Domů     Vesmír
Planeta, kde po večerech prší. Nikoliv však voda, nýbrž rozžhavené železo
Martin Janda 19.5.2020
This illustration shows a night-side view of the exoplanet WASP-76b. The ultra-hot giant exoplanet has a day side where temperatures climb above 2400 degrees Celsius, high enough to vaporise metals. Strong winds carry iron vapour to the cooler night side where it condenses into iron droplets. To the left of the image, we see the evening border of the exoplanet, where it transitions from day to night.

Pomocí dalekohledu ESO/VLT vědci pozorovali extrémní extrasolární planetu, u které předpokládají, že v její atmosféře prší železo. Na denní straně této mimořádně horké planety stoupají teploty až na 2 400 °C, což je dost na to, aby zde docházelo k odpařování kovů.

Silný vítr pak odnáší železné páry na chladnější noční stranu, kde z ní kondenzují kapky kapalného kovu..

„Dalo by se říct, že na této planetě jsou deštivé večery, až na to, že tady prší železo,“ říká profesor David Ehrenreich (University of Geneva, Švýcarsko), který je vedoucím výzkumu exotické exoplanety s označením WASP-76b, jehož výsledky byly zveřejněny v prestižním vědeckém časopise Nature.

Planeta obíhá kolem hvězdy vzdálené asi 640 světelných let od nás a na obloze se nachází v souhvězdí Ryb.

K takto nezvyklým projevům ‚počasí‘ zde dochází proto, že exoplaneta přivrací ke své mateřské hvězdě stále tutéž polokouli, zatímco druhá, chladnější, zůstává trvale ponořena do temnoty. Podobně jako Měsíc na oběžné dráze kolem Země má i planeta WASP-76b takzvanou slapově vázanou rotaci, to znamená, že jedno otočení kolem osy planetě trvá stejně dlouho, jako oběh kolem hvězdy.

Denní strana planety WASP-76b dostává od své hvězdy 1000krát více energie, než získává Země od Slunce. Panuje zde takové horko, že molekuly se rozpadají na atomy, a kovy, jako třeba železo, se odpařují do atmosféry.

Díky obrovskému rozdílu teplot mezi denní a noční stranou vzniká velmi silné proudění, které odnáší železné páry z extrémně horké strany na chladnější polokouli, kde teplota klesá asi na 1 500 °C.

Jak vědci uvádějí v této studii, polokoule planety WASP-76b se neliší jen panujícími teplotami, rozdílné jsou také chemické procesy probíhající na denní a noční straně. Pomocí dalekohledu ESO/VLT (Very Large Telescope) a přístroje ESPRESSO, které společně pracují na observatoři Paranal v Chile, se astronomům vůbec poprvé podařilo zaznamenat chemické variace na extrémně horké obří plynné extrasolární planetě.

Detekovali jasné známky železných par na ‚večerním‘ rozhraní, které odděluje denní a noční stranu planety. „Překvapivě se nám však nepodařilo pozorovat železné páry na ‚ranní‘ straně,“ upozorňuje David Ehrenreich. „Důvodem by mohl být železný déšť na noční polokouli tohoto světa extrémů.“.

„Pozorování ukazují, že v atmosféře horké strany planety WASP-76b se páry železa vyskytují velmi hojně“, říká astrofyzička María Rosa Zapatero Osorio (Centre for Astrobiology in Madrid, Španělsko), vedoucí vědeckého týmu přístroje ESPRESSO. „Část těchto par je dopravena až na noční stranu v důsledku rotace planety a také prostřednictvím proudění.

Tam je železo vystaveno mnohem chladnějšímu okolnímu prostředí, kondenzuje a v podobě deště padá hlouběji do atmosféry.“.

Související články
Vesmír Zajímavosti 12.1.2025
Život, jaký známe z naší planety, nemůže vzniknout kdekoli. Podmínky na naší planetě jsou ideálně vyladěné, takže životu se zde – prozatím – daří. Ale nebude tomu tak navěky. Aby mohl život, tak jak jej známe, prosperovat, musí se sejít řada okolností. Teplo, ale ne příliš velké, aby se nevyvařila další zásadní podmínka života – […]
Vesmír Zajímavosti 11.1.2025
Největší měsíc trpasličí planety Pluto Charon je tak velký, že se někdy o obou objektech mluví jako o dvojsystému. Však také poměr velikosti obou těles je 2:1. Nová simulace nyní naznačuje, jak tento okouzlující pár vznikl. Astronomové si dlouho kladli otázku, jak se Charon vůbec mohl dostat na oběžnou dráhu kolem Pluta. Článek publikovaný časopise […]
V polovině října 2024 zahájila plavbu dlouhou 2,9 miliardy kilometrů mise v mnoha ohledech výjimečná. NASA nikdy nevyslala k planetárnímu průzkumu větší kosmickou loď. V současnosti je na cestě z jednoho vodního světa do druhého s cílem hledat indicie k zodpovězení otázky staré jako lidstvo samo: Jsme ve vesmíru sami? Mars zklamal. Navzdory všem očekáváním […]
Vesmír 4.1.2025
Diskuse pod internetovými články nebo na sociálních sítích bývají leckdy výživné. A nemusí jít jen o politiku. I pod texty týkajícími se vědy se to leckdy hemží názory, nad kterými zůstává kritický rozum stát. „Třeba takový vesmírný výzkum, vždyť to jsou vyhozené mraky peněz, zvlášť když na naše děti musíme sbírat plastová víčka!“ Kosmický výzkum […]
Vesmír Zajímavosti 28.12.2024
Vskutku netradiční vánoční dárek obdrželi členové týmu NASA, který dohlíží nad operacemi sondy Parker Solar Probe. 24. prosince se aparát přiblížil ke Slunci více než kdykoliv předtím a více než jakákoliv jiná sonda. Pouhých 6,1 milionu kilometrů nad jeho rozpáleným povrchem se sonda pustila do odvážného manévru. Následovaly dva dny napětí, kdy vědecký tým napjatě […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz