Domů     Medicína
Unikátní služba pro rodiny dětí s postižením
Dagmar Garciová 8.3.2020
Closeup portrait of a man using smartphone

Už pět let se mohou lidé v obtížné situaci obracet na krizovou linku EDA. Tato služba, určená pečujícím o děti se závažnou diagnózou v podobě ohrožení vývoje i postižení, je v Česku jediná svého druhu.

Každoročně se na ni formou telefonického hovoru nebo chatu obrací několik stovek klientů, zejména rodičů. Stále častěji jsou to ale i lidé, kteří sami potřebují pomoc. EDA proto plánuje službu do budoucna rozšířit.

Od 4. března 2015, kdy krizová linka EDA zahájila provoz na chatu a na telefonním čísle 800 40 50 60, konzultanti řešili na 3000 hovorů a chatových konverzací. V prvních dvou letech se počty pohybovaly v nižších stovkách, poté se počet klientů linky ustálil na zhruba 700 ročně.

Klienti nás kontaktují v těžkých životních situacích. Impulsem pro zavolání může být pomyslná poslední kapka při dlouhodobé zátěži a nebo akutní událost. Velmi oceňujeme odvahu a odpovědnost klientů, kteří hledají pomoc, a tak o sebe pečují.

Nabízíme jim podporu, pochopení, odbornou pomoc a poradenství. V tomto roce bychom rádi oslovili pacienty ARO, JIP a dalších pracovišť s urgentními příjmy a nabídli jim své služby,“ upřesňuje vedoucí linky EDA Andrea Nondková, v jejímž týmu pracují speciální pedagogové, psychologové či sociální pracovníci.

Za rok 2019 konzultanti linky EDA řešili 699 hovorů. Nejčastěji se na linku obracely ženy. Průměrná délka hovorů na telefonu byla 22 minut a na chatu 41 minut. Nejčastějšími tématy přitom byla osobnostní a existenciální problematika, kdy klienti s konzultanty probírali například témata jako únava a vyčerpání, smysl života, reakce na traumatizující událost nebo sebevražedné myšlenky.

Dále se hovory na lince EDA týkaly zdravotní, rodinné a vztahové problematiky či psychopatologie. V ostatních hovorech se pak pracovníci linky věnovali hovorům o sociálněprávních otázkách, problematice menšin a dalším hovorům o dítěti.

Krizová linka EDA je, pro své specifické zacílení na problematiku péče o dítě se zdravotním problémem či postižením, v Česku stále jedinou službou svého typu. Obrací se na nás ale i lidé, kteří neřeší problém s nemocným dítětem, ale svůj vlastní.

Ani ty neodmítáme. Naopak plánujeme působnost linky rozšířit tak, abychom mohli pravidelně poskytovat krizovou intervenci i těmto klientům,“ dodává Petra Mžourková, ředitelka organizace EDA, která krizovou linku provozuje.

Související články
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že vyšší koncentrace jemných částic PM10 a PM2.5 mohou snižovat riziko vzniku melanomu, nejnebezpečnějšího typu rakoviny kůže. Mechanismus je jednoduchý: částice v ovzduší blokují ultrafialové […]
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme […]
Zhoubné nádory slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, a to zejména kvůli jejich pozdní diagnostice. To by mohl do budoucna změnit jednoduchý test z krve, který by onemocnění odhalil už v rané fázi. Novou metodu testuje česká firma Lipidica, která získala vedle českého, evropského a japonského i americký patent. Otevírá se jí tak cesta […]
Už v 60. letech minulého století byla prokázána souvislost mezi nízkými hladinami vitaminu D v těle a roztroušenou sklerózou, ovšem žádné z tehdy provedených klinických studií se nepodařilo prokázat, že vysoké dávky vitaminu D mohu progresi nemoci zvrátit. Odborníci z univerzity ve francouzském Montpellier věří, že jim se to nyní povedlo. Roztroušená skleróza je chronické […]
Nedávný výzkum konečně rozluštil záhadu, s níž si medicína lámala hlavu po staletí: Odkud se vzala syfilis. Potvrdil spekulace, že infekci přivezli Kolumbovi námořníci, kteří se nakazili v nově objeveném kontinentě.   Málokterá jiná infekce budí takový děs a současně jistou negativní fascinaci. Že nevyvolávala takový odpor jako třeba lepra, která podobně deformuje tělo, zjevně souvisí se […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz