Domů     Vesmír
Dotek budoucnosti a nová česká stopa v kosmu
Jan Zelenka 10.6.2020
Illustration in flight

Z Česka se stává kosmická laboratoř. Už více jak 50 firem se podílí na vývoji a výrobě hardwarových a softwarových řešení nejen pro evropské kosmické programy, ale i pro americkou NASA.

Roční příspěvek České republiky do Evropské kosmické agentury činí 59 milionů eur. Po očištění nákladů se suma vrací formou zakázek pro domácí firmy a vědu. Za 12 let, co je Česko členem Evropské kosmické agentury, se české firmy, akademie věd a vědecká pracoviště podílely na 23 družicích a sondách, které ESA realizovala – celkem pak na 350 projektech.

Revoluční Solar Orbiter a ty další

Ten nejzásadnější projekt vylétl letos 10. února. Díky sondě Solar Orbiter Evropské kosmické agentury ESA, na jejíž čtyřech z 10 vědeckých přístrojů pracovali Češi – za pár let uvidíme Slunce tak, jak ho dosud nikdy nikdo neviděl – spatříme jeho póly.

Češi se podílejí i na přípravě družic a sond k Marsu, k ledovým měsícům Jupitera nebo až do hloubky sluneční soustavy. Vyvíjejí systémy družicové navigace, telekomunikace a pozorování Země (družicové snímky) nebo jsou napojeny do mezinárodních projektů a spolupráce s velkými hráči.

Přispívají k výzkumu nadoblačných výbojů, experimentům v mikrogravitaci a vyvíjejí špičkové optomechanické systémy pro družice. Budou se podílet na rentgenovém pozorování vesmíru i na hledání druhé Země ve vesmíru….

Budoucí Ariane

A k tomu všemu jsou nově součástí vývoje nové rakety Ariane 6 Evropské kosmické agentury.

Na pražské výstavě Cosmos Discovery jsou vystaveny skutečné dva nové exponáty, kterých se návštěvníci mohou dotknout. Jsou to části rakety Ariane 6, která poletí k Měsíci. Plánovaný zkušební start by měl proběhnout už letos.

Komponenty budou na každé Ariane 6, která poletí do vesmíru. Na každé raketě tak bude česká stopa. Jde o zakázku na 25 let využívání,“ říká Ondřej Šváb, vedoucí oddělení kosmických technologií a aplikací ministerstva dopravy.

První komponent (obrázek vlevo) spojuje vnější plášť a urychlovací stupeň rakety Ariane 6 k elektromotoru, který zajišťuje řízení trysky. Díl po zpracování váží 15,81 kg a je ze slitiny hliníku, zinku hořčíku, mědi a zirkonia.

Druhý díl připevňuje pomocnou raketu na tuhé palivo k hlavnímu stupni rakety Ariane 6. Součástka musí vydržet maximální zatížení během startu 360 kN, což se dá srovnat s tahem 12 dospělých slonů. Komponenty jsou vyráběny ve společnosti ATC Space v Klatovech díky podpoře Ministerstva dopravy a Evropské kosmické agentury ESA.

Předchozí článek
Související články
Při pohledu na hvězdný pár v srdci úchvatného oblaku plynu a prachu astronomy čekalo překvapení. Hvězdné páry jsou si obvykle velmi podobné, jako dvojčata, ale v případě HD 148937 se jedna hvězda zdá být mladší a na rozdíl od druhé je magnetická. Nová data Evropské jižní observatoře (ESO) naznačují, že v systému byly původně hvězdy […]
Šest protonů v jádře, schopnost vytvářet čtyři vazby, za pozemských teplot a tlaků pevné skupenství, tak takový je uhlík. Právě on je základním stavebním kamenem veškerého života, jak jej na naší planetě známe. Nové výzkumy však ukazují, že nejen on je teoreticky schopen vytvářet živé organismy. Podle čerstvé studie by na jiných světech mohly fungovat […]
Americká agentura NASA hodlá v letošním roce odstartovat pátrání po stopách života v rámci Sluneční soustavy. K měsíci Europa proto bude vyslána sonda, která kromě vědeckých přístrojů ponese také speciální poselství o člověku a planetě Zemi. Budoucím poslíčkem byla „jmenována“ Europa Clipper, jež bude vybavena spoustou špičkových přístrojů sloužících k měření ledu zakrývajícího oceán či […]
V pondělí 8. dubna k nebi nad severní Amerikou vzhlédnou miliony pohledů. Uprostřed dne nebe potemní a obloha se zbarví do soumračna. Nastane úplné zatmění Slunce. I když od posledního neuplynulo ani 7 let, to letošní bude výjimečné. Měsíc je asi 400krát menší než Slunce, shodou okolností je také 400krát blíže Zemi. Čas od času nastane okamžik, […]
Lidí, kteří delší dobu pobývali ve vesmíru, není mnoho, takže se jakýkoliv výzkum, týkající se působení vesmírného prostřední na lidské zdraví, potýká s nedostatkem „účastníků“. Proto dlouhou dobu nebylo jasné, jak častým problémem je při pobytu na ISS „obyčejná“ bolest hlavy. Ačkoliv již od dob programu Apollo astronauti hlásili, že se při pobytu v prostředí […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz