Lékařský tým z americké Marylandské univerzity vedený profesorem Samuelem Tishermanem uskutečnil velice bizarní experiment, při němž došlo k potlačení životních funkcí pacienta. Zákrok dostal povolení od federálního Úřadu pro kontrolu léčiv, ale bez svolení pacienta, který bilancoval mezi životem a smrtí. Pro jeho záchranu totiž neexistovala jiná možnost..
Pacientova krev byla nahrazena chladnou směsí, čímž došlo k hlubokému podchlazení organismu, které mělo lékařům poskytnout více času pro záchranu. Rychlé ochlazení na méně než 10 stupňů Celsia snižuje také aktivitu mozku až k samotné hranici jejího zastavení.
Tato metoda známá jako energy preservation and resuscitation (EPR) je v současnosti na člověku testována vůbec poprvé. Je určena osobám s traumatickým zraněním, jež by mohla vést k vykrvácení a následnému poškození srdce.
Pravděpodobnost přežití s využitím standardních medicínských postupů se u nich odhaduje na méně než 5 %.
Zákrok odborníkům trval zhruba dvě hodiny, poté byla krev do pacientova těla navrácena, zahřáta na 37 stupňů Celsia a poté došlo k „oživení“ nemocného. Tento postup bude, dle slov Tishermana, detailně rozebrán ve studii až v průběhu příštího roku.
Nelze prozatím přesně určit délku bezpečné doby člověka v podchlazeném stavu, kdy jej lze resuscitovat bez negativních následků. Když dochází k opětovnému zahřívání na normální teplotu, mozkové buňky se poškozují, vše se také odvíjí od toho, jak dlouho byly buňky izolovány od kyslíku.
Při dřívějších pokusech na prasatech se odborníkům podařilo zvířata oživit až po třech hodinách, což dokládá, že metoda není zcela spolehlivá.