Domů     Historie
La Garduña – Andaluská mafie, která možná vůbec neexistovala!

komerční sdělení

Středověk je pro nás do značné míry zahalen tajemstvím, ostatně ne nadarmo se tomuto období říká doba temna. A právě až do středověku je možné vystopovat počátky jedné utajené mafiánské organizace, která možná vůbec neexistovala. O to je její příběh tajemnější.

Mafie je obecné označení pro organizovanou skupinu, která operuje často mimo zákon, drží v rukou neoficiální nadvládu nad určitým územím, svoje příznivce odměňuje a zrádce tvrdě trestá. Nejznámější mafií, která skutečně existovala (a dodnes existuje) je mafie sicilská.

S mafií ovšem máme spojeny především romantické představy New Yorku, Chicaga a dalších velkých měst USA 20. a 30. let 20. století a jména jako Al Capone nebo Lucky Luciano.

Trochu stranou stojí organizace s názvem La Garduña, která vznikla v období středověku na území španělské Andalusie. Klasické mafiánské praktiky se v ní mísí se ztělesněním tradičních představ o svobodných zednářích – ostatně o obou těchto organizacích kolují světem konspirační teorie.

První informace o mýtické mafii La Garduña pocházejí z díla Víctora de Fereala s názvem Misterios de la inquisición española y otras sociedades secretas de España (Tajemství španělské inkvizice a dalších tajných společností Španělska) z roku 1850. A právě tam vodítka historiků končí.

Podle zastánců teorie o reálném základu La Garduñy šlo o organizovanou skupinu, která vznikla na základech vězeňského gangu. Měla být založena okolo roku 1417 a údajně měla na starosti „špinavou práci“ nechvalně proslulé inkvizice.

Jiné spekulace hovoří dokonce o tom, že La Garduña vytvořila základy pro nejznámější italské mafie Cosa Nostra, ‘Ndrangheta a Camorra.

Ať už to bylo jak chtělo, vznikl na představách o španělské mafii dramatický seriál Ve spárech Garduñy. Ten vypráví o vlivu organizace především v andaluské Seville po epidemii černé smrti a také v monopolu tohoto města při obchodech s Amerikou.

Na pozadí společenských nepokojů a sociální nespokojenosti obyvatel se odehrávají příběhy jednotlivců, kteří se s La Garduñou buďto snaží bojovat, nebo jsou její součástí. Seriál vznikl v roce 2019 jako druhá řada seriálu Morová rána a dostal podtitul Ve spárech Garduňy. Na šestidílný seriál se nyní mohou nově podívat i čeští diváci.

Svůj pohled na to, do jaké míry je tento seriál postavený na skutečnosti, můžete získat vždy ve čtvrtek od 16. dubna vždy ve 21:45 hodin na kanále Epic Drama. Španělské mysteriózní drama vás jistě vtáhne do děje už svým prvním dílem.

Trailer:

https://youtu.be/kVUAuqg9xU0

Související články
V lokalitě Cañada Seca na západě Argentiny objevili vědci hrob, který vedle koster nejméně 24 lidí obsahoval i částečnou kostru vyhynulého druhu lišky. Zkoumání naznačují, že byla zřejmě oblíbeným „domácím“ mazlíčkem, proto se jí dostalo pocty být pohřbená spolu se svými „páníčky“. Naleziště, nacházející se asi 210 kilometrů jižně od argentinského města Mendoza, bylo objeveno […]
Zhruba 5200 let staré Ötziho přírodně mumifikované tělo bylo nalezeno roku 1991 v Ötztalských Alpách, odtud pochází jeho jméno. Je nejstarší známou evropskou, přírodně zachovanou, mumií, která nabízí nebývalý pohled na Evropany doby měděné. Nyní se vědci zaměřili na zkoumání jeho tetování a techniky, pomocí které vznikla. Ötzi měřil kolem 160 centimetrů a vážil asi […]
Včera, 8. dubna 2024, bylo možné pozorovat úplné zatmění Slunce v Mexiku, Spojených státech a Kanadě. Podle všeho byli už dávní Mayové schopni předvídat tento jev, který pro ně představoval umírání slunečního boha, a přijmout opatření, aby nenastal konec světa. Zatmění Slunce je astronomický jev, který nastane, když Měsíc vstoupí mezi Zemi a Slunce, takže […]
Nový archeologický výzkum, jenž probíhá v ruinách starořímského města Pompeje, které roku 79 zničila erupce sopky Vesuv, odhalil také několik domů, které byly v době výbuchu sopky v rekonstrukci. To vědcům umožnilo seznámit se se stavebními postupy, které Římané používali. Možná bychom se jimi měli nechat inspirovat… Starořímské město Pompeje se nacházelo v Neapolském zálivu. […]
Mělo „srdce“ z kamene, a svou rozlohou předčilo i starověký Řím. Vynikalo totiž majestátními stavbami, důmyslným obchodem i nerostným bohatstvím. Dnes je považováno za kolébku dávné moudrosti, která však na své rozluštění stále ještě čeká. Civilizace, která zde v klasickém období sídlila, totiž představuje pro archeology a vědce těžší oříšek než Mayové. Její jazyk nám […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz