Domů     Příroda
Tábor odjede z Tábora pryč
Dagmar Garciová 18.5.2020

Za zdánlivě banální větou v nadpisu se skrývá výrazný úspěch ZOO Tábor, která vůbec poprvé v historii českých zoologických zahrad pošle do přírodní rezervace v ČR vlastního odchovance zubra evropského (Bison bonasus), který se pyšní jménem Tábor.

Ve středu 20. května naloží zkušení pracovníci zoologické zahrady Dvůr Králové nad Labem tříletého samce v táborské zoologické zahradě a odvezou ho do nově zřízené velkoplošné rezervace nedaleko Rokycan.

Ta vznikla nedávno podle vzoru ojedinělé rezervace velkých kopytníků ze středočeských Milovic.

Náš odchovanec se stane zakladatelem stáda v nejnovější rezervaci nedaleko Rokycan, kde budou zubři žít podobně svobodně jako ve volné přírodě,“ říká pyšně ředitel ZOO Tábor Evžen Korec. Vyvrcholí tak několikaleté úsilí odchovat a vypustit do přírody prvního v Česku narozeného zubra.

Zubr evropský kdysi volně obýval území celé Evropy včetně české kotliny, ale na počátku 20. století byl ve volné přírodě vyhuben. Jen díky systematické mezinárodní spolupráci soukromých chovatelů a zoologických zahrad se podařilo největší suchozemské obratlovce Evropy zachránit.

Táborská zahrada, jíž Korec vtiskl tvář místa zaměřeného na chov zvířecích druhů ohrožených vyhynutím, se připojila ke snahám o rozšíření počtu těchto impozantních kopytníků před čtyřmi lety. Původně pětičlenné stádo pocházející z Polska a Německa se rozrostlo již o čtyři mláďata.

Z každého odchovaného mláděte máme pochopitelně velkou radost, ale ze samiček vždy o něco větší. Samci se totiž, na rozdíl od opačného pohlaví, nemohou připojit k jinému stádu a musí založit zcela nové.

To také znamená zcela nový životní prostor, a to bohužel není v hustě osídlené české krajině jednoduchý úkol,“ říká hlavní zoolog táborské zoo Ondřej Kott.

Tábor se narodil jako vůbec první z odchovanců a jméno dostal na počest svého rodiště. Všichni zubři narození v ZOO Tábor jsou zapsáni v evropské plemenné knize, kde mají rezervovaná jména začínající slabikou Ta-.

Letos v lednu odjely z milovické rezervace do Rokycan tři mladé zubří samice, které se v bývalém vojenském prostoru narodily. Díky získání nepříbuzného samce ze ZOO Tábor vznikne v Česku nový chov těchto vzácných kopytníků.

To je pro záchranu ohroženého druhu nesmírně cenné. Zubrů je na světě zhruba sedm a půl tisíce, až dosažení hranice deseti tisíc jedinců je považováno za jeho definitivní záchranu. Proto je každá další chovná skupina nesmírně cenná,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Související články
Příroda Vesmír 13.7.2025
Šest protonů v jádře, schopnost vytvářet čtyři vazby, za pozemských teplot a tlaků pevné skupenství, tak takový je uhlík. Právě on je základním stavebním kamenem veškerého života, jak jej na naší planetě známe. Některé výzkumy však ukazují, že nejen on je teoreticky schopen vytvářet živé organismy. Podle jedné studie by na jiných světech mohly fungovat […]
Příroda 12.7.2025
Aktuální měření ukazují, že naše planeta letos v červenci zažila kratší dny, než bývá obvyklé. Jde o součást dlouhodobého procesu, jehož příčinou je jak jádro Země, tak i změny klimatu. Brzká ranní svítání a pozdní soumrak jsou s letními měsíci v našich zeměpisných šířkách neodmyslitelně spojeny. Ale při pohledu z vesmíru je současná realita trochu […]
Podle nejnovější studie přispívá vlastnictví psa nebo kočky k tomu, že si lidé zachovávají i s přibývajících věkem některé mozkové funkce, což je pro stárnoucí světovou populaci dobrou zprávou. Vlastnictví ptáků nebo ryb kupodivu takový pozitivní vliv na lidský mozek nemá. Globální populace stárne, což zvyšuje míru výskytu demence. Podle Světové zdravotnické organizace jich v […]
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spánek stává luxusem. Jenže spánek není jen odpočinek. Je to chvíle, kdy se tělo opravuje, mozek uklízí, srdce zklidňuje, imunita […]
Objevy Příroda 9.7.2025
Křehké, chutné, plné vitamínů a antioxidantů – klíčky si v posledních letech našly pevné místo ve zdravé kuchyni. Nový český výzkum nyní přináší převratnou inovaci v jejich pěstování. Vědecký tým z CARC vedený Ing. Eliškou Kováříkovou, Ph.D. objevil způsob, jak klíčení spojit s fermentací pomocí mléčných bakterií. Výsledkem jsou klíčky s delší trvanlivostí, ochranou proti kontaminaci a zároveň […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz