Domů     Zajímavosti
Pandemie koronaviru mění naše priority a způsob trávení volného času
Martin Macourek 27.3.2020

Současnou situaci si ještě nedávno nikdo nedokázal představit ani ve snu. Pandemie koronaviru mění priority, ale také způsoby toho, jak trávíme volný čas. Spousta lidí tráví více času doma, a samozřejmě ho chce nějak využít.

K pozitivním dopadům koronaviru – dá-li se to tak vůbec formulovat – patří společně trávený čas partnerů mezi sebou i rodičů s dětmi, ale také více prostoru na čtení, sebevzdělávání a přemýšlení. Jenže občas prostě chcete vypnout a bavit se pasivně, a tak tu máme další dopady v podobě zvýšeného využívání internetového připojení, způsobené mimo jiné rostoucí koncentrací digitálních zařízení, ale i přesunem různých oblastí života do on-line světa.

Mnoho kancelářských pracovníků teprve teď zjišťuje, jaké je to pracovat z domova a nakolik je u domácí kanceláře, tedy home office, důležité dobré a plynulé připojení. Současně je potřeba zajistit si přes e-shopy zdroje, jejichž významnou část jsme dříve řešili přes kamenné obchody, a dále také zábavu nejen pro děti, které sice mají nakázané domácí vzdělávání, ale jinak se docela často nudí a třikrát za den „Člověče, nezlob se“ je zkrátka neuspokojí.

A tak hrají (hrajeme) on-line hry a sledují (sledujeme) videa na YouTube nebo prémiové video portály typu Netflixu či filmy přes červené tlačítko, tedy HbbTV.

A to vše si žádá dobrou Wi-Fi síť, která dokáže obsloužit desítky zařízení současně. Není náhodou právě teď ten nejlepší čas vylepšit si připojení k internetu a domácí síť?

V nabídce najdeme širokou škálu produktů souvisejících nějakým způsobem s Wi-Fi 6, ale také zařízení pro chytrou domácnost a další novinky usnadňující zákazníkům přechod na nové standardy s rychlejším a stabilnějším připojením – což se může hodit nejen v době epidemie, kdy domácí internet jede na plné obrátky, ale i později.

Vždyť vyšší kvalita streamovaného videa nebo on-line her si vyšší datovou propustnost i stabilitu prostě vyžaduje.

Základ je dobrý router

Základem stabilní Wi-Fi sítě je samozřejmě především dobrý poskytovatel, bez jehož přičinění toho sami moc nedokážete, ale i vy přesto můžete přispět svojí „troškou do mlýna“ volbou kvalitního routeru, který samozřejmě podporuje zmíněný standard Wi-Fi 6 (802.11ax), ale i další nezbytnosti dnešní doby.

Vhodným výkonným zástupcem je model TP-Link AX6000, označovaný jako Wi-Fi router příští generace, který dosahuje ve dvou pásmech bleskové rychlosti až 5952 Mb/s, a díky nové OFDMA modulaci je navíc vysoce efektivní.

K dispozici je samozřejmě i podpora MU-MIMO (downlink i uplink) pro souběžné připojení více zařízení, a dále funkce řízení pásma nebo Airtime Fairness pro optimalizaci využití času.

Archer AX 6000

Archer AX10

Alternativou v podobě zařízení se slušným poměrem ceny a výkonu je Wi-Fi router Archer AX10, podporující opět technologii Wi-Fi 6. Ten dosahuje rychlosti, která sice není tak závratná (ve dvou pásmech jde o cca 1,5 Gb/s), ale naprosto dostačuje potřebám většiny domácností.

Výhodou je opět komplexní podpora MU-MIMO a OFDMA, ale také možnost kabelového připojení prostřednictvím plných gigabitových portů s rychlostí do 1 Gb/s.

Řada Deco vyřeší kompletní pokrytí

Další možností je řada Deco, což je portfolio mesh systémů pro sjednocení jednotlivých Wi-Fi sítí v rámci jedné domácnosti a plynulý přechod mezi nimi. Jednou z nejpokročilejších sad je Deco P9, u které v jednom balení najdete hned trojici jednotek, jež dokážou všechny plnohodnotně suplovat router.

A kromě toho právě tato sada kromě klasické Wi-Fi (AC1200) podporuje také powerline dle standardu AV1000, tedy přenos dat prostřednictvím rozvodů elektrické energie. Díky sadě Deco zmizí ve vaší domácnosti či na zahradě mrtvé zóny, a vy tak můžete sledovat třeba streamovaný film na displeji telefonu či tabletu z lehátka u bazénu.

Deco P9

Na těchto příkladech je možné nejlépe vidět rychlý posun bezdrátových síťových technologií kupředu. Jenže jejich seznam zdaleka není vyčerpávající. Kromě routerů a mesh systémů zde najdete třeba různé extendery, powerline adaptéry, switche a další síťové prvky, které dokážou značně vylepšit váš uživatelský zážitek i ušetřit vaše nervy ve chvíli, kdy se zase doma na internet budete chtít připojit všichni najednou.

Související články
Češi za rok najedou téměř 76 miliard kilometrů. Ukázala to analýza, kterou pomocí dat z STK zpracoval odborný datový tým společnosti Cebia, která je známá především tím, že pomáhá motoristům bojovat proti podvodům při prodeji ojetin prostřednictvím kontroly jejich historie. Hypoteticky se tak Češi ročně dostanou 515krát ke Slunci, 197 tisíc krát k Měsíci či […]
Medicína Zajímavosti 11.12.2024
Snaha bojovat s časem má mnoho podob, a jednou z těch nejmodernějších je vakcína namířená proti stárnutí. Jejím cílem jsou senescentní buňky. Jedná se o vysloužilé nebo poškozené buňky, u kterých selhal automatický mechanismus sebezničení. Obvykle si s nimi poradí imunitní systém, ten ale s věkem ochabuje. S tím, jak člověk stárne, se tyto „zombie“ […]
Objevy Zajímavosti 11.12.2024
Původně šlo o čistokrevnou parodii, v průběhu let se Ig Nobelova cena vyvinula v respektované uznání inovativního výzkumu. A letos nechybělo ani české zastoupení. Falešnou skromnost odložme stranou, úspěch to je významný – konkurence na poli bláznivého výzkumu je totiž veliká. „Každý nositel Ig Nobelovy ceny udělal něco, co lidi nejprve rozesměje, a pak přiměje k zamyšlení,“ připomněl […]
Historie Zajímavosti 10.12.2024
Mezi časté nálezy, které archeologové objevovali v oblasti neolitické Horní Mezopotámie, patřily tak zvané „husking trays“ neboli „podnosy na loupání“. Nejnovější zkoumání těchto podnosů, pocházejících z archeologických nalezišť v Sýrii, ukazují, že nesloužily k loupání plodin, ale spíše k pečení chleba podobného dnešní focaccie. Neolitická revoluce, při které lidé začali cíleně pěstovat plodiny, včetně obilí, […]
Vesmír Zajímavosti 10.12.2024
Poslední lidská posádka přistála na Měsíci v roce 1972 v rámci mise Apollo 17. Mise Artemis, s cílem vrátit astronauty na Měsíc, byla formálně založena v roce 2017, během prvního funkčního období staronového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Po mnoha odkladech se měla uskutečnit v roce 2026, nyní však NASA oznámila, že ke startu mise Artemis […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz