Domů     Vesmír
Dotek budoucnosti a nová česká stopa v kosmu
Jan Zelenka 10.6.2020
Illustration in flight

Z Česka se stává kosmická laboratoř. Už více jak 50 firem se podílí na vývoji a výrobě hardwarových a softwarových řešení nejen pro evropské kosmické programy, ale i pro americkou NASA.

Roční příspěvek České republiky do Evropské kosmické agentury činí 59 milionů eur. Po očištění nákladů se suma vrací formou zakázek pro domácí firmy a vědu. Za 12 let, co je Česko členem Evropské kosmické agentury, se české firmy, akademie věd a vědecká pracoviště podílely na 23 družicích a sondách, které ESA realizovala – celkem pak na 350 projektech.

Revoluční Solar Orbiter a ty další

Ten nejzásadnější projekt vylétl letos 10. února. Díky sondě Solar Orbiter Evropské kosmické agentury ESA, na jejíž čtyřech z 10 vědeckých přístrojů pracovali Češi – za pár let uvidíme Slunce tak, jak ho dosud nikdy nikdo neviděl – spatříme jeho póly.

Češi se podílejí i na přípravě družic a sond k Marsu, k ledovým měsícům Jupitera nebo až do hloubky sluneční soustavy. Vyvíjejí systémy družicové navigace, telekomunikace a pozorování Země (družicové snímky) nebo jsou napojeny do mezinárodních projektů a spolupráce s velkými hráči.

Přispívají k výzkumu nadoblačných výbojů, experimentům v mikrogravitaci a vyvíjejí špičkové optomechanické systémy pro družice. Budou se podílet na rentgenovém pozorování vesmíru i na hledání druhé Země ve vesmíru….

Budoucí Ariane

A k tomu všemu jsou nově součástí vývoje nové rakety Ariane 6 Evropské kosmické agentury.

Na pražské výstavě Cosmos Discovery jsou vystaveny skutečné dva nové exponáty, kterých se návštěvníci mohou dotknout. Jsou to části rakety Ariane 6, která poletí k Měsíci. Plánovaný zkušební start by měl proběhnout už letos.

Komponenty budou na každé Ariane 6, která poletí do vesmíru. Na každé raketě tak bude česká stopa. Jde o zakázku na 25 let využívání,“ říká Ondřej Šváb, vedoucí oddělení kosmických technologií a aplikací ministerstva dopravy.

První komponent (obrázek vlevo) spojuje vnější plášť a urychlovací stupeň rakety Ariane 6 k elektromotoru, který zajišťuje řízení trysky. Díl po zpracování váží 15,81 kg a je ze slitiny hliníku, zinku hořčíku, mědi a zirkonia.

Druhý díl připevňuje pomocnou raketu na tuhé palivo k hlavnímu stupni rakety Ariane 6. Součástka musí vydržet maximální zatížení během startu 360 kN, což se dá srovnat s tahem 12 dospělých slonů. Komponenty jsou vyráběny ve společnosti ATC Space v Klatovech díky podpoře Ministerstva dopravy a Evropské kosmické agentury ESA.

Předchozí článek
Související články
Jednou z překážek obyvatelnosti Marsu je příliš nízká teplota jeho povrchu. Většina dosavadních plánů na její zvýšení zahrnovala přepravu obrovského množství různého materiálu ze Země, což by bylo velmi nákladné. Nyní však vědci přišli s mnohem levnější variantou, která by využívala marsovský prach… Mars je pro lidstvo zatím neobyvatelný. Předpokládá se, že se před miliardami […]
Lidé se snaží zkoumat zákonitosti fungování vesmíru už od počátku svých prvních letů do kosmu. K tomu jim pomáhají nejrůznější, někdy i dost šokující, experimenty. Díky tomu dnes víme, jak působí mikrogravitace na lidské tělo či na tekutiny. Všechny tyto poznatky posouvají naše znalosti o vesmírném prostředí, které chce člověk do budoucna obývat dlouhodobě, stejně […]
V Německu otevřeli lunární simulátor za 45 milionů eur, díky kterému budou evropští astronauté testovat vše od 3D tisku obydlí z měsíčního prachu až po pěstování potravin v tamních podmínkách. Projekt, provozovaný Evropskou kosmickou agenturou (ESA) a Německým střediskem pro letectví a kosmonautiku (DLR), nemá ve světě obdoby –⁠ ani NASA podobné zařízení nevlastní. Simulátor […]
Vesmír je poněkud děsivé místo. Někdy jedna planeta polyká druhou, jindy černé díry trhají hvězdy na kusy a pohlcují je v procesu známém jako slapový rozvrat, nebo jsme svědky kosmického kanibalismu.   Právě jeden z nejnásilnějších a nejenergetičtějších projevů kosmického kanibalismu pozorovala tento rok mezinárodní skupina astronomů. Kořistí černé díry bylo nebohé a mírumilovné mračno […]
Program Apollo a sovětské mise Luna dopravily na Zemi celkem 382 kg půdy a hornin z Měsíce, k doplnění mezer v našem vědění jich ale potřebujeme mnohem více. A vesmírné agentury nezahálí. Zatímco v Číně už se zkoumá materiál z odvrácené strany Měsíce, NASA s ESA hledá způsoby, jak získat vzorky z Marsu. Na konci července letošního roku svět obletěla zpráva, že […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz