Nejznámější africký veletok – řeka Nil – je podle nejnovějších výzkumů více než 30 milionů starý. Nil byl velmi důležitý již v dobách starověké civilizace, kdy na něm závisela existence tehdejších obyvatel, a není opomíjený ani v současnosti, kdy slouží především jako dopravní tepna a zdroj pro zavlažování..
Nil protéká ve východní Africe směrem od jihu na sever, odkud ústí do Středozemního moře, jeho délka je zhruba 6 800 kilometrů. Podle jedné skupiny odborníků je stáří Nilu kladeno do období před 6 miliony let, tehdy došlo k výrazným změnám vodních toků, podle jiných je však jeho stáří až pětinásobné.
Na novém výzkumu se podílela mezinárodní skupina geologů. Podle hlavního autora studie a profesora na Jackson School of Geosciences v Texasu, Claudia Faccenna, vznikl Nil zhruba ve stejné době jako Etiopská vysočina.
Vědcům k tomuto zjištění posloužila analýza složení a stáří sedimentů přinášené řekou do delty a Středozemního moře, na základě toho zjistili, že sedimenty v porovnání s vyvřelými horninami Etiopské vysočiny se shodovaly v otázce jejich stáří.