Zatímco všude kolem řádí nový druh koronaviru, vědci ve světě slaví další výjimečný pokrok v léčbě HIV. Zmíněný virus u pacientů způsobuje onemocnění AIDS.
Pacient, jehož testy se nyní ukázaly bez známek viru, pochází z Venezuely, v současné době ale žije v Londýně a antiretrovirální léčbu ukončil již před více než 30 měsíci. Podle lékařů stojí za vyléčením transplantace kostní dřeně, kterou musel pacient podstoupit kvůli rakovinnému onemocnění jménem Hodgkinův lymfom.
Podle odborníků k něčemu takovému mohlo dojít z důvodu, že dárce kostní dřeně byl nositelem vzácné genetické mutace, díky níž je vůči viru HIV zcela imunní. Nově je tak chráněn také příjemce.
„Téměř jistě to představuje vyléčení HIV,“ uvedl vedoucí výzkumu prof. Ravindra Kumar Gupta Ph.D. z Cambridgeské univerzity. Rozhodně je však třeba si uvědomit, že se v žádném případě nebude a ani nemůže jednat o konvenční léčbu.
Za prvé se jedná o náročnou a drahou invazivní terapii a za druhé jde primárně o léčbu rakoviny, ne HIV.
„Nejde proto o léčbu, která by byla široce nabízena pacientům s HIV, kteří podstupují úspěšnou antiretrovirální terapii, jež je v současnosti velmi efektivní, a pacienti tak mohou žít dlouhý a naplněný život.
Vyléčený pacient nicméně představuje naději, že lék na HIV přinese moderní genová terapie,“ dodal Gupta.