Domů     Příroda
Digitální ilustrace zachycující přírodu
Pavel Polcar 28.7.2020

Jak lze vytvářet ilustrace divoké přírody pomocí technologií, ukazuje nová výstava z cyklu Příroda v ilustraci v Národním zemědělském muzeu Ohrada.

Letošní 12. ročník je věnován dílu mladé ilustrátorky Martiny Nacházelové, která ve své tvorbě zachycuje zejména život ptactva. V zámeckých expozicích jsou rovněž k vidění vzácné vycpaniny ptáků, pocházející z první poloviny 19. století. Výstavu Příroda v ilustraci je možné zhlédnout od 1. srpna do 31. října.

Martina Nacházelová (*1990) patří k takzvané nové generaci umělců. Při své tvorbě využívá především moderní technologie, konkrétně digitální malbu ve Photoshopu. Vystudovala zoologii a jejím velkým koníčkem je pozorování ptáků, tzv.

birdwatching. Ptáci jsou rovněž hlavním námětem jejích ilustrací. Přes svůj mladý věk se již může pochlubit řadou úspěchů, mezi které patří i vítězství v soutěži Věda je krásná pořádané Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy v Praze.

Ilustrace mladé umělkyně mohou milovníci přírody obdivovat například v Hnízdním atlasu ptáků Evropy, který vyjde na podzim roku 2020 a pro který poskytla ilustrace bez nároku na honorář. „Digitální kreslení se s rozvojem technologií stává čím dál tím populárnější jak mezi profesionály, tak mezi lidmi, co si kreslí jen tak, pro radost.

Oproti tradiční malbě na papír nebo plátno má řadu výhod, a tím nemyslím jen tlačítko zpět. Digitální obrázek je snadno využitelný v digitálním prostředí, snadněji připraven k tisku a snadněji se pošle například zákazníkovi přes půl světa.

A to bez nutnosti skenování, které je například u velkých formátů poměrně obtížné. A s velkou pravděpodobností se ve skenu ztratí některé barevné detaily,“ říká ilustrátorka.

Kromě samotných ilustrací ptactva je na nové výstavě možné v expozicích zámku Ohrada zhlédnout také rozsáhlou sbírku vzácných dermoplastik ptáků. Některé dermoplastické preparáty pocházejí z první poloviny 19. století, a lze je tak považovat za nejstarší sbírkové předměty Národního zemědělského muzea.

Ornitologická sbírka, jež je nyní součástí podsbírky Zoologie, je uložena právě v muzeu lesnictví, myslivosti a rybářství na zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou. Sbírka obsahuje také vejce, hnízda a v malé míře i trus a vývržky ptáků převážně ze střední Evropy.

Martina Nacházelová – koliha severní (Numenius borealis)

Prokazatelně nejstarší dochované sbírkové předměty jsou preparáty supů bělohlavých (Gyps fulvus) z roku 1844. K nejcennějším patří preparáty čírky úzkozobé (Marmaronetta angustirostris), které jsou dokladem jediného výskytu tohoto druhu na našem území v roce 1892. Cenné jsou rovněž tmavé formy puštíka bělavého (Strix uralensis) ze Šumavy, které byly v roce 1851 mylně popsány jako samostatný druh – sůva šumavská (Strix sumaviensis).

Ve sbírce nalezneme mnoho dalších vzácných druhů, např. sýkoru azurovou (Cyanistes cyanus), stepokura kirgizského (Syrrhaptes paradoxus), dropa velkého (Otis tarda) a malého (Tetrax tetrax), skalníka zpěvného (Monticola saxatilis), raroha jižního (Falco biarmicus), rybáka bahenního (Chlidonias hybridus) a řadu dalších.

Za zhruba 180 let své existence se ohradská ornitologická sbírka rozrostla na jednu z nejrozsáhlejších sbírek ptáků v České republice,“ doplňuje ředitel Národního zemědělského muzea pobočka Ohrada Jiří Houdek.

Výstavní cyklus Příroda v ilustraci probíhá v Národním zemědělském muzeu Ohrada již od roku 2004. Jeho cílem je postupně představovat naše přední ilustrátory knih o přírodě formou samostatné výstavy. Návštěvníci jsou blíže seznamováni s osobností autora, jehož dosud znali jen z reprodukcí jeho výtvarných děl.

Do cyklu jsou zařazováni jak autoři zabývající se vědeckou ilustrací, tak ilustrátoři populárně naučných knih a beletrie s tématikou přírody.

Předchozí článek
Související články
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13 metrů. Nyní vědci v Indii objevili obratle zřejmě ještě většího příslušníka podřádu hadi… V hnědouhelném dole Panandhro v indickém státě Gudžarát bylo objeveno celkem […]
Chilli papričky jsou dnes nedílnou součástí čínské kuchyně, především v podobě pálivé omáčky chili crisp, na kterou nedá řada lidí dopustit. Čína ale rozhodně není domovinou pálivých papriček, které tvoří základ této omáčky. Jak se tedy do Číny dostaly? Rostliny Capsicum, mezi které se řadí jak klasické papriky, tak i pálivé chilli papričky, pochází ze […]
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidnatější metropole, Šanghaj, se za poslední století propadla o více než tři metry… K tomuto závěru došel tým čínských odborníků po detailním prozkoumání 82 měst, včetně […]
V roce 2023 stoupla globální hladina oxidu uhličitého na 419 částic na milion, což je přibližně o 50 % více než před průmyslovou revolucí. To znamená, že ve vzduchu je zhruba o 50 procent více molekul oxidu uhličitého než v roce 1750. A jak se oxid uhličitý hromadí v atmosféře, zachycuje stále více tepla, což […]
Ostrov Morgan Island, nacházející se u pobřeží Jižní Karolíny, nedostatkem turistického zájmu netrpí. Krouží kolem něj řada vyhlídkových lodí, žádný člen jejich posádky však na ostrov, posetý vzrostlými duby a hustými křovinami a disponující písečnými plážemi, vstoupit nesmí. Jeho obyvateli jsou totiž opice. Jasně viditelné cedule lidem vstup na ostrov zakazují. Obývají jej totiž makakové […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz