Domů     Medicína
Loni se v ČR zvýšil podíl neplodných českých párů oproti zahraničním
Pavel Polcar 31.1.2020

Lékaři na reprodukčních klinikách nejčastěji v loňském roce slýchali větu – „Nedaří se nám přirozeně otěhotnět“ v českém jazyce. V meziročním srovnání se totiž loni zvětšil podíl českých párů, které si přišly pro pomoc ke specialistům na umělé oplodnění.

A to zejména ve srovnání s páry, které sem jezdí ze zahraničí. Vzrostl tak počet asistenčních výkonů, a to především v kategorii mražení vajíček a embryí..

Nárůst českých pacientek oproti ženám ze zahraničí zaznamenali i na největší tuzemské klinice umělého oplodnění Reprofit. Zatímco počet párů z ciziny se meziročně nemění, zájem Češek o asistovanou reprodukci vzrostl v posledním roce o 15 %.

Nárůst pacientek, které se s pomocí lékařů pokouší o potomky, zaznamenali lékaři především na nově otevřené klinice v Ostravě. „Roste také průměrný věk žen, které se k nám přicházejí léčit – přesahuje 37 let.

Nejsme výjimkou, ale potvrzujeme trend vyspělých zemí v Evropě i v USA,“ říká Jonáš Vokřál. Optimální biologický věk pro početí potomka je přitom podle lékařů do 25. roku života. „Od tohoto věku plodnost postupně klesá.

Šance, že zdravá žena ve věku 30 až 35 let v době své ovulace otěhotní, se pohybuje pouze mezi 12 a 17 %,“ vysvětluje MUDr. Štěpán Machač, Ph.D., z IVF Clinic.

Založení rodiny páry odkládají z různých důvodů, ať už kvůli finančnímu zabezpečení, studiu, kariéře nebo cestování. Roli hraje podle expertů i vysoká rozvodovost, která se v Česku podle statistik pohybuje mezi 45 a 50 %.

„Lidé si po prvním neúspěšném manželství budují rodiny s novým partnerem a často je to právě mezi 35. a 40. rokem života. Bohužel pak mnohdy zjišťují, že otěhotnět v tomto věku není tak snadné. Ženy čelí klesajícímu počtu a kvalitě vajíček a muži snižujícímu se množství oplodnění schopných spermií,“ říká MUDr. Machač.

I z tohoto důvodu roste mezi českými pacientkami zájem o asistenční výkony, kam spadá například mražení vajíček a embryí.

Vajíčka nově také mrazí odborníci přímým ponořením do tekutého dusíku. Unikátní metoda tzv. otevřeného mražení je spolehlivější a snižuje riziko, že při rozmrazení dojde k poškození buněk. „Úspěšnost, že vajíčka přežijí, se pohybuje až kolem 90 %.

Výhodou je, že ženy nemusí opakovaně podstupovat celý cyklus umělého oplodnění včetně odebírání čerstvých vajíček, které se odehrává v celkové anestezii“ dodává Machač.

Související články
Zatímco ženy musí nemoc takříkajíc vydýchat do podpaží, „rýmička“ muže často úplně vyřadí ze hry. Odborníci se už roky snaží najít odpověď na to, zda muži jen přehánějí, nebo skutečně snáší chřipku a nachlazení hůře než ženy. Nejnovější výzkumy ukazují, že ženy mají skutečně silnější imunitní odpověď na virové infekce než muži, takže si s […]
Německým biologům se podařilo nafilmovat dosud nemožné. S pomocí vylepšené technologie zachytili okamžik, kdy se vajíčko uvolní z folikulu, specializovaného útvaru ve vaječníku. Nyní doufají, že jejich zobrazovací technika poslouží v řadě dalších oblastí. Fascinující proces, na jehož konci je nový člověk, začíná ve vaječníku. V orgánu, jehož velikost je přirovnávána ke švestce, dochází každý […]
Nová studie prokazuje, že stres na pracovišti, zejména způsobený vysokými pracovními nároky a nízkou odměnou, výrazně zvyšuje riziko vzniku fibrilace síní, tedy závažného srdečního onemocnění. Stres z práce je stále větším problémem moderní společnosti, kde pracovníci často čelí vysokým nárokům a nedostatku kontroly nad svým pracovním prostředím. Nedávný výzkum vedený Xavierem Trudelem z Laval University […]
Proces vzniku nového tvora je fascinující a stále obestřený řadou neobjasněných tajemství. Průlomu nyní dosáhli vědci z německého Institutu Maxe Plancka, kterým se pomocí vylepšené technologie podařilo zachytit okamžik, kdy se vajíčko uvolní z vaječníku myši a začíná jeho cesta, která po oplodnění vede až k vzniku nového života. Ovulační cyklus u žen byl objeven […]
Nový výzkum, který se zaměřil na studium dvojčat, odhalil genetické rysy, které mohou signalizovat nástup roztroušené sklerózy dlouho předtím, než se u člověka projeví příznaky této nemoci. Změny v genové aktivitě imunitních buněk mohou pomoci označit lidi, kteří mají roztroušenou sklerózu, aniž by o tom věděli. Roztroušená skleróza (sclerosis multiplex) je chronické autoimunitní onemocnění, při […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz