blahodárný kompost.
Připraveno je několik půdních kvízů a také dílnička pro děti, které si budou moct namíchat správný substrát a zasadit semínka rostlin.
Akce je spolufinancována z programu Strategie AV21 – Potraviny pro budoucnost.