Domů     Technika
Jak předejít syndromu karpálního tunelu

komerční sdělení

Syndrom karpálního tunelu je onemocnění horních končetin, které vzniká útlakem nervu vedeným v zápěstí. K tomu dochází mimo jiné při nesprávné poloze ruky při práci s počítačem, respektive s klávesnicí a myší.

Toto onemocnění je proto typické pro profese, při kterých jsou lidé s myší a klávesnicí v neustálém kontaktu. Právě na správnou ergonomii se při výběru klávesnice a myši často zapomíná, přitom pro správnou práci s počítačem je naprosto rozhodujícím parametrem..

Na trhu najdeme mnoho typů počítačových myší. Liší se velikostí, ve způsobu snímání, citlivostí, způsobu ovládání, počtem tlačítek, pokročilými funkcemi, spojením s počítačem a také designem.

Jiné požadavky budou kladeny na myš používanou v kanceláři a jiné zase na herní myš. Společným prvkem obou je však jejich ergonomie.

Onemocnění karpálního tunelu může být totiž způsobeno nejen prací, ale i zábavou. A to například hraním počítačových her, kdy je ruka na myši umístěna v nepřirozené poloze po dlouhou dobu. Dodržení správné ergonomie doporučujeme i pro herní myš, určenou pro hráče počítačových her.

Projevy onemocnění karpálního tunelu

Mezi projevy onemocnění karpálního tunelu patří bolest a slabost v prstech, pálení, či nepříjemné brnění bez příčiny nebo chvilkové výpadky motorické činnosti ruky. Je to onemocnění nepříjemné a bolestivé. Jaká by tady měla být správná ergonomická myš?

Bezdrátová myš CONNECT IT CMO-2510

Lidé obvykle začnou řešit správnou ergonomii klávesnice a myši, až když už mají potíže. Přitom výběr správného typu klávesnice a myši může vznik nebo rozvoj tohoto onemocnění značně ovlivnit, nebo mu dokonce předejít.

Skvělou volbou je pořízení vertikální ergonomické myši, jejímž používáním jsou prsty v přirozenější poloze, zápěstí je uvolněné, a proto nedochází k útlaku nervu, který jím prochází. Vertikální ergonomická myš je vhodná pro dlouhodobou práci na počítači i dlouhé hraní her.

Důležitým parametrem při výběru vertikální ergonomické myši je její velikost, ta by měla být přesně taková, aby dobře padla do vaší dlaně. Pro její výběr je nutné si změřit velikost dlaně. Velikost dlaně se měří od konce zápěstí po horní část prostředníčku.

Tím, že si pořídíte ergonomickou myš přesně padnoucí do vaší dlaně, budete moct naplno využít její ergonomický tvar. Práce s ní bude příjemná, a navíc můžete zabránit onemocnění z přetížení nervu v zápěstí.

Cena ergonomických myší je zpravidla vyšší než u klasických počítačových myší, nicméně prevencí před vznikem onemocnění karpálního tunelu, poškození šlach či ramene způsobené špatnou ergonomií při práci, nám to bohatě vynahradí.

Ergonomickou myš můžete rovněž doplnit pořízením gelové podložky. Ergonomická podložka je vhodná jednak pro lepší oporu zápěstí, a také zvyšuje komfort práce s myší, protože ruku chrání před chladem desky pracovního stolu.

I to, že je ruka udržována v konstantní teplotě, přispívá k prevenci vzniku onemocnění karpálního tunelu.

Související články
Objevy Technika 2.7.2025
Školní jaderný reaktor VR-1 na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze, známý jako „Vrabec“, v prosinci oslaví 35 let od svého spuštění. A protože takové výročí si zaslouží něco speciálního, otevře fakulta 8. října 2025 reaktor pro širokou veřejnost! Běžně se do reaktorové haly jen tak někdo nedostane – slouží hlavně studentům a […]
Do roku 2050 vzroste světová populace na 9,8 miliardy, přičemž 70 % z těchto lidí bude žít ve městech a jejich nejbližším okolí. Aby to bylo možné, je potřeba hledat inovativní řešení a dostupné technologie k přetvoření měst na chytrá města budoucnosti, která budou snižovat své dopady na životní prostředí a zároveň šetrně nakládat s […]
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ateistů, Mezinárodní agentury pro atomovou energii i TV seriálu Teorie velkého třesku. A to navzdory tomu, že je vadný – svět na něm vystavený by zkolaboval […]
Technika 28.6.2025
Led není jen voda v pevném skupenství, ale je to zároveň i záznamové médium budoucnosti. Vědci z Koreje, Číny a České republiky přišli s překvapivým způsobem, jak v ledu ukládat informace: skrze vzory vzduchových bublinek vznikajících při mrznutí. Ve studii zveřejněné v časopise Cell Reports Physical Science badatelé představili techniku, která by se bez nadsázky […]
Technika Vesmír 23.6.2025
Na mezinárodní přehlídce Paris Air Show předvádí česká firma Radalytica inovativní robotický systém RadalyX, který dokáže zrentgenovat celé letadlo přímo v hangáru. Využívá nejmodernější částicové detektory a dokáže zobrazovat složitou vnitřní strukturu výrobků. Díky přenosnosti a vysoké mobilitě robotických ramen už tak nemusí majitel vozit stroj do laboratoře ani jej rozebírat či rozřezat. Typickým příkladem […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz