Zhruba 670 mrtvých delfínů už bylo od začátku ledna do konce února vyplaveno z Atlantského oceánu na francouzské pobřeží. Po bližším ohledání vědci byl zjištěn fakt, že 95 % všech uhynulých tvorů se stalo vedlejší obětí rybolovu.
Oproti loňskému roku ve stejném období se jedná o mnohem horší statistiky, bilance uhynulých delfínů se bez přestání navyšuje od roku 2016. V roce 2019 bylo v kritickém období od ledna do dubna napočítáno 844 kusů mrtvých delfínů na pláži, po započítání i dalších menších kytovců se celoroční bilance pohybuje na 1233 uhynulých živočichů.
Podle badatelů přitom většinu zabitých kytovců moře vůbec nevyplaví na pláže a jejich těla klesnou na mořské dno. Na základě odhadů tak v roce 2019 mohlo u francouzských břehů zemřít v důsledku rybolovu až 11 300 delfínů.
V letošním roce se nejvíce mrtvol našlo v severozápadní Francii – zejména v Bretani a v departementu Vendée. Buď se zapletly do rybářských sítí, nebo na sobě mají stopy rybářských nástrojů.
Není to tak dlouho, co francouzská vláda uveřejnila plán na ochranu delfínů. Od letošního roku je podmínkou, aby rybáři měli na určitých typech lodí v průběhu hlavní zimní sezony podvodní bzučáky. Akustické signály, které jsou těmito přístroji vydávány, by měly delfíny odhánět od rybářských sítí.
Paříž v současné době vyjednává s Evropskou komisí, aby byly tyto bzučáky povinné pro všechny rybáře v Evropské unii.