Ne, muži opravdu nepochází z Marsu a ženy z Venuše. Ač se to často na první pohled nezdá, obě pohlaví skutečně náleží jedinému živočišnému druhu. Přesto jsou v různých ohledech rozdílná a nutno podotknout, že většinu rozdílů příroda nezařídila jen tak, pro nic za nic – propůjčují jim specifické vlastnosti, které jsou nezbytné k přežití..
Ale ještě než se s vámi podělíme o ty nejzajímavější, připomeňme si společné znaky, o nichž jste možná doposud netušili: z genetického hlediska se muži a ženy shodují na 98,5 procenta a jejich těla vytváří stejné hormony, ovšem v jiném množství.
1. Muži mají díky vyšší hustotě kolagenu hrubší kůži (v průměru o 25 %), silnější kosti, šlachy a vazy. Jejich tělo je uzpůsobeno na fyzicky náročnější práci – obvykle disponuje větším množstvím příčně pruhované svaloviny.
Ta je navíc rychlejší a silnější. Ženy jsou zase odolnější vůči svalové únavě a rychleji se zotavují.
Tip: Vážně i nevážně o práci a podnikání si můžete přečíst v magazínu Bway.cz.
2. Lidské tělo potřebuje ke správnému fungování minimální množství železa. Prvek je obsažen především v hemoglobinu (červené krevní barvivo) a krvinky by bez něj nemohly okysličovat tkáně.
Nedostatek železa nazýváme chudokrevnost a ženy jí trpí častěji než muži. Souvisí se ztrátou krve během menstruace v plodném období života (typicky mezi 14 a 50 lety).
3. Další nezbytnou látkou pro zdraví je folát neboli kyselina listová. Důležitý vitamín sice potřebují obě pohlaví, mnohem důležitější je ale pro ženy, a to v období těhotenství, kdy je klíčový při vývoji nervové soustavy dítěte.
Tip: Další zajímavosti o zdraví a zdravém životním stylu se dočtete na fittyn.cz.
4. Velmi oblíbeným a jistě zajímavým tématem je rozdíl mezi typickým mužským a ženským mozkem. Že fungují trochu jinak, je z chování příslušníků obou pohlaví zřejmé na první pohled. Rozdíly tkví ve velikosti, stavbě i fungování.
Zatímco mužský mozek obsahuje více šedé kůry mozkové, na ženskou mozkovnu připadá větší množství bílé moty. V praxi se odlišná struktura projevuje rozdílným zpracováváním emocí, jiným sociálním a sexuálním chováním.
5. Rozdílnost pohlaví vychází najevo i při pohledu na prsty. Ženy mají většinou nejdelší ukazováček, muži prsteníček.
Tip: Nechte se inspirovat dalšími zajímavými fakty na ostrov-inspirace.cz.
6. Když muž vyvíjí pohybovou aktivitu, jeho primárním zdrojem energie jsou karbohydráty (tzn. sacharidy). Ženy ji berou z tukové tkáně.
7. Zmínili jsme, že obě pohlaví produkují stejné hormony. Liší se v množství: průměrný dospělý muž má v jednom decilitru krve 270-1070 nanogramů, žena 15-70 nanogramů. Mužům však kolem 30. věku života hladina testosteronu klesá (každoročně o cca procento), u žen zůstává stejná. Naproti tomu se po menopauze potýkají se se snížením hladiny estrogenu.
Článek jsme připravili ve spolupráci s magazínem PRO-MUŽE.CZ, který nabízí pravidelnou porci zajímavého čtení o lifestylových tématech.