Domů     Historie
La Garduña – Andaluská mafie, která možná vůbec neexistovala!

komerční sdělení

Středověk je pro nás do značné míry zahalen tajemstvím, ostatně ne nadarmo se tomuto období říká doba temna. A právě až do středověku je možné vystopovat počátky jedné utajené mafiánské organizace, která možná vůbec neexistovala. O to je její příběh tajemnější.

Mafie je obecné označení pro organizovanou skupinu, která operuje často mimo zákon, drží v rukou neoficiální nadvládu nad určitým územím, svoje příznivce odměňuje a zrádce tvrdě trestá. Nejznámější mafií, která skutečně existovala (a dodnes existuje) je mafie sicilská.

S mafií ovšem máme spojeny především romantické představy New Yorku, Chicaga a dalších velkých měst USA 20. a 30. let 20. století a jména jako Al Capone nebo Lucky Luciano.

Trochu stranou stojí organizace s názvem La Garduña, která vznikla v období středověku na území španělské Andalusie. Klasické mafiánské praktiky se v ní mísí se ztělesněním tradičních představ o svobodných zednářích – ostatně o obou těchto organizacích kolují světem konspirační teorie.

První informace o mýtické mafii La Garduña pocházejí z díla Víctora de Fereala s názvem Misterios de la inquisición española y otras sociedades secretas de España (Tajemství španělské inkvizice a dalších tajných společností Španělska) z roku 1850. A právě tam vodítka historiků končí.

Podle zastánců teorie o reálném základu La Garduñy šlo o organizovanou skupinu, která vznikla na základech vězeňského gangu. Měla být založena okolo roku 1417 a údajně měla na starosti „špinavou práci“ nechvalně proslulé inkvizice.

Jiné spekulace hovoří dokonce o tom, že La Garduña vytvořila základy pro nejznámější italské mafie Cosa Nostra, ‘Ndrangheta a Camorra.

Ať už to bylo jak chtělo, vznikl na představách o španělské mafii dramatický seriál Ve spárech Garduñy. Ten vypráví o vlivu organizace především v andaluské Seville po epidemii černé smrti a také v monopolu tohoto města při obchodech s Amerikou.

Na pozadí společenských nepokojů a sociální nespokojenosti obyvatel se odehrávají příběhy jednotlivců, kteří se s La Garduñou buďto snaží bojovat, nebo jsou její součástí. Seriál vznikl v roce 2019 jako druhá řada seriálu Morová rána a dostal podtitul Ve spárech Garduňy. Na šestidílný seriál se nyní mohou nově podívat i čeští diváci.

Svůj pohled na to, do jaké míry je tento seriál postavený na skutečnosti, můžete získat vždy ve čtvrtek od 16. dubna vždy ve 21:45 hodin na kanále Epic Drama. Španělské mysteriózní drama vás jistě vtáhne do děje už svým prvním dílem.

Trailer:

https://youtu.be/kVUAuqg9xU0

Související články
V severozápadní Evropě se před zhruba 6 000 až 7000 lety usadili neolitičtí farmáři pocházející z východního Středomoří. Před 5300 až 4900 lety však záhadně zmizeli. Mohly za to morové epidemie, nebo neúroda? Neolitičtí farmáři přišli do severozápadní Evropy z východního Středomoří, aby zde nahradili malé skupinky lovců a sběračů. Přinesli s sebou zemědělství a […]
Erupce sopky Vesuv v roce 79 byla smrtící, drtivá a nekompromisní. Avšak nejen ona tehdy vraždila. Nová zjištění potvrzují hypotézu, že mnoho lidí v Pompejích, Herculaneu a dalších městech tehdy zemřelo při zřícení budov v důsledku zemětřesení. Výzkum publikovaný v časopise Frontiers in Earth Science přináší důkazy, že Pompeje byly současně se sopečnou erupcí zničeny […]
Fermentace neboli kvašení je technikou, která prodlužuje trvanlivost potravin, zlepšuje jejich stravitelnost a obohacuje jejich chuť. Až třetina všech potravin, konzumovaných člověkem, se vyrábí nějaký způsobem kvašení. Od chleba přes jogurt, pivo a víno až po kimči či miso. Nyní zažívá fermentace svoji renesanci. Existuje více druhů fermentace, nejčastější je kvašení alkoholové a mléčné. Při […]
První počítače spatřily světlo světa ve třicátých letech 20. století. Zatímco jejich stavbou se zabývali muži, programování těchto strojů bylo výhradně doménou žen. Průkopnickými příspěvky k počítačovému programování, vývoji softwaru a návrhu a implementaci programovacích jazyků přispěla i jedna ze tří prvních „programátorek“ na světě, Grace Hopperová. Narodila se jako Grace Murrayová v roce 1906 […]
Dosud neznámou neolitickou osadu u Kutné Hory objevili badatelé z Archeologického ústavu AV ČR. Unikátní je v tom, že v následujících tisíciletích na jejím místě nevznikla žádná jiná sídliště a díky tomu se místo perfektně zachovalo – včetně půdorysů čtyř dlouhých domů. Život prvních neolitických obyvatel nebyl jednoduchý a byl pevně spjat s přírodou. Jídlo […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz