Domů     Medicína
Chtělo by to více spánku a pohybu
Dagmar Garciová 19.5.2020

Tzv. zdravotní negramotnost se podle aktuálních údajů z mezinárodní výzkumné studie HBSC (Health Behaviour in School-aged Children) o zdraví a životním stylu školáků projevuje až u pětiny dětí ve věku mezi 13 a 15 lety. .

Výzkumu se účastnilo 9 tisíc školáků z 230 škol ze všech krajů Česka.

Do studie HBSC je zapojeno 48 států světa, v Česku experti testují zdravotní gramotnost pravidelně každé čtyři roky od roku 1994.

Podle odborníků nejsou děti schopny se zorientovat v pokynech lékařů či nedokážou vyhodnotit informace o zdraví, které jsou jim předloženy. Nevědí, co dělat, aby neohrožovaly jednak svoje zdraví, jednak zdraví osob v jejich okolí.

„Tyto děti vykazují nižší úroveň pohybové aktivity, mají například nižší konzumaci ovoce, zeleniny. Taky neplní spánková doporučení, jsou nervóznější nebo mají vyšší úroveň depresí,“ popisuje hlavní řešitel studie z Univerzity Palackého v Olomouci Michal Kalman.

Velkou roli pro zdravotní gramotnost dítěte bezesporu hraje jeho socioekonomické zázemí. Ze studie rovněž vyplynul fakt, že dívky jsou na tom mnohem lépe než chlapci – dívek je ve vybrané věkové kategorii zdravotně negramotných 16 %, chlapců 20 %.

„Není rozdíl mezi vesnicemi a městy, ale jsou poměrně větší mezikrajské rozdíly. Například sever Čech, zejména Ústecký a Liberecký kraj, vykazuje nižší míru zdravotní gramotnosti, naopak nejlépe vychází Praha, Kraj Vysočina a Zlínský kraj,“ doplňuje vědec z Univerzity Palackého.

U osob s nízkou úrovní zdravotní gramotnosti se projevují vyšší sklony (až dvojnásobné riziko) k užití alkoholu či drog. Riziko, že se z nich stanou pravidelní kuřáci, je dokonce téměř trojnásobné. Tyto děti mohou mít také častější psychosomatické obtíže, je u nich vyšší riziko depresí nebo mají nižší celkovou životní spokojenost.

Výrazný vztah je zejména mezi nízkou gramotností a stravovacími návyky. Děti z této skupiny jedí málo ovoce a zeleniny, často vynechávají snídani a více pijí např. energetické nápoje. Jsou rovněž méně pohybově aktivní a více trpí nedostatkem spánku.

Související články
Navzdory podfinancování, stávkám a přes všechny problémy je české zdravotnictví na vysoké úrovni. A výkladní skříní celého kolosu je porodnictví, i přes rostoucí neplodnost, vyšší počet těhotenských komplikací a ne zcela zdravých těhotných žen. České porodnictví se dlouhodobě drží na mimořádné úrovni. V nejvýznamnějších parametrech, jako je novorozenecká nebo mateřská úmrtnost, se ČR svými výsledky […]
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále více mladých párů. Loni se v Česku podle Českého statistického úřadu narodilo přibližně 91 000 dětí – nejméně za posledních 22 let. „Průměrný věk […]
Bolest hlavy trápí až 85 % dospělých, častěji se objevuje u žen a více než polovina pacientů bývá do věku 45 let. Nejčastěji se bolest hlavy, která není spojena s jiným onemocněním, například virózou, projeví jako migréna či tenzní bolest hlavy. Odborníci upozorňují, že mohou mít spojitost s přetížením a změnami na trapézovém svalu. Trapézový […]
Od loňska známe celkem přesnou odpověď: U štíhlého dospělého muže vědci napočítali celkem 36 bilionů buněk, u ženy 28 bilionů a u desetiletého dítěte 17 bilionů. Zjistili i počty jednotlivých typů buněk. Do mravenčí práce s počítáním buněk se pustil tým Iana A. Hattona z Institutu Maxe Plancka pro matematiku ve vědách, který sídlí v Lipsku. Dali […]
Kdo by nechtěl být zamilovaný, cítit motýly v břiše, neustále myslet na protějšek bez nutnosti spát či jíst. I když zamilovanost netrvá věčně, protože pro tělo je velmi vyčerpávající, přináší řadu zdravotních benefitů. Po fázi zamilovanosti následuje buď přetavení vztahu v dlouhodobý, nebo rozchod. A ten pořádně bolí, protože hormony, podílející se na pocitu zamilovanosti, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz