Vývoj autonomních vozidel jde sice rychle kupředu, ale k dokonalosti zbývá ještě dlouhá cesta. Jednou z mnoha rezerv u těchto vozů je umělá inteligence a její předpoklad, že se všichni lidé na silnici chovají stejně – rozumně. Což pochopitelně není pravda….
Vědci z laboratoří počítačových věd a umělé inteligence při Massachusettském technologickém institutu zkoumají, jak by bylo možné aplikovat do těchto vozidel funkci, která by je naučila předpokládat, zda jsou řidiči v jejich okolí potenciální hrozbou.
„Práce s lidmi a kolem nich znamená lépe zjistit jejich záměry a porozumět jejich chování. Tendence lidí spolupracovat nebo si konkurovat se často mění, což platí i pro jejich chování v roli řidičů. V tomto výzkumu jsme se snažili pochopit, zda to může být něco, co bychom mohli skutečně kvantifikovat,“ sdělil médiím student Wilko Schwarting, který se na projektu rovněž podílí.
V současné době se autonomní vozidlo v prekérní situaci uchyluje výhradně ke konzervativním řešením, ale cílem odborníků je, aby bylo na silnici schopné reagovat mnohem pohotověji a flexibilněji.