Káva je natolik populárním nápojem, že jí vědci věnují neustálou pozornost. Nejnovější studii provedli odborníci z Arkansaské univerzity, kteří se zabývali vlivem látek v kávě obsažených na schopnost kreativního řešení problémů….
Kromě chuti a schopnosti udržet člověka vzhůru je nápoj oceňován také pro svou údajnou schopnost podporovat kreativní myšlení. Vědci z Arkansasu však zjistili, že tomu tak není.
Výzkum byl prováděn na 80 dobrovolnících, z nichž první polovina dostala placebo, zatímco druhá požila pilulku se 200 miligramy kofeinu, odpovídajícími hodnotě jednoho šálku kávy.
Posléze bylo u těchto lidí zkoumáno divergentní a konvergentní, přičemž zejména divergentní myšlení úzce souvisí s kreativitou. Překvapivě se jednalo o jednu z mála oblastí, kterou kofein ve skutečnosti vůbec neovlivnil.
Namísto toho zlepšil náladu a výrazně zvýšil konvergentní myšlení, které by se dalo obecně charakterizovat jako schopnost „správně“ odpovědět na otázky bez potřeby kreativity. .
Káva tedy kreativitu sama o sobě nezvyšuje, ale je dost dobře možné, že se kreativní člověk dokáže po jejím vypití lépe soustředit na práci, což pak vytváří tu mylnou představu o přímé spojitosti mezi konzumací oblíbeného nápoje a lepší tvořivostí.